وقتی که انهدام جنگنده F16 اسراییل، به چشم VOA نمی آید
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۴
کد مطلب: 41371
وقتی که انهدام  جنگنده F16 اسراییل، به چشم VOA نمی آید
یک هفته از سقوط جنگنده اف 16 اسراییلی توسط پدافند هوایی سوریه نمی گذرد که صدای آمریکا در مقاله ای به نقل از نشریه ماهانه «ایر فورسز»، انهدام پهپادی که اسراییل آن را ایرانی می خواند، را فاجعه تبلیغاتی برای جمهوری اسلامی معرفی می کند.

به گزارش رسانه ایران، اسراییل شنبه هفته گذشته مدعی شد که روز شنبه یک پهپاد ایرانی از سوریه وارد بلندی‌های جولان اشغالی شده و هدف یک بالگرد اسرائیلی قرار گرفته است. در پی این حادثه بود که جنگنده‌های اسرائیلی با ورود به حریم هوایی سوریه، مناطقی را هدف قرار داده‌اند. در جریان این عملیات یک جنگنده اف-۱۶ اسرائیل هدف پدافند هوایی ارتش سوریه قرار گرفته و ساقط شد.

اسرائیل تاکنون مدرکی دال بر ایرانی بودن پهپاد یا ورود این پهپاد به آسمان جولان ارائه نکرده است و مقامات جمهوری اسلامی نیز اظهارات مقامات اسراییل را رد کرده اند.

یک مقام اسرائیلی تایید کرد که جنگنده این رژیم پس از عملیات در سوریه، هدف اصابت موشک پدافند هوایی سوریه قرار گرفته و سرنگون شد. این اولین بار از سال ۱۹۸۲ است که اسرائیل تایید می‌کند که یک جنگنده‌اش هدف سامانه دفاعی سوریه قرار گرفته است.

با این حال، در روزهای گذشته، صدای آمریکا بدون انتشار اخبار و تحلیل های مربوط به سقوط جنگنده پیشرفته اف 16 توسط موشک بازسازی شده سام، انهدام پهپادی که اسراییل آن را ایرانی می خواند را، فاجعه تبلیغاتی برای جمهوری اسلامی می خواند.

جالب آنکه از قیمت هر جنگنده اف 16 حداقل 50 میلیون دلار برآورد می شود، حال آنکه پهپادهای ساخت ایران کمتر از 5 هزار دلار برآورد قیمت شده اند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041371-1.png

سقوط F 16 توسط پدافند هوایی دست چندمی سوریه، به معنای واقعی یک «فاجعه تبلیغاتی» برای اسراییل و بخصوص آمریکا به عنوان کشور سازنده این جنگنده ها و هشداری برای کشورهایی که قصد خرید آن را دارند، می باشد.
Share/Save/Bookmark