bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (۲۷) - این قسمت:
نگاه انتقادی به فرهاد رهبر و دانشگاه آزاد
پنجشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۹
کد مطلب: 41128
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را رسانه های فارسی زبان ماهواره ای بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
به گزارش رسانه ایران، از زمان انتصاب رئیس جدید هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تغییرات اساسی در این دانشگاه اعمال شد که به نظر می رسد وجه طبیعی و اجتناب ناپذیر تغییر در سطح ریاست هیات امنا باشد. علی اکبر ولایتی که نگاه تازه ای به دانشگاه آزاد آورد در ابتدای کار حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد را برکنار کرد. به گفته آقای ولایتی عزل آقای میرزاده به خواست آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین هیات امنا قبل از فوتش، بوده است. او در مصاحبه با کیهان گفت: «فسادهاي مالي از زمان حيات مرحوم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مطرح شده بود. بنا به توصیه مرحوم هاشمی رفسنجانی قرار شد آقای میرزاده بعد از انتخابات عزل شود.»
در تازه ترین تغییر فرهاد رهبر به عنوان رئیس جدید دانشگاه آزاد معرفی شده و فعلا تا تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست رئیس جمهور، در سمت سرپرستی خواهد بود.بلافاصله این تغییر تازه با انتقادات مواجه شده است.

بی بی سی فارسی در انتقاد از فرهاد رهبر هم در وبسایت این شبکه و هم در بخش خبری زنده خود به سابقه آقای رهبر در دانشگاه تهران اشاره می کند:
« آقای رهبر از سال ۸۶ تا ۹۲ به مدت شش سال ریاست دانشگاه تهران را بر عهده داشت. فرهاد رهبر ۵۸ سال دارد و هم اکنون مشاور اقتصادی ابراهیم رئیسی در تولیت آستان قدس مشهد است. او در انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران حامی ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات بود.»
بی بی سی همچنین به اختلاف احمدی نژاد با فرهاد رهبر اشاره می کند:
«محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در اواخر اسفندماه ۱۳۹۱ در نامه‌ای به وزیر علوم وقت، کامران دانشجو خواستار برکناری فرهاد رهبر شد و او را متهم کرد که در اداره دانشگاه تهران رویکردی "سیاست‌زده، غیر علمی و احیانا امنیتی" دارد.»
بی بی سی در ادامه عملکرد به زعم این شبکه منفی فرهاد رهبر را بیان می کند:
«یکی از اقدامات جنجال‌برانگیز فرهاد رهبر در زمان ریاست دانشگاه تهران تغییر گیت‌های ورودی دانشگاه تهران و طرح یونیفرم برای دانشجویان بود.»

محور های بی بی سی در تحلیل تغییر رئیس دانشگاه آزاد:
۱- فرهاد رهبر از لحاظ طیف سیاسی در جبهه مقابل حسن روحانی و از طرفداران ابراهیم رئیسی می باشد.
۲- محمود احمدی نژاد با وجود آنکه خود فرهاد رهبر را به ریاست دانشگاه تهران گذاشت خواهان برکناری او در سال ۹۱ شده بود.
۳- برخی  اقدامات فرهاد رهبر، در زمان تصدی ریاست دانشگاه تهران، از جمله بالا بردن امنیت فضای دانشگاه و  پیگیری لباس فرم دانشجویی جزو عملکرد منفی او محسوب می شود.

چرایی مطرح کردن این محور ها از سوی بی بی سی فارسی:
۱- تا تغییرات در دانشگاه آزاد به تقابل میان دولت و مخالفان تعبیر و به اختلافات دامن زده شود. در حالی که علی اکبر ولایتی خود از معتمدان آیت الله هاشمی رفسنجانی و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است.
علاوه بر این فرهاد رهبر در سال ۹۳ از سوی علی طیب نیا وزیر اقتصاد حسن روحانی به عنوان نائب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور منصوب شد که نشان از رابطه نزدیک او با دولت است.
۲- تا اینچنین نشان دهد که عملکرد فرهاد رهبر حتی مورد تأیید بخشی از اصولگرایان نیست.
۳- تا این طور قلمداد شود که فرهاد رهبر در دانشگاه آزاد که بزرگترین دانشگاه ایران هم از لحاظ وسعت هم از لحاظ قدرت مالی است، عملکردی ضد آزادی دانشجویان خواهد داشت.
Share/Save/Bookmark