عبور BBC از خندوانه‌ها و رسیدن به فاطماگل!
چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب: 30193
مولف :
 
نکته قابل تامل در این میان سیاست دوگانه این رسانه ماهواره‌ای در مقابل برنامه های صدا و سیمای ایران است، آنجا که وقتی برنامه هایی پر بیننده و پرطرفدار می شوند، این رسانه یا سکوت می کند یا با سیاسی کردن آنها سعی در مختوش کردن اذهان عمومی نسبت به آن برنامه ها می کند.
رسانه ایران(Rasanehiran.com):

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی با عنوان "بازار داغ سریال‌های ترکیه‌ای؛ سرگرمی یا جریان‌ساز" به بررسی جذابیت این سریال‌ها برای بینندگان ایرانی پرداخت.ارائه آمار بدون سند توسط BBC
این رسانه ماهواره‌ای ضمن اینکه مدعی می‌شود سریال های ترکیه‌ای در ایران بیننده بسیار دارد، دلیل تماشای این سریال ها را کمبود مخاطبان می داند و می نویسد:

"...دلیل این استقبال نه شباهت، بلکه تفاوت‌هاست. در واقع مخاطبان این سریال‌ها در کشورهای مقصد آنچه را ندارند در این سریال‌ها جستجو می‌کنند."

بی‌بی‌سی در حالی از آمار بالای بینندگان ایرانی صحبت می کند که در قسمتی دیگر اذعان می دارد آمار دقیقی از استفاده کنندگان ماهواره در ایران وجود ندارد:

" آمار دقیقی درباره استفاده کنندگان از ماهواره در ایران وجود ندارد... شاید اگر آمار درستی از کسانی که در ایران از ماهواره استفاده می‌کنند وجود داشت... و در پی آن معلوم می‌شد واقعا چه درصدی از مردم بیننده این سریال‌ها هستند، کارشناسان تحلیل‌های جامعه شناختی و آماری دقیق‌تری ارائه می‌دادند."


سیاست دو گانه BBC در مقابل صدا و سیمای ایران
نکته قابل تامل در این میان سیاست دوگانه این رسانه ماهواره‌ای در مقابل برنامه های صدا و سیمای ایران است، آنجا که وقتی برنامه هایی پر بیننده و پرطرفدار می شوند، این رسانه یا سکوت می کند یا با سیاسی کردن آنها سعی در مختوش کردن اذهان عمومی نسبت به آن برنامه ها می کند.
شبکه ماهواره‌ای بی‌بی‌سی در آخرین برنامه نوبت شما، موضوع "چرا برنامه خندوانه اینقدر خبرساز شد؟" به بحث با مخاطبان گذاشته شد و بیش از پرداختن به موضوع خنده سالم و اخلاق مدار، به حواشی برنامه خندوانه، و سیاسی کردن این برنامه پرداخت. (بیشتر بخوانید)

لینک مواردی از گزارش های منتشر شده در رابطه با مواضع BBC با برخی برنامه های صدا و سیما برای مطالعه بیشتر در ذیل قرار داده شده است.

۱. سیاه نمایی BBC از برنامه ماه عسل و مادرانگی بانوان ایرانی
۲. BBC فارسی در تلاش برای سیاسی کردنِ خندوانه + فیلم
۳. موضع من و تو و بی بی سی علیه ماه عسل+واکنش کاربران
۴. تدارک بی بی سی برای مقابله با خندوانه + فیلم
۵. خود زشت‌انگاری؛ از ماه عسل تا بی‌بی‌سی


رسیدن آی فیلم ایران به فینال جایزه جهانی یوتل‌ست و سکوت بی‌بی‌سی
در تازه ترین مورد اما، بی‌بی‌سی فارسی که نشان داده برنامه های صدا و سیمای ایران را رصد می کند، از پوشش فینالیست شدن آی فیلم در بخش نهایی جایزه جهانی یوتل‌ست در بخش سبک زندگی چشم پوشی کرد. (اینجا)


عناصر مخالف سیاسی و برخی کارکنان شبکه‌های ماهواره‌ای پای رسانه ملی!
BBC در حالی از جذابیت سریال های ترکیه‌ای برای ایرانیان می گوید که عناصر مخالف سیاسی و حتی برخی از کارکنان شبکه‌های ماهواره‌ای نیز مخاطب برنامه‌های جذاب و پربیننده در ایران هستند. این مساله تا جایی پیش می‌رود که حتی تکیه کلام‌های روزمره ایشان از برنامه‌ها و سریال‌های رسانه ملی مانند پایتخت (کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیما)، در حاشیه (کاری از گروه اجتماعی شبکه سوم سیما)، خندوانه (تولید شبکه تازه تأسیس نسیم سیما)، ماه عسل (کاری از گروه اجتماعی شبکه سوم سیما) و... در یک سال اخیر وام می‌گیرند.

از جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

Share/Save/Bookmark