از ادعای کویت تا بازتاب BBC
يکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۲
کد مطلب: 32056
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
برای آشکار گشتن تناقض در رفتار حرفه ای بی بی سی فارسی می توان به یک مثال مشابه قناعت کرد و آن در ماه رمضان گذشته بود که یک شخص انتحاری عضو داعش که تابیعت سعودی داشت خود را در بین نمازگزاران روزه دار در مسجد امام صادق کویت منفجر کرد که این حادثه در بی بی سی فارسی مجالی برای بازتاب نداشت.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی فارسی اخیراً گزارشی از قاهره پیرامون حکم اخیر دادگاهی در کویت با عنوان "معمای یک شهروند ایرانی محکوم به اعدام در کویت" را تهیه کرده که در آن نام یک ایرانی هم به چشم می خورد هر چند که این متهم به طور غیابی محاکمه شده است.
فرهمند در این گزارش نوشته است که رأی دادگاه جنائی در کویت به اینکه گروهی بیست و چهار نفره در این کشور برای ایران و حزب الله لبنان جاسوسی می‌کرده و به دنبال توطئه برای به خطر انداختن امنیت کشور بوده اند ، پرسشهای زیادی برانگیخته و از پرونده ای پیچیده و معماگونه حکایت می کند.

ظاهراً رای نهایی این دادگاه کویتی به این ترتیب است که متهم ردیف اول پرونده که کویتی است و متهم ردیف بیست و سوم که ملیتش ایرانی اعلام شده اما فراری است ، به اعدام محکوم شده اند و بقیه محکومان به مجازات از شش سال زندان تا حبس ابد هر چن که سفارت ایران در این کشور به صراحت دخالت ایران در این پرونده را تکذیب کرده و بیانیه ای را در این مورد صادر کرده است.

اما مساله ای که در باب این موضوع قابل تامل است جوسازی رسانه ای برخی مطبوعات کویتی در این باره بود و همچنین تلویزیون دولتی این کشور که با آب و تاب فراوانی به پوشش این ماجرا پرداخته بود و به تبع آن اقدام برخی رسانه های غربی از قبیل بی بی سی فارسی که به پررنگ کردن این موضوع و ارتباط آن با تنش به وجود آمده اخیر بین ایران و عربستان سعودی که بعد از اعدام شیخ النمر شدت گرفته بود ، پرداخته بودند در حالیکه این شبکه فارسی زبان بدون توجه به رویدادهای خبری متعددی که بین ایران و کویت در طی این مدت جاری بود ، صرفاً علاقه مند به پوشش رای این دادگاه شده است آنهم درست زمانی که عربستان سعودی بعد از اجرای حکم اعدام درباره 47 نفر و از جمله شیخ النمر به همراه چند کشور عربی دیگر روابط سیاسیشان را با ایران قطع کرده اند.

مهرداد فرهمند در بخشی از این گزارش می نویسد :
 « پیش از آنکه دادگاه تشکیل شود و هویت متهمان مشخص گردد ، گمانه زنی فراگیری در مورد دستگیرشدگان به راه افتاد ، رقبای سیاسی از این فرصت بهره بردند و انگشتهای اتهام عمدتا بسوی سیاسیون و چهره های شیعه مذهب و نزدیک به ایران نشانه رفت. در این میان ، فردی لبنانی به نام دانیال غوش که در سوئد ساکن است و با نام مستعار جری ماهر فعالیت گسترده ای در شبکه های اجتماعی دارد ، فهرستی منتشر کرد و مدعی شد که متهمان هسته عبدلی (این نام از مزرعه ای در نزدیکی مرز کویت و عراق گرفته شده که سیزدهم اوت مصادف با بیست و دوم مرداد‌ گذشته ، نیروهای امنیتی کویت طی عملیاتی در آن مقادیر زیادی اسلحه و مهمات و دستگاههای شنود و دیگر افزارهای دارای کاربرد نظامی و تجسسی را که زیر زمین و در خانه های این مزرعه پنهان شده بود کشف کردند.)  اینانند. در این فهرست نامهای نمایندگان مجلس و بازیگران سریالهای تلویزیونی کویتی که تبار ایرانی دارند گنجانده شده بود. همین فهرست دستاویزی برای جنجال آفرینی علیه افرادی شد که نامشان در آن آمده بود اما بعدا که متهمان در دادگاهی علنی حضور یافتند ، مشخص شد که فهرست مزبور کاملا عاری از صحت است. »

خبرنگار بی بی سی فارسی اما در قسمتی دیگر از این گزارش سعی دارد به توجیه همزمانی این رویداد با تنش ایران و عربستان سعودی بپردازد و می نویسد که با اینکه از دو ماه پیش اعلام شده بود که جلسه پایانی و صدور حکم دادگاه در ماه ژانویه (دی) خواهد بود ، عده ای همزمانی اعلام حکم دادگاه با بحران جاری میان ایران و عربستان سعودی را قرینه ای قرار داده اند برای سیاسی دانستن حکم و متاثر بودنش از فضای ضد ایرانی کنونی در جهان عرب.

اما مهرداد فرهمند بلافاصله در ادامه با عبارتی به القای تحلیلی یکسویه می پردازد و به مخاطب یادآور می شود که فارغ از درستی یا نادرستی چنین تحلیل یا گمانه ای (سیاسی دانستن حکم) ، شکی نیست که حکم این دادگاه کویتی می تواند به عنوان سندی رسمی برای دفاع از اتهام دخالت غیرسازنده ایران در امور کشورهای عربی به کار رود.

برای آشکار گشتن تناقض در رفتار حرفه ای بی بی سی فارسی می توان به یک مثال مشابه قناعت کرد و آن در ماه رمضان گذشته بود که یک شخص انتحاری عضو داعش که تابیعت سعودی داشت خود را در بین نمازگزاران روزه دار در مسجد امام صادق کویت منفجر کرد که بر اثر آن 27 تن از نمازگزاران به شهادت رسیدند و پیرو آن پایگاه خبری العهدف وزارت کشور کویت در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور یک گروهک تروریستی مرتبط با گروه داعش را در این باره دستگیر کرده‌اند و بلافاصله حدوداً یک ماه بعد هم بخش یکم جنایی دادگاه استیئناف کویت ، حکم اعدام صادره علیه متهم اصلی حمله تروریستی به این مسجد شیعیان را تایید نمود که این حادثه در بی بی سی فارسی مجالی برای بازتاب نداشت.
Share/Save/Bookmark