چرا جبهه النصره برای رسانه ها و سیاستمداران غربی اهمیت دارد؟
شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۷
کد مطلب: 38096
چرا جبهه النصره برای رسانه ها و سیاستمداران غربی اهمیت دارد؟
اظهارات مقامات آمریکایی در عدم حمایت از جبهه النصره در حالی منتشر می شود که در روزهای گذشته یکی از فرماندهان جبهه النصره در مصاحبه با یورگن تودن هوفر، تاکید داشت که این گروه تروریستی بدون واسطه از طرف آمریکا حمایت تسلیحاتی می شود.

رسانه ایران- در روز گذشته، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با BBC، آمریکا را به محافظت از گروه های تروریستی در سوریه متهم کرد و گفت: آمریکا بر خلاف چندین تعهد برای تمیز میان گروه های مسلح مخالفان میانه رو و گروه های افراطی، نمی خواهد یا نمی تواند این گروه ها را از هم جدا کند.

او همچنین تاکید داشت که این طور به نظر می رسد که برنامه آمریکا از آغاز این بوده که جبهه النصره را به حال خود رها کند تا شاید در صورت لزوم بعدها علیه حکومت بشار اسد از این گروه استفاده شود. لاوروف همچنین در این مصاحبه درباره عملکرد آمریکا در مبارزه با تروریست ها گفت: "آنها هیچ جای سوریه با نصرت کاری نداشتند."

اما در طرف مقابل یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا این اتهام روسیه را "پوچ" خواند و گفت آمریکا چند ماهی است که جبهه نصرت را هدف نگرفته به این دلیل که آنها با دیگر گروه‌ها و غیرنظامیان "قاطی شده‌اند".
مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اتهام‌های روسیه را "مسخره" خوانده و به خبرنگاران گفته است که آمریکا ماه‌هاست که جبهه نصرت را هدف قرار نداده چون آنها "قاطی" سایر گروه‌ها و شهروندان غیرنظامی شده‌اند.

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا گفته است افزایش عملیات نظامی روسیه در سوریه، باعث سوق دادن نیروهای میانه‌رو جبهه مخالفان دولت بشار اسد به سوی افراط‌گرایان می‌شود.

اظهارات مقامات آمریکایی در عدم حمایت از جبهه النصره در حالی منتشر می شود که در روزهای گذشته یکی از فرماندهان جبهه النصره در مصاحبه با یورگن تودن هوفر، تاکید داشت که این گروه تروریستی بدون واسطه از طرف آمریکا حمایت تسلیحاتی می شود.

جالب آنکه BBC در همان روز، بدون اشاره به نام " جبهه النصره "، حمایت نظامی آمریکا را صرفا از گروه های " میانه رو" و ارتش آزاد سوریه معرفی کرد. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

پیش از این نیز، یکی از تحلیلگران و مهمانان BBC، در صفحه مجازی خود از دلیل نگرانی رسانه ها و سیاستمداران غربی، نسبت به گروهک تروریستی جبهه النصره در سوریه نوشت. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )
وی در مورد علت دفاع ضمنی آمریکا از برخی گروه های تروریستی در سوریه می نویسد:

اما چرا آمريكا از داعش، جبهه النصره حمايت كي كند؟ دليل آن ساده است "توازن قوا" آنگونه كه آمريكايي ها مي خواهند. در همين شوراي امنيت سازمان ملل، و تا زماني كه بخش هايي از سرزمين ايران تحت اشغال نيروهاي صدام حسين بود، هرگز قطعنامه اي صادر نشد كه از طرفين بخواهد به مرزهاي بين المللي و شناخته شده برگردند. ميخواستند جنگ را به گونه اي به پايان ببرند كه استخواني در تن و وجود ايران بماند. جالب آنكه از وقتي نيروهاي ايراني وارد خاك عراق شدند لحن قطعنامه عوض شد و اينكه از دو طرف خواسته شد به مرزهاي بين المللي برگردند!
ايالات متحده آمريكا نه آن زمان عاشق چشم و ابروي صدام بود و دلسوز غير نظامياني كه در جنگ ايران و عراق قرباني مي شوند و نه اين روزها عاشق داعش و جبهه النصره است و دلسوز شهروندان سوريه!
آنها از شهروندان مظلوم و قرباني زياد حرف مي زنند و احساسات به خرج ميدهند! شنونده اما بايد عاقل باشد!
Share/Save/Bookmark