تحلیلگرCIA: برخی فقط دنبال متهم کردن ایران در ۱۱ سپتامبر هستند
شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
کد مطلب: 37907
علیرغم آنکه شواهد و قرائن کافی برای متهم کردن سعودی در حادثه 11 سپتامبر وجود دارد ولی تحلیلگران سیا معتقدند که برخی چهره های سیاسی آمریکا به دنبال آن هستند تا با هر بهانه ای، ایران را مسئول تمام بلایا در جهان معرفی کنند.

در آستانه پانزدهمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر، کنگره آمریکا به اتفاق آرا حق شکایت خانواده‌های قربانیان این حملات از دولت عربستان سعودی را به رسمیت شناخت.

به گزارش رسانه ایران، در طرف دیگر اما، عده از سیاستمداران آمریکایی و چهره های سعودی، در اواخر سال ۹۴ ایران را به حضور در حادثه ۱۱ سپتامبر مقصر معرفی کرده و دادگاهی در آمریکا ملزم به پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار غرامت به خانواده قربانیان کرده است ( خبر ). تشکیل دادگاه علیه ایران در حالی است که عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی، آمریکا را تهدید کرده لایحه مربوط به بررسی نقش ریاض در ۱۱ سپتامبر کنگره آمریکا تصویب شود، عربستان صدها میلیارد دلار از دارایی های خود از آمریکا را خارج می کند. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

جان کریاکو، تحلیلگر پیشین سیا، در گفتگو با صدای آمریکا تاکید دارد که شواهد کافی برای طرح شکایت از عربستان در رابطه با حادثه ۱۱ سپتامبر وجود دارد.

کریاکو همچنین درباره حضور احتمالی در حادثه ۱۱ سپتامبر اظهار داشت " به نظرم سناتور سابق جو لیبرمن، امروز باید از خودش شرم کند که تلاش دارد همچنان بر این نظر خود پافشاری کند که ایران در فاجعه ۱۱ سپتامبر دست داشته است، از تجربه ام در سیا، به خوبی می دانم که هیچ مدرکی وجود نداشته که مداخله ایران در یازده سپتامبر را نشان دهد.

فیلم

همچنین سینتیا استورر، کارشناس دیگر سیا در صدای آمریکا تاکید دارد که " برخی در آمریکا به دنبال متهم کردن ایران به هر بهانه ای هستند ... در آمریکا گروهی وجود دارد که معتقدند که ایران مسئول تمام بلایا در جهان است."

فیلم

سنای آمریکا در ماه مه "قانون عدالت علیه حامیان تروریسم" را تصویب کرده بود و مجمع نمایندگان نیز باید آن را بررسی می‌کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته است که این قانون را رد خواهد کرد، اما در صورتی که جمهوری‌خواهان موفق شوند به تعداد کافی از آرای نمایندگان دموکرات را جذب کنند، خواهند توانست برای اولین بار جلوی وتوی رئیس جمهور را بگیرند.

۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربایی که حملات به برج‌های تجارت جهانی را انجام دادند شهروند سعودی بودند. یک گزارش کنگره، که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده، می‌گوید هواپیمارباها در زمان حضور در آمریکا ظاهرا با افرادی در ارتباط بودند که با حکومت عربستان رابطه داشتند.
Share/Save/Bookmark