اجرای برجام از نگاه رسانه های فارسی زبان خارجی
دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب: 32100
اجرای برجام از نگاه رسانه های فارسی زبان خارجی
موضع برخی رسانه های فارسی زبان ماهواره ای نسبت به اجرای توافق ایران با 1+5 قابل توجه است. در حالی که بی بی سی برخورد دوگانه جمهوری خواه ها و دموکرات ها در آمریکا را برجسته ساخته، صدای آمریکا سعی کرده است این توافق را به نفع دولت این کشور مصادره به مطلوب نماید.

بی بی سی فارسی تیتر یک امروز خود را به مناظره نامزد های دموکرات در آمریکا اختصاص داد. بی بی سی نوشت قبای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکشنبه شب در مناظره ای تلویزیونی از پیشرفت در اجرای موافقتنامه جامع اتمی با ایران تمجید کرده و درباره چشم انداز روابط دو کشور بحث کرده اند.
بی بی سی همچنین اجرای برجام را شکننده می داند و می گوید، جمهوری خواهان برخلاف دموکرات ها مخالف توافق با ایران اند و در صورت به قدرت رسیدن ممکن است توافق لغو شود!


صدای آمریکا سخنان باراک اوباما را منتشر کرده و از قول وی خطاب به ایرانیان نوشته «شما یک تمدن بزرگ هستید که می توانید با دانش، علم و هنرتان به دنیا کمک کنید.»
صدای آمریکا همچنین به دارایی های آزاد شده ایران از سوی آمریکا اشاره کرد و از قول اوباما گفت حالا که اقدامات ایران مورد راستی آزمایی قرار گرفته، می تواند بعضی از تحریم ها برداشته شود و ایران می تواند به پول و سپرده های بلوکه شده خودش دستیابی بیابد؛ ما به این پیشرفت تاریخی بدون جنگی در خاورمیانه از ورای دیپلماسی دست یافته ایم.


یورونیوز با رویکردی انتقادی نسبت به ایران درباره برجام نوشت: «مردم نظاره گر بهره برداری دولت از لغو تحریم ها خواهند بود»برنگار یورونیوز در تهران در گزارشی گفت که ایران به مدار اقتصادی جهان بازگشته است و به زودی دارایی های بلوکه شده اش آزاد خواهند شد.


رادیو فردا ضمن ارائه گزارشی از مناظره دیروز دموکرات ها رابطه ایران و آمریکا را در نتیجه انتخابات پیش روی ریاست جمهوری این کشور موثر دانست. رادیو فردا همچنین از کاهش قیمت نفت به عنوان بیشترین مقدار در 13 سال گذشته یاد کرد. رادیو فردا
Share/Save/Bookmark