مقابله با نفوذ ایران به قیمت ماندگاری داعش؛
چرا نگرانیهای امنیتی ایران از داعش در BBC فارسی جایی ندارد؟
شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۹
کد مطلب: 30607
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
هر چند که اخبار دستگیری اخیر از چشم بی بی سی فارسی دور ماند یا بسیار کم رنگ به آن پرداخته شد ولی نشان از این دارد که این شبکه فارسی زبان در این برهه از زمان علاقه ای به بازتاب نگرانیهای امنیتی ایران و اقدامات عملگرایانه این کشور که فعالانه در این رابطه انجام داده ندارد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

حوادث تروریستی پاریس که منجر به کشته شدن بیش از 120 نفر در یک شب شد زنگ خطری را برای اروپا به صدا درآورد. خطری که از خبر حضور تروریستهایی که پیشتر در خاک سوریه و عراق بودند و اینک توجه خود را به سوی اروپا و آنهم غرب این قاره معطوف کردند.
در این اثنا رسانه های اروپایی و آمریکایی با انرژی مضاعف به پمپاژ خبری وقایع تروریستی فرانسه و سایر نقاط در این قاره پرداختند همچون شبکه بی بی سی که با نگاه ویژه ای به این رویداد از بازتاب این حملات در سایر نقاط اروپا صحبت کرده ولی اخباری از چشم این شبکه در این رابطه دور مانده و مجالی برای پرداختن به آنها بروز نداده که هیچ حتی بازتابی منفی از آن وقایع توسط این شبکه صورت گرفت به عنوان مثال صحبتهای وزیر اطلاعات ایران در همایش سراسری حراست کل ایران که درباره توجه ویژه امنیتی ایران به حملات خونین پاریس و لبنان سخنرانی کرده بود و یا اظهارات وزیر خارجه عراق پیرامون در اختیار گذاشتن اطلاعاتی درباره اراده داعش مبنی بر انجام اقدامات تروریستی در ایران.

شبکه بی بی سی علاوه بر اینکه این سخنان وزیر اطلاعات ایران را تبلیغات منفی ایران برای حق نفوذ در سوریه و عراق دانست علاوه بر آن در قسمتی از بخشهای خبری اش ایران را در مورد داعش متهم به دودوزه بازی و حمایت مالی از این گروه کرد که جای تعجب بسیاری دارد.
 
در این برنامه بی بی سی فارسی گفتگویی با "ریچارد کمپ، فرمانده پیشین ارتش انگلیس در عملیات‌های خاورمیانه" ترتیب داده بود و از وی "پیرامون نقش ایران در سوریه" سوال کرد که این کارشناس بی‌بی‌سی ابتدا به فعالیت کشورهای غربی در مبارزه با داعش اشاره کرده و اذعان داشته: «واقعیت این است که بریتانیا، امریکا، فرانسه، استرالیا و کشورهای دیگر در ائتلاف بین‌المللی، حداکثر توان‌شان را برای مقابله با داعش به کار نمی‌گیرند! همین قدر هم که اقدام کرده‌اند، بخشی برای راضی کردن منتقدانِ بی‌عملی در برابر داعش بوده است!»
این کارشناس انگلیسی ادعا کرده: «روسیه هم بر خلاف ادعایش با داعش برخورد عمده‌ای نمی‌کند چون نمی‌خواهد... ایران هم چنین ادعایی دارد ولی از طرفی در مقیاس کوچک به داعش حمله می‌کند و از طرفی دیگر به آن کمک مالی می‌کند و خط می‌دهد!»
ریچارد کمپ در ادامه گفته: « ایرانی‌ها همان‌طور که می‌دانید، همیشه دودوزه‌بازی کردند! آن‌ها هم با داعش می‌جنگند و هم از حزب ا... که یک گروه تروریستیِ مخوفِ اسلام‌گرای است استفاده می‌کنند. آن‌ها همان‌طور که در افغانستان و عراق عمل کردند، مدعی کمک به غرب و همکاری با آن هستند و تا حدودی همکاری نمایشی هم می‌کنند.»

این اظهارات کارشناسان بی بی سی فارسی دقیقاً در زمانی روی می دهد که فرانسوا اولاند پس از حملات تروریستی پاریس از اراده فرانسه، انگلیس، آمریکا و روسیه برای تحت فشار قرار دادن داعش در سوریه تاکید زیادی نموده و گفته: « تمام کسانی که می توانند در چهارچوب یک ائتلاف بزرگ و واحد واقعا با این ارتش تروریست مبارزه کنند، باید گرد هم بیایند. در همین راستا من در روزای آتی با اوباما و پوتین برای اتحاد نیروهایمان دیدار خواهم کرد. »

در همین رابطه دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم گفته از پارلمان کشورش می خواهد طرح حمله هوایی علیه داعش در سوریه را تصویب کند در حالی که حملات بریتانیا تاکنون محدود به عملیات نظامی عراق بوده است.

ترکیه نیز مبارزه خود علیه داعش را از ژوئیه گذشته شدت بخشید و بمباران مواضع این گروه در سوریه را آغاز کرده. آنکارا هم چنین پایگاه های خود را به روی هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا گشوده است و همینطور پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد مبارزه روسیه با اعضا گروه داعش گفت: «محدودیت زمانی خاصی وجود ندارد. همه شان را با نام و نشان پیدا می کنیم، همه جا به دنبال آنان می گردیم، هر جا که پنهان شده باشند. در هر نقطه از جهان که باشند آنها را پیدا و مجازات می کنیم.»

همه این اخبار و وقایع در حالیست که ایران همواره در نوک پیکان مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه بوده و نیروهای مردمی در این دو کشور که حاصل تمهیدات و ابتکارات سپاه ایران بوده اند دارای بیشترین آمار تلفات در مبارزه با تروریستهای سوریه و عراق بوده اند. از طرفی سپاه ایران بعد از حملات پاریس از دستگیری یک "تیم تروریستی" در مناطق مرزی کرمانشاه خبر داده و به گفته فرمانده سپاه کرمانشاه تیم‌های بسیاری از گروه تروریستی داعش که از دو سال پیش تاکنون در این استان مشغول فعالیت بودند و زیر رصد اطلاعاتی قرار داشتند توسط سپاه و وزارت اطلاعات دستگیر شدند هر چند که اخبار دستگیری اخیر از چشم بی بی سی فارسی دور ماند یا بسیار کم رنگ به آن پرداخته شد ولی نشان از این دارد که این شبکه فارسی زبان در این برهه از زمان علاقه ای به بازتاب نگرانیهای امنیتی ایران و اقدامات عملگرایانه این کشور که فعالانه در این رابطه انجام داده ندارد و شاید دلیل اصلی این موضوع ناشی از جبهه رسانه ای قوی می باشد که بعد از حملات پاریس اخیراً توسط غرب برای توجیه حضورشان در سوریه بوجود آمده است و مایل به ادامه نفوذ ایران در سوریه نیستند؛ حتی به قیمت از بین نرفتن داعش.
 
Share/Save/Bookmark