روزنامه ها: اینهایی که کشتید معلم اند، نه اخلال گر
سه معلم در یک اعتراض صنفی مقابل مجلس کشته شدند
چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۵
کد مطلب: 41281
دکتر ابوالحسن خانعلی در جمع معلمان معترض با شلیک رئیس کلانتری بهارستان کشته شد
دکتر ابوالحسن خانعلی در جمع معلمان معترض با شلیک رئیس کلانتری بهارستان کشته شد
قرار بود هیاتی از معلمان با رییس مجلس ملاقات کنند، اما سیر حوادث به گونه دیگری رقم خورد. معلمان فریاد می‌زدند و شعار می‌دادند و ماموران نیز تیر هوایی شلیک می‌کردند و با باتوم معلمان را می‌زدند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
با ادامه درگیری در خیابان، معلمان با پیکر خونین سه معلم روبرو شدند. دو تن با چاقو زخمی شده بودند و نفر سوم نیز گلوله ای در سر داشت. سرگرد شهرستانی، رییس کلانتری، با اسلحه کمری خود به سر دکتر خانعلی شلیک کرده‌ بود. پیکر وی روی دست معلمان با شعار «کشتند یک معلم را» به بیمارستان منتقل شد. متاسفانه اقدامات پزشکان موثر واقع نشد و دکتر ابوالحسن خانعلی کشته شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که ساعت هشت و نیم صبح معلمان به میدان بهارستان رسیدند. معلمان از ابتدای صبح به میدان بهارستان آمده و جلوی مجلس جمع شدند. اما چون ماموران خیابان اکباتان را بسته بودند، در خیابان شاه‌آباد و اول بهارستان روی زمین نشستند. ماموران از ماشین آب‌پاش برای متفرق کردن مردم استفاده کردند. معلمان علی‌رغم این که خیس شده بودند از جای خود بلند نمی‌شدند… پس از مدتی اولین برخورد صورت گرفت. عده‌ای به طرف ماشین‌ها رفتند و سر لوله‌های آب را به سمت دیگر گرداندند… قرار بود هیاتی از معلمان با رییس مجلس ملاقات کنند، اما سیر حوادث به گونه دیگری رقم خورد. معلمان فریاد می‌زدند و شعار می‌دادند و ماموران نیز تیر هوایی شلیک می‌کردند و با باتوم معلمان را می‌زدند. صدای تیراندازی هوایی و شعارهای معلمان در صحن علنی مجلس شنیده می‌شد. مجلس در حال بررسی اشل حقوقی معلمان بود که یکی از نمایندگان مخالف برخواست و خطاب به رییس مجلس گفت در بیرون معلمان را می‌کشند و ما اینجا لایحه حقوق معلمان را بررسی می‌کنیم. جلسه متشنج شد…

این گزارش، بخشی از گزارش روزنامه اطلاعات بود که در صفحه حوادث مربوط به روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ منتشر شد.

ابوالحسن خانعلی، معلم ۲۹ ساله فلسفه و زبان عربی بود که همزمان با شغل معلمی در دوره دکترای فلسفه دانشگاه تهران نیز تحصیل می کرد.

با کشته شدن سه معلم، به ویژه دکتر ابوالحسن خانعلی که با شلیک گلوله سرگرد ناصر شهرستانی کشته شد، موج اعتراض ها و انزجاز از این حادثه سراسر کشور را فرا گرفت. مدارس تعطیل شد. تشیع جنازه باشکوهی برای وی برگزار شد. احزاب سیاسی، گروه‌های صنفی و سندیکاهای کارگری با صدور اطلاعیه حمایت خود را از معلمان اعلام کردند. تهران بعد از کودتای ۲۸ مرداد چنین راهپیمایی با شگوهی ندیده بود.

سازمان معلمان اعلام کرده بود که در روز ۱۲ اردیبهشت (سال ۱۳۴۰) کلیه معلمان اعتصاب خواهند کرد. روز ۱۲ اردیبهشت کلیه مدارس تهران تعطیل شد و معلمان در تظاهرات گسترده ای شرکت کردند. اما سه معلم در این تظاهرات صنفی کشته شدند. اعتصاب معلمان ادامه یافت. دیگر خواسته‌های معلمان تنها اضافه حقوق نبود. آنان خواستار برکناری دولت، تعقیب قاتل دکتر خانعلی و عذرخواهی از معلمان بودند. به این ترتیب، «معلم کشی» نیز در کارنامه حکومت پهلوی درج شد.
Share/Save/Bookmark