مساله حقوق بشر در دولت ترامپ؛ پاسخ BBC: اول منافع، بعد ارزشها
يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
کد مطلب: 40804
مساله حقوق بشر در دولت ترامپ؛ پاسخ BBC: اول منافع، بعد ارزشها
وزیر خارجه امریکا به تازگی در جمع کارکنان دستگاه دیپلماسی گفت که آنها هم باید طبق شعار انتخاباتی دونالد ترامپ، منافع امریکا را در اولویت قرار دهند؛ نه ارزش‌ها.
در این چهار ماه که از آغاز زمامداری دونالد ترامپ می‌گذرد، نهادها و کنش‌گران حقوق بشری در اعتراض به سیاست‌های داخلی او کم نگذاشته‌اند؛ اما رویکرد این دولت در سیاست خارجی هم بحث‌های تازه‌ای پیش کشیده است.

به گزارش رسانه ایران، رئیس‌جمهوری امریکا در حالی عازم اولین سفر خارجی‌اش می‌شود که منتقدان می‌گویند با سابقه عربستان سعودی، از جمله در نقض حقوق بشر، او می‌توانست مقصدهای بهتری برای این نخستین سفر انتخاب کند. به ویژه که او در ادامه، به سرزمین های اشغالی هم سفر می کند.

امریکا در دو سال گذشته از حمله نظامی ائتلاف عربستان سعودی علیه یمن حمایت کرده است؛ جنگی که انتقاد نهادهای بین‌المللی مختلفی را برانگیخته و آنها به انبوه تلفات غیرنظامیان اعتراض می‌کنند. دیگر، گفتن از جنگ یمن و میزان جنایات رخ داده در آن از سوی ائتلاف سعودی، شبیه گفتن از قصه حسین کرد شبستری است و همه هم آن را بلدند.

BBC فارسی در این باره نوشته که این نخستین نشانه نیست که دولت آقای ترامپ، به دخالت‌دادن مسائل حقوق‌بشری در دیپلماسی‌اش آن‌قدر تمایلی ندارد؛ خصوصیتی که البته شاید با دولت‌های قبلی امریکا هم بیگانه نیست.

به نوشته BBC، رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا، به تازگی در جمع کارکنان دستگاه دیپلماسی گفت که آنها هم باید طبق شعار انتخاباتی دونالد ترامپ، منافع امریکا را در اولویت قرار دهند؛ نه ارزش‌ها.

این نطق، نه فقط در شیوه، که دور از میز سخن‌رانی و مثل مدیران شرکت‌های تجاری قدم‌زنان روی صحنه اجرا شد، که در محتوا هم دست‌کم برای کنش‌گران حقوق‌بشری یادآور سمت قبلی وزیر خارجه بود؛ وقتی که مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت نفت و گاز جهان بود. این رویه به خوبی نشان می دهد که در عین بالا گرفتن اعتراض ها به نقض حقوق بشر از سوی عربستان سعودی، چرا امریکا قرارداد نظامی 110 میلیارد دلاری با این کشور امضا می کند؛ اول منافع، سپس ارزش ها.

سازمان دیدبان حقوق بشر یکی از نهادهای بین‌المللی بود که به این موضع‌گیری اعتراض کرده است.

تارا سپهری‌فر، از پژوهش‌گران این سازمان، می‌گوید: «یکی از تبعات موضع‌گیری جدید وزارت امور خارجه آمریکا می‌تواند سیاسی‌تر شدن و گزینشی‌تر عمل‌کردن آمریکا به عنوان یک کشور پر نفوذ و مهم در سیاست خارجی باشد. یعنی به نوعی منافع ملی و سیاسی آمریکا را در مقابل این ارزش‌ها قرار می‌دهد.»

دیدبان حقوق بشر می‌گوید با این رویکرد، «آن‌جایی هم که ارزش‌هایی مثل حقوق بشر در کنار منافع امریکا قرار می‌گیرند کنار هم قرار می‌گیرد، نهایتا حقوق بشر را به عنوان یک ابزار برای سیاست خارجی امریکا نشان می‌دهد.»

دولت دونالد ترامپ با شعار کاهش هزینه از جمله خرج‌کردن در ورای مرزهای امریکا رای آورد و بر سر کار آمد. خط‌ مشی‌ای که می‌تواند بر کمک‌های بشردوستانه سازمان‌های بین‌المللی هم تاثیر بگذارد. کنش‌گران یادآوری می‌کنند که این کمک‌های امریکا، تا قبل از این، چندان تحت تاثیر تغییر دولت‌ها قرار نمی‌گرفته است.

رویا برومند، کنش‌گر حقوق بشر از بنیان‌گذاران بنیاد عبد الرحمن برومند، می‌گوید: «لااقل در چند دهه اخیر امریکا و دولت‌های غربی حامی نهادهای حقوق‌بشری سازمان ملل بوده‌اند؛ و همین‌طور کمک‌های بشردوستانه. چون مقدار خیلی زیادی از بودجه کمک به سازمان ملل برای کمک‌های بشردوستانه در کشورهایی که قحطی هست، یا بیماری هست. و این‌که حقوق بشر در اولویت دولت آقای ترامپ نبوده، این‌ها همه خیلی نگران‌کننده است.»

دولت‌های قبلی امریکا هم از یک سو به چشم‌پوشی بر نقض حقوق‌بشر توسط متحدان متهم شده‌اند و از سوی دیگر به فشار بر حریفانی که اختلاف‌ها، با آنها محدود به حقوق‌بشر نمی‌شود.
Share/Save/Bookmark