جام باشگاه‌های آسیا؛
BBC: پرسپوليس حريف لخويا نشد
چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۹
کد مطلب: 40831
BBC: پرسپوليس حريف لخويا نشد
BBC فارسی نوشت که جمال بلماضى سرمربى لخويا با سيستم ١-٣-٢-٤ به خوبى از نقاط ضعف و قوت پرسپوليس آشنايى داشت و در اين سيستم به خوبى توانسته بود قدرت حفظ توپ پرسپوليس را كنترل كند.
بی بی سی فارسی در تحلیل دیدار باشگاهی فوتبال در جام باشگاه های آسیا نوشت که در ديدار رفت از مرحله حذفى ليگ قهرمانان آسيا پرسپوليس با محروميت تماشاگرانش و در ورزشگاهی خالى نتوانست حريفش را شكست دهد.

به گزارش رسانه ایران، حضور پر تعداد تماشاگران پرشور ايرانى همواره يكى از دلايل برترى فوتبال ايران مقابل نمايندگان آسيا است. با حضور هواداران پرشمار فوتبال ايران نه تنها تيم هاى مقابل تحت فشار قرار مى گيرند بلكه موجب انگيزه مضاعف بازيكنان ايرانى نيز مى شود كه در نهايت يكى از دلايل اصلى موفقيت فوتبال ايران در آسيا است.

به نوشته بی بی سی، پرسپوليس بدون تماشاگرانش تيمى نصف و نيمه بود كه توان برترى مقابل لخويا را نداشت.

به عنوان نمونه دليل اصلى پيروزى استقلال مقابل العين فشار و استرس ناشى از حضور تماشاگران اين تيم بود كه در نهايت موجب شد تا مدافع العين با اشتباهى آشكار در دقايق پايانى پنالتى حساس را نصيب آبى پوشان كند. استقلال خوزستان ديگر نماينده فوتبال ايران همچنان درگير مشكلات مالى است. بازيكنان اين تيم با تحريم تمرينات و عدم حضور در فرودگاه حتى قصد نداشتند در عمان بازى كنند. استقلال خوزستان به رغم نمايشى ديدنى مقابل الهلال يكى از تيمهاى قدرتمند فوتبال آسيا مغلوب شد تا در بازى برگشت شانس چندانى براى صعود نداشته باشد.

برانكو ایوانكوويچ با تركيب هميشگى ٢-٣-١-٤ و با كمترين تغييرات نسبت به بازي هاى داخلى آرايش تيمى خود را انتخاب كرد. با مصدوميت كمال كاميابى نيا، محسن ربيع خواه جايگزين اين بازيكن در پست هافبك دفاعى شد. جمال بلماضى سرمربى لخويا با سيستم ١-٣-٢-٤ به خوبى از نقاط ضعف و قوت پرسپوليس آشنايى داشت و در اين سيستم به خوبى توانسته بود قدرت حفظ توپ پرسپوليس را كنترل كند.

به نوشته BBC، لخويا با حضور پنج بازيكن در ميانه ميدان و با برترى عددى و گذشته از شروع خوب پرسپوليس در همان دقايق ابتدايى جريان بازى را در اختيار گرفت. نام تاى هيى ملى پوش كره جنوبى لخويا قلب تپنده و همكاره اين تيم بود. نام با تكنيك و هوش سرشار خود فرشاد احمدزاده و سروش رفيعى را كاملا درگير خود كرده بود و به همين دليل محسن مسلمان نيز كمتر در جريان بازى تاثيرگذار بود.

عدم تاثيرگذارى مناسب هافبك هاى پرسپوليس موجب شد تا اين تيم تا حدودى تغيير سيستم دهد و با استفاده از بازى مستقيم و توپ هاى بلند مهدى طارمى و وحيد اميرى را در موقعيت گلزنى قرار مى داد.

پرسپوليس در زمان هايى از بازى و با حضور مدافعان كنارى تا حدودى صاحب موقعيت گل مى شد اما ترس صادق محرمى و خصوصا حسين ماهينى از نقاط كور خط دفاعى پرسپوليس موجب شده بود تا اين بازيكنان كمتر در حملات شركت كنند.

على عفيف در چپ و محمد اسماعيل در راست با جاي گيرى در پشت مدافعان كنارى پرسپوليس و استفاده از تاكتيك تعويض جريان بازى در چندين نوبت خط دفاعى پرسپوليس را به دردسر انداخته بودند و به همين دليل مدافعان كنارى كمتر به كمك خط ميانى مى آمدند و لخويا با برترى عددى در ميانه ميدان بازى را به خوبى كنترل مى كرد.

در دقايق پايان حركت طارمى كه تا حدودى نيز با مهربانى داور همراه بود پرسپوليس صاحب پنالتى شد.

قاسم برهان دروازه بان لخويا به خوبى ضربه طارمى را دفع كرد تا پرسپوليس در بازى برگشت ديدارى سخت را پيش رو داشته باشد.
Share/Save/Bookmark