۱
حرف‌هایی که اوباما می‌زند و بی‌بی‌سی سانسور می‌کند
پنجشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: 23911
مولف : مهدی فارسی
 
اوباما در مصاحبه اخیرش با روزنامه نيويورک‌تايمز صراحتا نکاتی را در مورد مقاومت تمام نشدنی مردم ایران در برابر تحریم‌ها، غرور ملی ایرانیان، نارضایتی داخلی میان کشورهای عربی و البته آزادی عملی که آیت الله خامنه‌ای به مذاکره کنندگان هسته‌ای داده است سخن می‌گوید. اما قابل تامل که بی‌بی‌سی فارسی و سایر شبکه‌های فارسی زبان این نکات مهم را حذف کرده و از پوشش آن‌ها خودداری کرده‌اند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه‌اي با «توماس فريدمن» ستون‌نويس مشهورِ روزنامه نيويورک‌تايمز، به تشريح دکترين خود در قبال ايران پرداخت. دکتريني که در آن اوباما صراحتا اعتراف می‌کند: «در ايران با مردمي مواجه هستیم که فارق از ديدگاه‌هاي سياسي، در برابر سختي‌های مختلف از جمله تحریم‌های اعمال شده مقاومت مي‌کنند.» (۱)

وی حرف‌های دیگری نیز مطرح کرده که تاکنون بی‌بی‌سی فارسی و رسانه‌های ماهواره‌ای دیگر از جمله صدای آمریکا، رادیو فردا و... از پرداختن به این مطالب خودداری کرده‌اند. از آن‌چه اوباما آن را «مايه غرور ملي ایرانیان» ناميده تا این‌که همچنان همه گزینه‌ها از جمله حمله نظامی‌اش را روی میز دارد.

او همچنین در قبال تهدید آمیز تلقی شدن فعالیت‌های ایران اظهار نظری متفاوت از همیشه دارد. اوباما می‌گوید: «تهديد بزرگ پيشِ‌روي اعراب؛ نه حمله ايران بلکه نارضايتي داخلي است.»

رئيس جمهور آمريکا در اين گفت و گوي کم سابقه، استدلال‌هاي خود را پیرامون تعامل با ايران در مذاکرات لوزان و همچنين برداشت خود از رفتار رهبر ایران در نحوه مديريت مذاکرات تشريح کرده است.


اما بی‌بی‌سی فارسی که نکات مهم این مصاحبه را در پوشش‌های خبری و تحلیلی خود حذف است، در مورد این حرف اوباما که می‌گوید: «رهبر ايران به مذاکره کنندگانش آزادي عمل داده است» صرفا اشاره‌ای گذرا دارد. این شبکه اظهار می‌دارد: «ابخش جالب این مصاحبه، نگاه رئیس جمهوری آمریکا به رهبر جمهوری اسلامی ایران است. او گفته درک آیت الله خامنه‌ای مشکل است.» (۲)

به نظر می‌رسد این جرح و تعدیل رسانه‌ای در بی‌بی‌سی یا سایر شبکه‌های فارسی زبان، سازگاری چندانی با اصول حرفه‌ای رسانه‌ای یا شعار بی‌طرفی ندارد.


منابع:
۱- President Obama Calls Preliminary Iran Nuclear Deal Our Best Bet، York Times.
۲- اوباما، توافق لوزان و نامه‌های خامنه‌ای، بی‌بی‌سی فارسی.
Share/Save/Bookmark
sadegh
۱۳۹۴-۰۱-۲۳ ۰۹:۵۵:۳۹
آقا خیلی جالب بود
احسنت... (7498)