«آخرین وداع» BBC با شرق حلب
چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب: 39103
«آخرین وداع» BBC با شرق حلب
نوام چامسکی: اگر پاریس مستحقِ یک دقیقه سکوت بود، سوریه مستحق آن است که بشریت برای همیشه خفقان بگیرد.

«به نظر می‌رسد دولت‌های غربی بیشتر از آنکه به فکر نجات غیرنظامیان باشند، به‌دنبال نجات تروریست‌ها هستند.»
جان کلام مصاحبه اخیر بشار اسد با شبکه تلویزیونی راشاتودی.

علیرغم اینکه نیروهای سوری و متحدانش در آستانه تسلط کامل بر تمام حلب قرار داشتند دیروز در توافقی بین دولت روسیه و گروه های تروریستی، به برقراری آتش بس در حلب و خروج گروه های تروریستی از حلب به جمع بندی رسیدند تا در این محاصره آسیب کمتری به غیرنظامی ها و زنان و کودکان برسد.

گروه های تروریستی تاکید دارند که این توافق شامل خروج غیرنظامی ها از مناطق محاصره شده هم می شود. گویا داعش و جبهه النصره نمی خواهند سپرانسانی خود را در حلب رها کنند. ولی در مقابل نماینده روسیه در سازمان ملل گفته بود توافق صورت گرفته برای خروج شورشیان شامل غیرنظامیان نخواهد شد.

با این حال در روز گذشته و در ساعات پیش از توافق آتش بس میان روسیه و گروه های تروریستی، برخی از مخالفان دولت سوریه در محاصره، وقتی عرصه را برخود تنگ می بینند، به انتشار فیلم هایی با عنوان " آخرین وداع"، به محاصره شرق حلب توسط ارتش سوریه و روسیه و همچنین آنچه که ایشان «سکوت سازمان های حقوق بشر» می نامند، اعتراض می کنند.

عبدالکافی الحمدو، یکی از همین افرادی است که با انتشار فیلمی به زبان انگلیسی، به دلیل وضعیت سخت محاصره شرق حلب، به سازمان های حقوق بشر می تازد.

البته این فرد که در حدود یک ماه پیش با خبرنگار مجاهدین خلق در حلب، مصاحبه می کرد، به عنوان یک معلم معرفی شد. عبدالکافی الحمدو در این مصاحبه، به ایران به دلیل حمایت از اسد و جنگ علیه تروریست ها، حمله می کند.


جالب آنکه حدود یک ماه بعد از این مصاحبه مجاهدین خلق، عبدالکافی الحمدو در حالی که تحت محاصره نیروهای ارتش سوریه قرار می گیرد، با پخش فیلمی به زبان انگلیسی، به مظلوم نمایی از گروه های تروریستی تحت محاصره می پردازد.

در همین راستا نیز، بی بی سی فارسی که در چند سال گذشته، گروه های مانند داعش، جبهه النصره، احرار شام و ... را هیچگاه به عنوان تروریست به رسمیت نشناخت، با پخش فیلمی از عبدالکافی الحمدو و عده ای دیگر از افراد تحت محاصره، ایشان را " عده‌ای که در میان درگیری‌ها گیر افتاده‌اند" معرفی کرد.

توصیف BBC در آخرین لحظات آزادسازی شهر: زمان بسیار کمی تا سقوط کامل شهر باقی مانده است!

همچنین پونه قدوسی، مجری و کارمند بی بی سی، با پخش کامل فیلم این فرد، در پیامی در صفحه فیس بوک خود می نویسد " این(فیلم) تا مغز استخوانم را می لرزاند و باعث می شود تمام امیدم به انسانیت از بین برود."


همچنین جدا از رسانه های فارسی زبان، عبدالکافی الحمدو، از طرف سایت الجزیره (سایت حامی جبهه النصره و احرار شام) به عنوان یک استاد دانشگاه حلب و فعال حقوق مدنی، معرفی می شد.


جالب آنکه بی بی سی و برخی از کارمندان این شبکه در حالی نگران "سقوط حلب" بدست ارتش سوریه هستند که مسعود بهنود، در پیامی آزادسازی شهر حلب از دست داعش را تبریک گفت.[اینجا بخوانید]

فالورهای مسعود بهنود نسبت به تناقض صحبت های بهنود و توصیف های BBC، از او انتقاد کردند.
Share/Save/Bookmark