بلومبرگ: رأی به برداشت دارایی‌های ایران، دادگاه‌های آمریکا را کودن جلوه داد
پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۷
کد مطلب: 34658
بلومبرگ: رأی به برداشت دارایی‌های ایران، دادگاه‌های آمریکا را کودن جلوه داد
شبکه خبری بلومبرگ روز چهارشنبه در گزارشی با توجه به دخالت کنگره آمریکا در حکم دیوان عالی این کشور برای برداشت 2 میلیارد دلار از دارایی‌های مصادره‌شده ایران نوشت که این اقدام دادگاه‌های آمریکایی را «کودن» جلوه داده است.
یک رسانه آمریکایی در گزارشی به رأی روز چهارشنبه دیوان عالی آمریکا مبنی بر پرداخت حدود ۲ میلیارد دلار از محل دارایی‌های مسدود شده ایران به خانواده‌های افراد کشته شده در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ بیروت پرداخته و نوشته این اقدام، دادگاه‌های آمریکا را «کودن» جلوه داد.

دادگاه فدرال آمریکا در سال ۲۰۰۷ در حکمی خواستار پرداخت مبلغ ۲.۶۵ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ بیروت و چند انفجار دیگر شده بود. این حکم در سال ۲۰۱۴ تائید و قرار شد به بهانه پرداخت غرامت، نزدیک به ۲ میلیارد دلار از محل مبالغ بلوکه‌شده بانک مرکزی ایران برداشت شود. این مبلغ در حال حاضر در حسابی در سیتی بانک نیویورک نگهداری می‌شود.

بانک مرکزی، سپس با استناد به قراردادی بین ایران و آمریکا در سال ۱۹۵۵ که به موجب آن واشنگتن از برداشت از این حساب منع شده، درخواست تجدید نظر در حکم صادر شده را کرد.
اما از سوی دیگر، کنگره، سال ۲۰۱۲ با قانونی با عنوان «کاهش تهدیدهای حقوق بشر ایران و سوریه» صادر کرده که مجوز برداشت از حساب بانک مرکزی و پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حمله را می‌دهد.

بانک مرکزی ایران می‌گوید کنگره با تصویب این قانون، بر خلاف اصل تفکیک قوا عمل کرده و بر نتیجه پرونده‌ای که در قوه قضائیه آمریکا در حال بررسی بوده، اثر گذاشته است.
دیوان علی آمریکا در حکم روز چهارشنبه این استیناف بانک مرکزی را رد کرده و مدعی شده کنگره بر خلاف اصل تفکیک قوا در قانون اساسی که اختیارات قوای سه گانه آمریکا را مشخص می‌کند، عمل نکرده است.

منبع: فارس
Share/Save/Bookmark