BBC: اختلاف میان دولت و قوه قضاییه ایران بالا گرفته
پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۵
کد مطلب: 39365
BBC: اختلاف میان دولت و قوه قضاییه ایران بالا گرفته
مسعود بهنود از کارمندان ارشد بی بی سی فارسی در توئیتر خود خواستار به چالش کشیدن قوه قضائیه در انتخابات آتی شده است.
بی بی سی فارسی در خبری درباره موضوع پرونده بابک زنجانی و سخنان رد و بدل شده میان دولت و قوه قضائیه نوشت که اختلاف میان دولت و قوه قضاییه ایران بالا گرفته است.

به گزارش رسانه ایران، به نوشته بی بی سی فارسی، نقش وزارت اطلاعات در رسیدگی به پرونده بابک زنجانی یکی از موضوعات محل اختلاف است.

بنا بر اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره پرونده بابک زنجانی که روز پنجشنبه منتشر شده، این وزارت در دو بُعد پیشگیری و عملیاتی، اقدام به ردیابی مالی فعالیت‌های زنجانی و بانک‌های وی در خارج از کشور و شناسایی ۷۰۰ میلیون دلار از وجوه آنها کرده و عوامل مداخله‌گر و مُخل در روند رسیدگی به پرونده از جمله عوامل نفوذی در داخل زندان را نیز شناسایی کرده‌است.

بی بی سی نوشته که ماهیت و جزئیات مشکلی که مانع از سپردن پرونده بابک زنجانی به وزارت اطلاعات شده روشن نیست.

بی بی سی همچنین در خبر دیگری که به انتشار بیانیه وزارت امور خارجه ایران اختصاص داشت، نوشت که وزارت خارجه ایران با این بیانیه‌، به انتقادهای قوه قضاییه پاسخ داده و گفته است این وزارتخانه همواره با قوه قضاییه ایران همکاری کرده و انتقادهای مقام‌های قضایی و کنایه به وزارت خارجه در زمینه توافق هسته‌ای سبب تعجب شده است.

این شبکه به نقل از رییس دستگاه قضا نوشت که او گفته «بررسی و ردیابی این بخش از کار مربوط به وزارت خارجه است... رد پول‌هایی که داده شده در اختیار بانک مرکزی و وزارت خارجه است. بررسی و ردیابی این امور دیگر ربطی به قوه قضاییه ندارد. آقایان در دستگاه دیپلماسی ظاهرا تمام توان خود را متوجه برجام کردند که آن هم نتیجه‌اش همان شد که همه می‌بینیم.»

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده که این وزارتخانه، از جلسه ای که حدود دو سال قبل در دفتر ریاست محترم قوه قضائیه با حضور معاون اول محترم رییس جمهور، وزیر امور خارجه و برخی مسئولان دیگر در خصوص پیگیری موضوع بابک زنجانی برگزار شد تا کنون با قوه قضائیه همکاری کامل نموده و با فراهم ساختن تمامی تسهیلات در مرکز و نمایندگی ها، هیچ درخواستی را بی پاسخ و پیگیری نگذاشته و هیچگاه نيز گلایه ای از سوی مقامات محترم قضائیه در این زمینه نشنیده است.

صدای امریکا نیز با پوشش اخبار پرونده بابک زنجانی و ماجرای دولت و قوه قضائیه از اختلاف دو قوه بر سر نقش بابک زنجانی خبر داده است.

مسعود بهنود از کارمندان ارشد بی بی سی فارسی در توئیتر خود خواستار به چالش کشیدن قوه قضائیه در انتخابات آتی شده است.
Share/Save/Bookmark