بحران سیاسی در انتظار انگلستان؛
بالا گرفتن تنش ها در کابینه ائتلافی دولت انگلیس
يکشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۴۸
کد مطلب: 2526
بالا گرفتن تنش ها در کابینه ائتلافی دولت انگلیس
فعالیت دیوید کامرون، نخست وزیر از حزب محافظه کار علیه تغییر و معاون او، نیک کلگ از حزب لیبرال دموکرات در پشتیبانی از تغییر، روابط پر تنش بین دو حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی را عیان تر کرد.
رسانه
از میان صاحبان رأی در انگلیس، فقط ۴۲% در همه پرسی شرکت کردند و ۶۸% از رأی دهندگان به تغییر سیستم انتخاب نمایندگان مجلس رأی مخالف دادند.
ایران گزارش می دهد:

پنجشنبه گذشته، یک همه پرسی برای اصلاح نظام انتخاباتی انگلستان برگزار شد تا مردم به پای صندوق های رای بروند؛ یک همه پرسی در مورد تغییر نحوه انتخاب نامزدهای مجلس عوام انگلستان.

اما یک نتیجه کلی به دست آمد: مردم انگلستان همچنان با تغییر سریع شیوه ی اداره سیاسی کشورشان مخالفند و با وجود اذعان به مطلوب نبودن روش کنونی، لبا رای محطاطانه ی خود نشان دادند که سیستمی را که به آن خو گرفته اند به آسانی ترک نمی کنند.

اما شاید این همه پرسی زمینه ای برای تغییر جغرافیای سیاسی انگلستان شود.

از میان صاحبان رأی
به دنبال اعلام شکست فاحش طرفداران تغییر قانون انتخابات، بازار اتهام و ادعا علیه "اعمال نفوذ" حزب محافظه کار در تبلیغات ضد تغییر دوباره داغ شده و تا آن حد بالا گرفته که یک روز پس از اعلام نتیجه همه پرسی، وینس کیبل، وزیر بازرگانی از حزب لیبرال دموکرات، حزب شریک خود در دولت را به بی رحمی، حسابگری و "رفتار قبیله ای" متهم کرده است!
در انگلیس، فقط ۴۲% در همه پرسی شرکت کردند و ۶۸% از رأی دهندگان به تغییر سیستم انتخاب نمایندگان مجلس رأی مخالف دادند.

گرچه قرار بر این بود که تبلیغات دو جناح موافق و مخالف تغییر، کاملا غیر حزبی باشد، ولی فعالیت دیوید کامرون، نخست وزیر از حزب محافظه کار علیه تغییر و معاون او، نیک کلگ از حزب لیبرال دموکرات در پشتیبانی از تغییر، روابط پر تنش بین دو حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی را عیان تر کرد.

بی بی سی گزارش می دهد که به دنبال اعلام شکست فاحش طرفداران تغییر قانون انتخابات، بازار اتهام و ادعا علیه "اعمال نفوذ" حزب محافظه کار در تبلیغات ضد تغییر دوباره داغ شده و تا آن حد بالا گرفته که یک روز پس از اعلام نتیجه همه پرسی، وینس کیبل، وزیر بازرگانی از حزب لیبرال دموکرات، حزب شریک خود در دولت را به بی رحمی، حسابگری و "رفتار قبیله ای" متهم کرده است!

اکنون در صفوف گروه پارلمانی هر دو حزب مؤتلف، زمزمه هایی از امکان از هم پاشیدن تفاهم بین آنها شنیده می شود.

به هر تقدیر، اکثریت بزرگ آرای مخالفان تغییر، فکر اصلاح قانون انتخابات مجلس عوام را دست کم برای یک نسل آینده به بایگانی سپرد.

اما انتخابات پارلمانی در اسکاتلند، برای اولین بار حزب ملی اسکاتلند را صاحب اکثریت مطلق کرسی های مجلس قانونگذاری و همچنین دولتی بلامنازع در ادینبورگ، پایتخت اسکاتلند کرد؛ دولتی که هدف نهایی رهبر آن، الکس سالموند، ترک پادشاهی متحد انگلیس و کسب استقلال برای اسکاتلند از طریق همه پرسی است.

به گزارش رسانه
بدون تردید، پیروزی چشمگیر و بی سابقه حزب ملی اسکاتلند برای دولت مرکزی در لندن موجب نگرانی است.
ایران، فردای اعلام نتیجه این انتخابات، رئیس حزب لیبرال دموکرات استکاتلند از مقام خود کناره گیری کرد.

بدون تردید، پیروزی چشمگیر و بی سابقه حزب ملی اسکاتلند برای دولت مرکزی در لندن موجب نگرانی است.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در حالی که این پیروزی را به وزیر اول دولت اسکاتلند تبریک می گفت، هشدار داد که تا آخرین نفس برای حفظ یکپارچگی پادشاهی متحد مبارزه
در واقع، چنانچه حزب لیبرال دموکرات، زیر فشار منتقدان داخلی حزب، ناچار از ترک ائتلاف شود، در آن صورت انگلستان با بحران سیاسی زودرسی روبرو خواهد شد که هیچیک از احزاب ملی از اثرات آن مصون نخواهد بود.
خواهد کرد.

وزیر اول دولت اسکاتلند تعهد کرده است که در پایان دوره پنج ساله قانونگذاری مجلس جدید، استقلال اسکاتلند را در یک همه پرسی به مردم این کشور نیمه خودمختار پیشنهاد کند.

در انگلیس اما، منتقدین درون حزبی معتقدند که گیرایی قدرت بود که رهبرشان، نیک کلگ را به ائتلاف با حزبی سوق داد که اکنون وینس کیبل، یکی از نزدیکترین و مقتدر ترین همکاران خود او در کابینه آنان را بی رحم و حسابگر توصیف کرده است.

در واقع، چنانچه حزب لیبرال دموکرات، زیر فشار منتقدان داخلی حزب، ناچار از ترک ائتلاف شود، در آن صورت انگلستان با بحران سیاسی زودرسی روبرو خواهد شد که هیچیک از احزاب ملی از اثرات آن مصون نخواهد بود.
Share/Save/Bookmark