«تقابل دولت و سپاه» و ترفند گل یا پوچ لیوانی دولت ایران
سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۳
کد مطلب: 40886
مولف : مهدی ارجمند
 
«تقابل دولت و سپاه» و ترفند گل یا پوچ لیوانی دولت ایران
به نظر می رسد دولت ایران در حال پیشبرد استراتژی گل یا پوچ لیوانی است. در این بازی، آنقدر لیوان ها جا به جا می شوند تا مشخص نگردد کدام یک گل یا کدام یک پوچ است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
تقریبا روزی نیست که رسانه های سیاسی خارج از کشور، مانند BBC فارسی، رادیو فردا، رادیو زمانه، VOA، از تقابل دولت یازدهم و سپاه در ایران نگویند و ننویسند.

همین ابتدا مناسب است این نکته اساسی گفته شود که ماجرای تقابل نویسی های رسانه های بیگانه از زمانی شدت گرفت که عملیات موشکی ایران علیه داعش در سوریه انجام شد. اتفاقی که نشان می دهد رودست محکمی نه فقط به داعش، بلکه علیه دولت هایی خاص در منطقه و جهان نیز بوده است.

تلاش سناتورهای امریکایی برای تروریستی معرفی کردن سپاه، معرکه گیری برای تروریست های مجاهدین خلق، سخن گفتن از لزوم براندازی حکومت ایران، و تلاش برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران از همین جا آب می خورد. ایران چیزی بیشتر از ضرب شست نشان داده و در حال تمام کردن کار در عراق و سوریه است.

در این میان، بهترین حربه، ایجاد تقابل میان دیپلماسی دولت و عقبه مردمی با موتور محرک و قلب تپنده ایران در خارج از مرزها علیه دشمنان ایران است. تقابل دولت و سپاه در چنین فضایی از سوی رسانه های بیگانه دنبال می شود.

سخنان روز سه شنبه، 20 تیرماه، حسن روحانی، رییس جمهور ایران، را می توان در همین راستا ارزیابی کرد که آبی بود بر آتش هجمه های رسانه ای علیه سپاه. تاکید او بر اینکه دولت یازدهم تلاش زیادی را در بخش دفاعی انجام داده است نشان داد که دولت حسن روحانی، برخلاف تبلیغات رسانه ها، از مسائل دفاعی غفلت نکرده بلکه بیش از دولت های قبلی نیز فعالیت کرده است.

رییس جمهور ایران در جشنواره «عمران سلامت» از همت دولت و وزارت دفاع برای ساخت موشک های ایرانی گفت و گفت که کار بزرگی در دولت یازدهم انجام شد و بنا به اظهارات وزیر دفاع، سلاح‌های راهبردی تولید شده در دولت یازدهم هشتاد درصد کل سلاح‌های دولت‌های قبل است. سخنانی که بیش از هر چیز، حکایت از همراستایی دولت و سپاه در حفظ کیان ایران و تقویت بخش های دفاعی کشور دارد.

آقای روحانی همچنین گفت که اگر کسی بخواهد در کشور تحول ایجاد کند امریکا و اسرائیل و برخی کشورهای معاند منطقه او را آرام نمی‌گذارند، تا نشان دهد که دولت با هشیاری متوجه اقدامات دشمنانه بیگانگان است.

از این رو به نظر می رسد دولت ایران در حال پیشبرد استراتژی گل یا پوچ لیوانی است. در این بازی، آنقدر لیوان ها جا به جا می شوند تا مشخص نگردد کدام یک گل یا کدام یک پوچ است. به این ترتیب، حمله به یکی از لیوان ها، که ممکن است دولت باشد، یا سپاه، یا وزارت دفاع، یا ... باعث از دست رفتن گل نخواهد شد و از گل با پاسکاری میان سایر لیوان ها محافظت می شود. با این ترفند، در صورت تحریم سپاه، وزارت دفاع با حمایت دولت و آرای مردم، ادامه مسیر دفاعی کشور را با قدرت پیش خواهد برد.
Share/Save/Bookmark