'ساخت ایران' تولید شده در بی‌بی‌سی
يکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۵
کد مطلب: 33118
مرجع : رسانه ایران
مولف : نادر شفاهی (nader.shafahi@rasanehiran.com)
 
بنابراین اتهام روزنامه انگلیسی در همان زمان برملا شد ولی حالا با گذشت چندین سال این بار نوبت به بی‌بی‌سی رسیده تا از همین حربه برای القای یک رابطه پنهانی ایران با طالبان، در ذهن مخاطبانش استفاده نماید در حالیکه این بار هم هیچ نشان و سندی که ثابت کند این مهمات ساخت ایران است، به دست نیامده.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

«کشف مین‌های 'ساخت ایران' در انبار طالبان در مرکز افغانستان» این تیتری است که وبسایت بی‌بی‌سی فارسی در مورخه 9 اسفند ماه بر روی خروجی خود قرار داده و به استناد مصاحبه با والی ولایت بامیان در افغانستان نوشته که وی تایید کرده که در انبار سلاح و مهمات گروه طالبان که به دست نیروهای امنیتی افتاده، مین‌های ساخت ایران کشف شده است. آقای محمدطاهر ظهیر(والی ولایت بامیان) به بی‌بی‌سی گفته که هرچند نشان کارخانه و محل ساخت این مین‎ها پاک شده، اما باور جدی بر این است که این مین‌ها در ایران ساخته شده است.

عبدالرحمان احمدی، سخنگوی آقای ظهیر، گفته که تعداد این مین‌ها به ۳۲ عدد می‌رسد، اما نه او و نه والی بامیان توضیح نداده اند که این مین‌ها از چه طریقی به بامیان منتقل شده است. ظاهراً گزارش بی‌بی‌سی با استناد به حضور دو روزه طالبان در بخش‌هایی از ولایت بغلان و شهرستانهایی از این ولایت را که در مرز ولایت بامیانند، می باشد اما چرا این شبکه فارسی زبان به طور عمیق به مساله تسلیحات خارجی و مهماتی که از برخی کشورهای خارجی در گذشته ابهام آمیزِ گروه طالبان در افغانستان به دست گروه این گروه افتاده اشاره صریحی ندارد؟

برای درک واقعیت ماجرا لازم است به این اتهام رسانه ای به ایران که در گذشته هم توسط رسانه ها و مطبوعاتِ غربی صورت گرفته، دقیق تر پرداخته شود.
به عنوان مثال برای یادآوری، در سال 2007 تا 2008 نیروهای پلیس افغان، دو مرکز بزرگ سلاح را در استان هرات کشف کردند که شامل مین‌های ضد تانک می‌شدند و نیروهای افغان اعلام کرده بودند که آنها ساخت ایران است، ، اما تصاویری که بعداً از این مین‌ها نمایش داده شده بودند از حقیقت دیگری پرده بر می داشت.

همان زمان هم بلافاصله بعد از اعلام مقامات پلیس افغان، روزنامه انگلیسی «دیلی تلگراف» اعلام کرده بود که ایران، نمونه‌ای از مین‌هایِ نوعِ «اژدها» را که به صورت انحرافی قرار می‌گیرند و تلفات زیادی ببار می‌آورند، به طالبان داده است و قدرت تخریب این مین ها نابودی تانک‌های بزرگ را هم شامل می شود در حالیکه بمب‌های کنار جاده‌ای، بیشترین تلفات نیروهای آمریکایی و نیروهای ناتو در افغانستان را در آن سالها شامل می‌شد و نه تسلیحاتی که این روزنامه انگلیسی اتهامش را به ایران زده بود و این اتهام صرفاً یک حربه رسانه ای در آن زمان برای انحراف اذهان از متهم شدن برخی صاحبان تسلیحات غربی بود که مهمات آنها به دست طالبان افتاده بود.
چراکه در همین رابطه در یک پیام الکترونیکی کشف شده از «سازمان دفاعِ تجهیزاتِ انفجاریِ وزارت دفاع آمریکا» نوشته شده که بمب‌های کنار جاده‌ای از نوع «تی-سی -6» ، مین‌های ضد تانک ایتالیایی هستند و تغییراتی روی آنها برای افزایش قدرت تخریب داده شده است. این سازمانِ متعلق به پنتاگون صراحتاً گفته که این بمب‌ها به صورت سری به هم متصلند و قدرت انفجاری و تخریبی آنها افزایش می‌یابد و میلیون‌ها از این نوع مین‌ها در زیرِ زمین در زمان اشغال ارتش روسیه در افغانستان به کار گرفته شده و بر پایه گزارش سازمان ملل متحد تا سال 1989 ، تنها بیست هزار از این بمب‌ها کشف و خنثی شده‌اند.

علاوه بر این، تصاویری که توسط تلویزیون الجزیره در تاریخ یکم می‌ سال 2007 نمایش داده شده بود، دو نفر از افراد طالبان را نشان می‌دهد که در ایالت هلمند، مشغول ساخت بمب‌های کنار جاده‌ای هستند و در تصاویر کاملا روشن است که این بمب‌ها مدل «تی-سی-6» ساخت ایتالیا هستند. همچنین بر پایه گزارشِ «دنیس بلر»، رئیس وقتِ «سرویس اطلاعات ملی آمریکا» در همان سالها، نیروهای ناتو که ضربات زیادی را از سوی طالبان دریافت کرده‌ بودند، با مین‌های آمریکایی ـ که در دهه نود در اختیار افغان‌های جهادی قرار داده شده ـ کشته شده‌اند.

بنابراین اتهام روزنامه انگلیسی در همان زمان برملا شد ولی حالا با گذشت چندین سال این بار نوبت به بی‌بی‌سی رسیده تا از همین حربه برای القای یک رابطه پنهانی ایران با طالبان، در ذهن مخاطبانش استفاده نماید در حالیکه این بار هم هیچ نشان و سندی که ثابت کند این مهمات ساخت ایران است، به دست نیامده و این موضوع یادآور بازی رسانه ای سالهای گذشته رسانه های انگلیسی است که بدونِ سند موجهی دوباره همان تکنیک را در پیش گرفته اند. از طرف دیگر اوضاع سیاسی این روزهای افغانستان و کیفیت دولت وحدت ملی در این کشور و رویه ای که در تعامل با بخشی از طالبان از طرف این دولت در پیش گرفته شده نیز در این گونه بازیهای رسانه ای بی تاثیر نیست ولیکن بحث حضور نیروهای فرامنطقه ای همچون آمریکا، از مهمترین عوامل سست شدن امنیت داخلیِ افغانستان می باشد و نه شائبه دخالتهای نظامیِ اقلیمهای همسایه در این کشور، که بی‌بی‌سی قصد القایِ آن را در مخاطبش داشته است.
Share/Save/Bookmark