طرح جدید آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران: برخورد هجومی علیه قایق های سپاه
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۱
کد مطلب: 41290
طرح جدید آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران: برخورد هجومی علیه قایق های سپاه
پنج مقام سیاسی و امنیتی آمریکا طرحی را برای اعمال فشار بیشتر بر ایران تهیه کرده‌اند. بر اساس این طرح از جمله ناوهای آمریکایی در صورت احساس خطر اجازه شلیک به قایق‌های تندروی سپاه پاسداران را دارند.

به گزارش رسانه ایران به نقل از رویترز ،جیم ماتیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، مک‌مستر مشاور امنیت ملی و دو مقام دیگر آمریکایی طرحی را آماده کرده‌اند که به ایالات متحده این امکان را می‌دهد تا ایران را تحت فشار بیشتری قرار دهد. این طرح در نشست شورای امنیت ملی در روز جمعه هفته گذشته به ترامپ ارائه شده است.

شش مقام دولت آمریکا که نخواسته‌اند نامشان فاش شود این خبر را به خبرگزاری رویترز داده‌اند. دو تن از آنها گفته‌اند طرح مزبور به احتمال زیاد به تصویب خواهد رسید و تا قبل از پایان سپتامبر جزییات آن منتشر خواهد شد.

کاخ سفید از ارائه توضیح درباره این خبر خودداری کرده است.

این طرح به منظور محدود کردن برنامه موشکی و نیز قطع حمایت تهران از محور مقاومت، فشار بر جمهوری اسلامی را افزایش می‌دهد.

سه نفر از منابع اطلاعاتی این خبر گفته‌اند که طرح تهیه‌شده به نیروی دریایی آمریکا اختیارات بیشتری برای برخورد با قایق‌های تندروی سپاه پاسداران می‌دهد.

یک مقام بلندپایه دولتی گفته است: «من این طرح را یک استراتژی خارجی در مورد فعالیت‌های خطرناک ایران می‌نامم؛ فعالیت‌هایی از قبیل سازو کارهای مالی، حمایت از تروریسم، بی‌ثبات کردن منطقه به خصوص در سوریه، عراق و یمن.»

به گفته این مقام دولتی، طرح مزبور همچنین جاسوسی‌های سایبری و سایر فعالیت‌ها در زمینه گسترش احتمالی برنامه هسته‌ای ایران را نیز هدف قرار داده است.

طرح مورد بحث همچنین به ایالات متحده امکان عکس‌العمل‌های سخت‌تر در بحرین را می‌دهد.
Share/Save/Bookmark