مرثیه ای برای اخلاق رسانه ای
نرود میخ آهنین در سنگ بی بی سی
انگیزه قتل ستایش زیر لحاف بی بی سی پنهان شد
سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
کد مطلب: 35026
مولف : محمود شریعتی
 
شبکه بی بی سی که قدیمی ترین رسانه در جهان محسوب می شود چه تلاشی برای جلوگیری از عامل اصلی تحریک ناصحیح و غیر طبیعی غریزه جنسی که افراط در آن به کودک کشی می انجامد کرده است؟
بی بی سی فارسی پرونده قتل ستایش، دختر ۶ ساله ورامینی را به طور ویژه ای پوشش داد. از یک طرف به دلیل تابعیت افغانی ستایش قریشی مسئله را به قومیت افغانی و ایرانی کشید و در برنامه نوبت شما سعی کرد افغان ها را به جان ایرانی ها بیاندازد. از طرف دیگر هم در علت یابی برای انگیزه قتل آن را ناشی از محرومیت های اجتماعی قاتل دانست و با مقایسه این قتل با پرونده تجاوز زنجیره ای قاتل معروف «بیجه» جامعه ایران را جنون زده و بیمار روانی خواند. بی بی سی انگیزه قتل ستایش را انتقام گیری از جامعه به دلیل فقر معرفی کرد.
حالا پس از برگزاری دادگاه قاتل ستایش تطبیق یافته ها از جزییات قتل، انگیزه و علل ماجرا، ادعای بی بی سی را رد می کند. همانطور که در گزارش های اولیه پلیس هم مشخص بود و هم در اعترافات متهم در دادگاه واضح شد، انگیزه قتل اطفای غریزه شهوت و تلاش برای ارتباط جنسی با مقتول و مقاومت وی عنوان شد. در اینجا قصد نداریم به عمق جزییات تفاوت آنچه بی بی سی به عنوان انگیزه اشاره می کند و آنچه در حقیقت اتفاق افتاده وارد شویم. به هر صورت انتهای هر دو انگیزه قتل است. اما در یک چیز قطعا تفاوت عمیق و اساسی وجود دارد. در اولی انگیزه های سیاسی وجود دارد و دومی مبتلابه همه جوامع و در بر دارنده همه سطوح اقتصادی و اجتماعی است.
بی بی سی فارسی می گوید برخی مردم در ایران دچار جنون آنی می شوند سپس دست به قتل می زنند. جنون آنی را هم معلول فقر و نبود آزادی های اجتماعی می خواند. در حالی که اگر این طور بود آمار تجاوز در کشور های اروپایی و آمریکایی باید بسیار پایین تر از ایران می بود و یا اصلا وجود نمی داشت. چرا که از لحاظ شهری و اقتصادی به ظاهر توسعه یافته تر از ایران می نمایند.
