چرا داعش برای جوانان انگلیسی جذابیت دارد؟
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۹
کد مطلب: 31967
به گزارش روزنامه گاردین، انگلیس بین ۶۰۰ تا ۲ هزار تبعه عضو داعش دارد و بعد از عربستان و تونس، سومین رتبه را در میان کشورهای جهان در تعداد تروریست‌های داعشی داراست. در این میان ۶۰ زن انگلیسی نیز با سفر به سوریه به تروریست‌های داعش پیوستند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

چندی قبل، هویت واقعی یکی از تروریست ‌های داعش که به "جان جهادی" شهرت داشت اعلام شد. به گفته بی بی سی فارسی این فرد محمد الاموازی نام داشت که به عنوان خشن ترین تروریست یا مامور سربریدن گروگان‌های داعش نیز به حساب می آمد.

در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی گزارش داده بود: «آقای اموازی، بریتانیایی و اهل غرب لندن است. نهادهای امنیتی بریتانیا پیش تر او را شناسایی کرده بودند، اما به دلایلی نخواسته‌اند هویتش را فاش کنند.»

اما پس از آنکه در آبان ماه امسال وزارت دفاع آمریکا از کشته شدن «جان جهادی» در حملات هوایی واشنگتن به شهر الرقه سوریه خبر داد، اکنون ویدئویی از سوی داعش منتشر شده است که در آن جانشین "جان جهادی" نشان داده می شود.

در این فیلم یک قرد نقاب زده به زبان انگلیسی و لهجه بریتانیایی ضمن تهدید دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به تمسخر دولتمردان این کشور پرداخته و سپس پنج نفر را به اتهام جاسوسی برای انگلیس سر می برد.

به تازگی سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس هویت مرد نقابدار را کشف کرده‌ و اعلام کردند شواهد نشان می‌دهد که این فرد به احتمال زیاد سیدارتا دهر، شهروند انگلیسی است که به ابورمیصا نیز شهرت دارد.

او در سال ٢٠١٤ به ظن تبلیغ برای گروه‌های تروریستی بازداشت اما در برابر سپردن وثیقه، به طور موقت آزاد شد. به عنوان شروط موافقت با آزادی در برابر وثیقه، پلیس خروج او از بریتانیا را ممنوع کرده و دستور داده بود گذرنامه‌اش را تحویل دهد اما این فرد توانست همراه همسر و فرزندانش در ایستگاه ویکتوریا در لندن سوار اتوبوس عازم پاریس شده و از کشور خارج شود.


چند هفته بعد، ابورمیصا متنی را همراه با تصویر خود همراه با اسلحه‌ای در یک دست و چهارمین فرزندش که به تازگی متولد شده در دست دیگر، در توئیتر منتشر کرد و گفت که وارد سوریه شده و به گروه داعش پیوسته است. او در این متن نوشت: "نظام امنیتی بریتانیا چه وضعیتی دارد که به من اجازه می‌دهد تا مثل نسیم آزاد از سراسر اروپا عبور کنم و به قلمرو دولت اسلامی وارد شوم."
شایان ذکر است این دومین باری ست که جلاد های مشهور داعش از شهروندان انگلیسی بوده اند.

هم چنین به گزارش روزنامه گاردین، انگلیس بین ۶۰۰ تا ۲ هزار تبعه عضو داعش دارد و بعد از عربستان و تونس، سومین رتبه را در میان کشورهای جهان در تعداد تروریست‌های داعشی داراست. در این میان ۶۰ زن انگلیسی نیز با سفر به سوریه به تروریست‌های داعش پیوستند.
Share/Save/Bookmark