از بیروت تا پاریس; آیا BBC منصفانه عمل کرده است؟
سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب: 30724
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
بعد از اینکه مخاطبان شبکه بی بی سی فارسی نسبت به این موضوع و عملکرد این شبکه اعتراض کردند، در یکی از برنامه های این شبکه کارشناس برنامه هم به ارزش خبری واقعه صحه گذاشت و به نقش ارزش خبری که باعث بروز جریان سازی در شبکه اهی اجتماعی می شود اعتراف کرد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

بعد از حملات تروریستی در فرانسه، فیس بوک قابلیتی موسوم به Safety Check یا کنترل امنیتی را از چند روز گذشته فعال کرده که به کاربران این شبکه اجتماعی در مناطق مورد حمله در پاریس امکان می دهد تا ایمنی و سلامت خود را بر روی نمایه خود مشخص کرده و دیگران را از در امان ماندن خود مطلع کنند. این اولین بار است که چنین قابلیتی پس از حملات تروریستی در فیس بوک فعال می شود. تا قبل از این قابلیت مذکور تنها بعد از سوانح طبیعی مانند سیل و زلزله بر روی فیس بوک فعال می شد.

از سوی دیگر شبکه اجتماعی توییتر هم زبانه گزینش خبر خود موسوم به لحظه ها را برای انتشار تازه ترین عکس ها، ویدیو ها و اخبار رسانه های مختلف در مورد این حمله تروریستی فعال کرده است. علاوه بر این گوگل هم اعلام کرده بود که تماس تلفنی بین المللی با فرانسه از طریق برنامه همراه Hangouts در طی روزهای حوادث پاریس رایگان بوده و افرادی که در خارج از این کشور هستند می توانند از این طریق از وضعیت دوستان و آشنایانشان در فرانسه مطلع شوند.

همچنین، مایکروسافت نیز اعلام کرده که به دلیل حملات تروریستی شامگاه جمعه‌ در پاریس، مکالمات اسکایپ را برای چند روز آینده در کشور فرانسه رایگان کرده است تا فرانسوی‌ها بتوانند تمام مکالمات خارجی و داخلی خود را از این طریق بصورت رایگان انجام دهند.

از طرفی شهروندان پاریس با استفاده از هشتگ #PorteOuverte یا درهای باز به استقبال افرادی رفته بودند که در محل وقوع حوادث تروریستی بودند و به دنبال پناهگاهی برای در امان ماندن می گشتند. کاربرانی هم که در نزدیکی یا محل وقوع حوادث تروریستی بوده اند تصاویر و مطالبی را منتشر کرده بودند.

با این همه شبکه بی بی سی فارسی با زیر سوال بردن اقدامات شبکه های اجتماعی در واکنش نسبت به حوادث خونین تروریستی در پاریس با بمب گذاریهای جنوب بیروت در لبنان، از تبعیضی که این جریانهای تکنولوژی ارتباطی بین این دو واقعه گذاشته اند، بزرگنمایی کرده و اعتراف مارک زاکربرگ موسس فیس بوک را به این قضیه دلیلی بر این مدعا دانسته در حالیکه اقدامات خود شبکه بی بی سی در این مورد در هاله ای از ابهام است زیرا رسانه های جریان سازِ خبر همچون خبرگزاریها و تلویزیونهای خبری هستند که ارزش ضریب خبری را بوجود می آورند و سپس آن خبر بوسیله تکنولوژی ارتباطات از قبیل شبکه های اجتماعی که در فضای مجازی یک عنصر مطرح هستند، بین جامعه مورد بازنشر قرار می گیرد.

در همین رابطه هم بعد از اینکه مخاطبان شبکه بی بی سی فارسی نسبت به این موضوع و عملکرد این شبکه اعتراض کردند، در یکی از برنامه های این شبکه کارشناس برنامه هم به ارزش خبری واقعه صحه گذاشت و به نقش ارزش خبری که باعث بروز جریان سازی در شبکه های اجتماعی می شود اعتراف کرد بنابراین نقش شبکه بی بی سی فارسی در بین فارسی زبانان برای پررنگ کردن واقعه تروریستی بیروت که منجر به کشته شدن دهها نفر شد، زیر سوال رفته و کم کاری هدف دار این شبکه بیشتر معنا پیدا می کند چنانچه که این شبکه می توانست همانطور که به تجزیه و تحلیل های چندباره حادثه پاریس پرداخت در مورد بمب گذاری بیروت هم به طریق مشابه عمل کند و همانند پاریس به ریشه یابی این موضوع هم بپردازد.


حسین مرتضی مدیر دفتر شبکه خبری العالم در چند روز پیش در مصاحبه با شبکه لبنانی “ان بی ان” خاطرنشان کرده که داعش عملیات تروریستی در پاریس را اجرا کرد ؛ ولی موضوع خطرناکتر این است که فرانسه چگونه از این ماجرا استفاده می کند و این مثال دقیقاً جواب همان سوالی است که در مورد عملکرد بی بی سی فارسی هم مصداق دارد چرا که هدف این شبکه از پررنگ کردن حوادث پاریس اجرای سناریوی تکراری رسانه ای غرب برای توجیه حضور در کشور سوریه است و اینجاست که حادثه تروریستی بیروت بی تاثیر بوده و حتی دارای بازتاب منفی نیز برای این سناریو خواهد بود چنانچه که حتی این شبکه از نگرانی های امنیتی ایران در مورد تکرار حادثه بیروت در ایران به عنوان حربه ای تبلیغاتی از طرف ایران نام برده و اظهارات وزیر اطلاعات ایران و افشاگری وزیر خارجه عراق در مورد تکرار حوادث مشابه در ایران را یک تاکتیک از سوی ایران برای نفوذ بیشتر در سوریه عنوان کرده بود.

لذا مطرح کردن نام شبکه های اجتماعی و کوتاهی این ابزارهای ارتباطی در تبعیض بین بیروت با پاریس در این برهه از زمان صرفاً یک انحراف از موضوع است که شبکه بی بی سی فارسی به دنبال آن و از اصل مطلب طفره رفته است تا عملکرد آن شبکه زیر سوال نرود. 
Share/Save/Bookmark