در برابر اقدامات دونالد ترامپ چه باید کرد؟
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۳
کد مطلب: 39806
مولف :
 
در برابر اقدامات دونالد ترامپ چه باید کرد؟
برخی تحلیلگران معتقدند که روی کار آمدن دونالد ترامپ یک فرصت جدی برای ایران است تا نشان دهد که آنچه درباره امریکا می گوید درست است
رسانه ایران (rasanehiran.com):
پس از عدم صدور روادید از سوی امریکا برای تیم ملی تیروکمان ایران برای حضور در رقابت های جهانی این رشته ورزشی در ایالات متحده، گفته می شود که احتمال دارد ایران نیز در اقدامی متقابل برای تیم ملی کشتی امریکا برای حضور در جام جهانی کشتی آزاد ایران روادید صادر نکند. در همین حال، برخی تلاش ها برای جلوگیری از این اتفاق در جریان است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور جدید ایالات متحده، پس از ورودش به کاخ سفید، دستور داد تا از ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران ممانعت به عمل آید. این تصمیم او با اعتراض ها و مخالفت های گسترده مردم در ایالات متحده و سراسر جهان همراه بود. با این حال، آقای ترامپ همچنان روی تصمیم خود پافشاری می کند.

اما در برابر این اقدامات او چه باید کرد؟ این سوال به ویژه پس از صادر نشدن روادید از سوی امریکا برای کمانداران تیم ملی ایران تشدید شد. آیا باید در برابر دونالد ترامپ مثل یک ترامپ عمل کرد؟

برخی تحلیلگران معتقدند که روی کار آمدن دونالد ترامپ یک فرصت جدی برای ایران است تا نشان دهد که آنچه درباره امریکا می گوید درست است و این کشور به هیچ پیمان و قاعده ای پایبند نیست. از این رو در برابر آنچه که دونالد ترامپ انجام می دهد، باید هوشیار بود و با عقلانیت عمل کرد و هر رفتار را تبدیل به فرصتی برای ایران نمود.

روند رفتارهای دونالد ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری امریکا تاکنون به گونه ای بوده که هزینه های زیادی را برایش در میان افکار عمومی جهان ایجاد کرده. این هزینه ها آنقدر زیاد خواهد شد که شاید تنها راه همراه کردن افکار عمومی یا کاستن از میزان مخالفت ها، یک جنگ باشد و ایران، محتمل ترین گزینه. از این رو، تحریک ایران برای انجام عملی شتابزده و تند می تواند بهانه ای جدی برای امریکا برای شروع یک جنگ باشد.

در این نگاه، امریکا به دونالد ترامپ تقلیل داده شده و علت جنگ را شخص دونالد ترامپ معرفی می کند. این اتفاقی است در بسیاری از رسانه ها در حال شکل گیری است. به این ترتیب، هر جنگی برای امریکا هزینه ای در افکار عمومی ندارد و تنها دونالد ترمپ مسئول آن خواهد بود و پس از دوران ریاست جمهوری اش، فراموش می شود.

اما نگاه دیگری است که چنین تقلیلی را نمی پذیرد و بر این باور است که یا استراتژی پنهانی برای آغاز جنگ و بهره برداری علیه ایران در جریان است و یا در حالتی نزدیک، افراد و گروه های جنگ طلب در امریکا با به دست گرفتن رگ خواب آقای ترامپ، او را به مسیر آغاز جنگ هل خواهند داد.

بخش فارسی دویچه وله در مطلبی نوشت که هماهنگی‌هایی برای یک درگیری منطقه‌ای با ایران صورت گرفته است تا امریکا به بهانه کمک به یکی از آن‌ها وارد عمل شود. این رسانه نوشت که روندی که امریکا در مقابل ایران در پیش گرفته شباهت زیادی به مسیری دارد که به جنگ این کشور با عراق منجر شد.

اما راه افتادن یک جنگ به این سادگی ها هم نیست. علاوه بر ایران، چین و روسیه نیز مسائل اصلی ایالات متحده محسوب می شوند و امریکا نمی تواند به واکنش آنها بی تفاوت باشد. هرچند به نظر نمی رسد که رابطه ایران و روسیه رابطه ای استراتژیک باشد و برخی باور دارند که این دو کشور به طور تاکتیکی به هم نزدیک شده اند، با این حال، روسیه هنوز به دونالد ترمپ اعتماد ندارد و این دو هنوز در حال محک زدن یکدیگرند. در مورد چین اما وضعیت روشن شده. امریکا برای چین، شمشیر را از رو کشیده. چین نیز در حال افزایش اقدامات نظامی خود است.

علاوه بر این دو کشور، اروپای فعلی نیز در حال فاصله گرفتن از اروپا است. آلمان و فرانسه همچنان نسبت به اقدامات امریکا نگرانی بسیار دارند و از کارهای دونالد ترامپ راضی نیستند. پس به راه افتادن یک جنگ چندان کار ساده ی نیست اما رسانه ها حتما تلاش خواهند داشت تا با افزایش نگرانی ها درباره آقای ترامپ، کاری کنند که دولت های متبوعشان از گل آلودی آب، ماهی های خود را بگیرند.

مقایسه عملکرد بخش های فارسی رسانه هایی مانند BBC، رادیو فردا، VOA، رادیو زمانه، یورونیوز، دویچه وله و رادیو فرانسه نشان می دهد که هر یک با اهداف متفاوت و استراتژی خاصی وارد این کارزار شده اند و در هر مورد نیز، ظرفیت هایی برای تبدیل تهدید به فرصت فراهم است. صحبت از جنگ، بیش از هر چیز ایرانیان را در سراسر جهان متحدتر می کند.

از این رو مناسب است که پیش از هر اقدام شتابزده، اندیشید و هزینه های رفتارهای رادیکال ایالات متحده را برای این کشور و دولت فعلی اش افزایش داد. بدیهی است این سخن به معنی دست شستن از ارتقای توان دفاعی ایران نیست بلکه توجه دادن به این نکته است که رفتارهای دونالد ترامپ این ظرفیت را در خود دارد هزینه های ایجاد شده اش، بومرنگ وار به دولت امریکا بازگردد.

این اتفاقی است که بی واسطه درباره عملکرد محافظه کارانه رسانه های دولتی ایالات متحده مانند صدای امریکا و رادیو فردا رخ خواهد داد. این رسانه ها برای کاهش هزینه های رفتارهای دولت جدید امریکا به سوی سانسور، دروغ و سکوت خبری خواهند رفت که منجر به از دست رفتن اعتماد نیم بند مخاطبان به آنها و در نتیجه، عدم تاثیر اقدامات رسانه ای آنها خواهد شد. همین مساله برای رسانه ای مانند BBC نیز با ظرافت های بیشتر و با توجه به نزدیک شدن دولت انگلیس به امریکا قابل بررسی است.

اما این رسانه ها با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران حتما بر روی ایجاد دو یا چند قطبی های سیاسی در ایران و ایجاد اختلاف تلاش خواهند کرد. مساله مورد نظر این نوشتار نیز از این قاعده بیرون نیست. رسانه ها تلاش خواهند کرد از اختلاف ها درباره نوع واکنش به تصمیمات دولت امریکا بهره برداری کنند. نوع مواجهه بی بی سی فارسی با دو واکنش متفاوت دو بازیگر ایرانی در برابر تصمیم دونالد ترامپ تاییدکننده این نکته است.
Share/Save/Bookmark