فرمان جدید ترامپ: سفر ایرانیان به آمریکا ممنوع، حتی برای پناهجویان
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۱
کد مطلب: 41326
فرمان جدید ترامپ: سفر ایرانیان به آمریکا ممنوع، حتی برای پناهجویان
دونالد ترامپ موانع و محدودیت‌های تازه‌ای را برای شهروندان هشت کشور که قصد سفر به ایالات متحده دارند در نظر گرفته‌است. ایران مانند فرمان پیشین در میان این کشورها است. کره شمالی و ونزوئلا نیز به فهرست افزوده شده‌اند.

به گزارش رسانه ایران، دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا فرمان مهاجرتی جدیدی را صادر کرد که به‌ موجب آن آمریکا دیگر از ایران مهاجر و مسافر نمی‌پذیرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، از تاریخ ۱۸ اکتبر / ۲۶ مهر ورود ایرانیان به خاک آمریکا از طریق ویزاهای مهاجرتی و ویزاهای مسافرتی و کار به مدتی نا محدود ممنوع خواهد شد.

محدودیت‌ها و موانع تازه، شهروندان کشورهای ایران، چاد، لیبی، کره شمالی، سومالی، سوریه، یمن و ونزوئلا را در بر می‌گیرد.

ترامپ در توضیح این فرمان می‌گوید: «به‌عنوان رئیس‌جمهور، من باید برای حفاظت از امنیت و منافع ایالات متحده و مردم آن اقدام کنم.»

ترامپ در حالی مدعی «حفاظت از امنیت و منافع ایالات متحده» است که تاکنون هیچ عملیات تروریستی توسط شهروندان این هشت کشور در آمریکا صورت نگرفته و در مقابل، عربستان سعودی که 16 تن از شهروندانش در عملیات حادثه تروریستی 11 سپتامبر نقش اصلی را داشتند، همچنان به عنوان اصلی ترین همپیمان آمریکا در منطقه شناخته می شود و محدودیتی برای سفر به آمریکا متوجه آنان نیست.

این حکم ترامپ محدودیت زمانی ندارد. در فرمان آمده که تا زمانی که دولت ایران با آمریکا در تبادل اطلاعات همکاری نکند، ممنوعیت صدور ویزا همیشگی خواهد بود.

ایرانیان اما همچنان قادر خواهند بود که برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. هرچند متقاضیان ایرانی ویزای دانشجویی در معرض غربالگری‌های بیش تر قرار خواهند گرفت.

محدودیت‌های مربوط به پناهندگان ایرانی و ورود آن ها به آمریکا در این فرمان به‌ طور مجزا مطرح نشده‌اند و یعنی ممنوعیت فرمان سابق کماکان پابرجاست.

تفاوت این فرمان مهاجرتی با فرمان‌های گذشته این است که هر کشور لیست محدودیت‌های جدیدی مخصوص خود دارد و بیش تر از هر چیز تبادل اطلاعات در مورد شهروندان معیار سنجش خطر از سوی هر کشور است. از آن جهت سومالی به دلیل همکاری‌های این کشور با آمریکا برای تبادل اطلاعات در مورد شهروندان متقاضی ویزا از لیست خارج شده است.
Share/Save/Bookmark