bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (24) - این قسمت:
برداشت های اجباری از سخنان رهبر انقلاب
دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۸
کد مطلب: 41100
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
به گزارش رسانه ایران رهبر معظم انقلاب روز دوشنبه ۱۲ تیر به مناسبت هفته قوه قضاییه با رئیس و مسئولان قوه قضاییه دیدار کردند. ایشان در این دیدار پیگیری حقوق مردم از جمله آزادی های مشروع را وظیفه اصلی قوه قضاییه عنوان کردند و گفتند: «احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد»
آزادی های مشروع مردم که در چهارچوب قانون اساسی ایران تعریف می شود اغلب محل نزاع گروه های مخالف نظام در خارج از کشور می باشد.

بی بی سی فارسی در بخش بامدادی رادیوی خود با حضور مرتضی کاظمیان رهبر ایران را برجسته کننده ی جایگاه قوه قضاییه می داند:
«در مناقشه شکل گرفته میان رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه آقای خامنه ای جایگاه قوه قضاییه و بویژه رئیس قوه قضاییه را برجسته سازی کرده است.»
در ادامه تحلیلگر بی بی سی آنچه برجسته سازی جایگاه قوه قضاییه خواند را به معنای بالارفتن جایگاه قوه قضاییه نسبت به قوه مجریه عنوان کرد:
«علاوه بر تمجید و توصیف های معنی داری که متوجه آقای لاریجانی کرده است جایگاه رئیس قوه قضاییه را در برخی مجامع فرا قوه ای مثل شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بالا می برد درحالی که رئیس جمهور دست بالا در این نهاد ها را داشته است.»
بی بی سی توصیه های رهبری به مسئولان قوه قضاییه را در راستای نظارت بر قوه مجریه می خواند:
«آقای خامنه ای قوه قضاییه را با توجه به امکانات و ابزار های قانونی که دارد تشویق می کند تا بیش از پیش نقش نظارتی در رابطه با قوه مجریه ایفا کند .»
تحلیلگر بی بی سی فارسی همچنین معتقد است رهبر انقلاب می خواهد دولت را در چارچوب خواسته های خود کنترل کند:
«[رهبر ایران] در خصوص دولت آقای روحانی و ادامه آن در چهار سال بعد تلاش می کند که بیش از پیش دولت را در چارچوب منویات و پروژه های خودش کنترل کند.»

محور های تحلیل بی بی سی از دیدار مسئولان قوه قضاییه با رهبر انقلاب:
۱- رهبر ایران جایگاه قوه قضاییه را در برابر قوه مجریه برجسته سازی کرده است.
۲- رهبر ایران جایگاه فراقوه ای آملی لاریجانی را بالا برده است.
۳- رهبر ایران خواستار تشدید نظارت ها بر قوه مجریه می باشد.
۴- رهبر ایران می خواهد رئیس دولت را در چارچوب خواسته های خودش کنترل کند.

چرایی مطرح کردن این محور ها:
۱- تا از صحبت های رهبری در دیدار با قوه قضاییه تمایز میان سران قوا استنباط شود.
۲- تا اینطور تصور شود که رهبری خواهان تضعیف یک قوه و تقویت قوه دیگر است. درحالی که جایگاه رئیس قوه قضاییه همواره در شورای عالی امنیت ملی مهم و تاثیر گذار بوده. همچنین این صحبت رهبری به معنای کاهش قدرت رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای امنیت ملی نمی باشد.
۳- تا تعامل دو قوه مخصوصا در دور دوم دولت حسن روحانی درافکار عمومی حساس شود تا از این طریق اختلافات احتمالی روشی در آینده به مثابه اختلافات راهبردی برداشت شود.
۴- تا تصمیم گیری در نظام جمهوری اسلامی را شبیه دیکتاتوری های فردی برخاسته از نظر یک فرد معرفی کند. درحالی که حتی برنامه توسعه کشور توسط دولت نوشته و توسط مجلس بررسی می شود و شورای نگهبان از حیث مغایرت با قانون اساسی آن را کنترل می کند.
Share/Save/Bookmark