انگلیس جدابافته
چهارشنبه ۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۴
کد مطلب: 36340
مولف : محمود شریعتی
 
انگلیس جدابافته
از ۱۹۷۵ یعنی دو سال بعد از پیوستن به اتحادیه اروپا راست های محافظه کار ساز جدایی کوک می کنند و چپ های کارگر ناکوک می زنند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
فردا انگلیسی ها یک بار دیگر پای صندوق رای می روند تا خروج یا عدم خروج از اتحادیه اروپا را تصمیم بگیرند. داستان جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا تازه نیست. از ۱۹۷۵ یعنی دو سال بعد از پیوستن به اتحادیه اروپا راست های محافظه کار ساز جدایی کوک می کنند و چپ های کارگر ناکوک می زنند و اخیرا قتل خانم «جوآن کاکس» نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا توسط یک افراطی نژاد پرست انگلیسی آخرین بهایی باشد که مخالفان جدایی از اتحادیه اروپا پرداخت کردند. بی بی سی گفته است که محافظه کاران از سال ۱۹۷۵ وعده دادند که یک روزی از اتحادیه اروپا جدا خواهند شد. حالا اما آن روز فرا رسیده است؟
از جدابافتگی تیم انگلیس از تیم های اروپای شرقی در یورو ۲۰۱۴ می توان رفتار سیاسی و اقتصادی نظام انگلیس را هم تحلیل کرد. چیزی که از برخورد بالا به پایین بازیکنان و هواداران دو تیم انگلیس و ولز با بازیکنان و هوادارن اسلوواکی در دو بازی مربوط به یورو ۲۰۱۶ می توان دریافت.
حزب کارگر بریتانیا موافق حضور این کشور در اتحادیه اروپا و مخالف جدایی از آن می باشد و برعکس حزب محافظه کار انگلیس مخالف سرسخت عضویت در اتحادیه اروپا است. در تاریخ این کشور اغلب حزب محافظه کار اکثریت دو مجلس عوام و اعیان را داشته است. با این حال هروقت همه پرسی شده، اکثریت مردم به عدم جدایی از اتحادیه اروپا رای داده اند. این بار اما بی بی سی می گوید محافظه کاران قرار است رایشان را به کرسی بنشانند.
ماندن در اتحادیه اروپا برای انگلیس هزینه هایی دارد و مزایایی. شرایط وضع مالی بد کشور های اروپای شرقی و بحران مهاجرت، انگلیس باید سهم خودش را بپردازد. استقراض های مالی یونان تمامی ندارد و شماره مهاجران از جنگ گریزان نیز نهایت. حال شاید به انگلیس جدابافته حق بدهیم که قید مزایای اتحادیه اروپا را بزند و خود را منزوی کند. اما فرار کردن از کوه مشکلات اروپا به منزله حل شدن مسائل نیست. انگلیس هرچند در غربی ترین نقطه اما به هر حال جزوی از اروپا است و در صورت جدایی، دیر یا زود تاثیرات بیشتری از اروپای شرقی را خواهد چشید.
Share/Save/Bookmark