چند نمونه قتل کودکان همراه با تجاوز در انگلیس:
۱- ربوده شدن دو دختر در لندن که مورد تجاوز جنسی و سپس قتل قرار گرفتند. این پرونده در سال ۲۰۰۶ مختومه شد و فاجعه ای برای اسکاتلند یارد انگلیس در یک قرن گذشته به حساب می آید. منبع
۲- کالت آرام دختر ۱۶ ساله انگلیسی ربوده شد، سپس مورد تجاوز قرار گرفت و بعد به قتل رسید. این پرونده در سال ۲۰۱۰ بسته شد و قاتل آن (پاول استیوارت هاچینسون به حبس ابد محکوم شد) منبع
۳- پسر ۷ ساله انگلیسی در حالی که داشت چرخ و فلک را تماشا می کرد از پارک برک شایر ربوده شد، جسدش در حالی پیدا شد که به او مواد مخدر داده بودند، شکنجه اش کردند و سپس به او تجاوز شده بود. منبع
۴- Rigg ، دختر ۱۲ ساله منچستری توسط عموی خودش که به پورنو گرافی علاقه داشت، در سال ۲۰۱۰ مورد تجاوز و سپس قتل قرار گرفت. منبع
در همه نمونه های بالا عامل غریزه جنسی مردان عادی را به تجاوز و قتل کودکان عادی کشانده است. همانطور که در پرونده قتل ستایش نیز پسر بچه ۱۷ ساله گفته است روز حادثه در مدرسه و در سر کلاس از طریق گوشی موبایل فیلم مستهجن تماشا کرده بود. این پر واضح است که عامل این قتل نیز تحریک غریزه جنسی و فشار ناشی از استفاده نادرست از این غریزه در جهت غیر عرفی آن بوده است. به طوریکه در همان گزارش های اولیه نیز وقتی اعلام کردند تنها وسایلی که از قاتل کشف شده یک عدد لپتاپ و کتاب های درسی اش آنهم در طبقه دوم تازه ساز خانه پدری اش بوده، می شد حدس زد که چه بر قاتل گذشته است که حاضر به انجام این عمل وحشتناک شده. آنچنان که برخی دیگر از تحلیل گران آورده اند (اینجا)، برخورد امیرحسین بعد از قتل نیز مشابه فیلم های جنایی هالیوود بوده است.
از این رو بهتر نیست به جای تحلیل های من درآوردی روانشناسی و جامعه شناختی که علت اصلی ماجرا را پنهان نگه می دارد به ریشه فساد و قتل مراجعه کنیم. غرب و رسانه های غرب تا کجا می خواهند چشم خود را بر آثار جنایتبار آزادی عرضه و ترویج محصولات ویدئویی، بازی ها، اسباب بازی ها و مجلات پورنوگرافی بندند. همانطور که در بالا آورده شد بیشترین عامل قتل دختران در غرب تصمیم برای ارضای غریزه جنسی توسط قاتل گزارش شده درحالی که از سطح رفاه قابل قبولی برخوردار بوده اند. اما رسالت رسانه ها چیست؟
شبکه بی بی سی که قدیمی ترین رسانه در جهان محسوب می شود چه تلاشی برای جلوگیری از عامل اصلی تحریک ناصحیح و غیر طبیعی غریزه جنسی که افراط در آن به کودک کشی می انجامد کرده است؟ البته از طرفی انتظار بیهوده ای است از بی بی سی، سازمانی که تهیه کننده ارشد برنامه های آن برای کودکان یعنی «جیمی سویل» دارای بیش از ۵۰۰ پرونده هوس بازی و جاوز به دختر بچه ها و پسر بچه هایی است که به بهانه تهیه برنامه آن ها را به خدمت گرفت!!

جیمی سویل تهیه کننده برنامه های کودکان برای بی بی سی
جیمی سویل تهیه کننده برنامه های کودکان برای بی بی سی بود.تجاوز ناشی از تحریک غریزه جنسی بوسیله فیلم ها و مجلات پورنو برای ایرانی ها قطعا یک صنعت وارداتی از اروپا و آمریکا محسوب می شود. صنعتی که شامل تحریم نمی شود که هیچ در دوران تحریم وارداتش بیشتر هم شده است. چندی پیش نیز خبر واردات محصولات جنسی عروسکی به ایران جنجالی شد. هرچند کم کاری دستگاه های متولی امور سلبی و ایجابی در حوزه فرهنگ را نباید نادیده گرفت، اما خیانت رسانه های فارسی زبان مثل بی بی سی فارسی که ریشه اصلی این اتفاقات ناگوار را در لابلای عوامل فرعی و دسته چندم پنهان می سازند کم از جنایت قاتل متجاوز نیست. چراکه با این استدلال که محرومیت اجتماعی و محدودیت آزادی می تواند منجر به تجاوز و قتل شود آن را به یک مسئله غیر قابل اجتناب بدل نموده که هر شهروندی را مجاز به هنجارشکنی می کند.
Share/Save/Bookmark