انتقاد سازمان‎ملل از حقوق بشر امريکا
يکشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۱:۱۶
کد مطلب: 2094
انتقاد سازمان‎ملل از حقوق بشر امريکا
بسياري از اعضاء شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنين بر ضرورت کاهش شمار زندانيان در زندان‌هاي امريکا و نيز امضاء پيمان‌هاي بين‌المللي از سوي اين کشور در زمينه حقوق زنان و کودکان تاکيد کردند.
درپي
سران امريکا از تغيير موضع خود دربرخورد با مسئله مجازات اعدام خودداري کرده‌اند، با اين وجود موافقت خود را با ارتقاء وضعيت حقوق مدني، امنيت ملي مهاجران، شکنجه و رفتار غيرانساني با زندانيان بازداشت‌گاه گوآنتانامو اعلام کرده‌اند.
ناديده گرفتن مداوم توصيه‎هاي اعضاي شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد از جانب امريکا، اين شورا براي نخستين بار پرونده امريکا را در زمينه حقوق بشر مورد بررسي و تجديد نظر قرار داده است.

به گزارش رسانه ایران به نقل ازخبرگزاری فرانسه در نخستين گزارش شوراي حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعيت حقوق بشر در امريکا که جمعه (۲۷ اسفند) منتشر شده است، به موارد گسترده نقض حقوق بشر در اين کشور از جمله مجازات اعدام، رفتارهاي نژادپرستانه با مهاجران، تبعيض‌نژادي در سيستم آموزش، شکنجه و کمبود امکانات بهداشت و سلامت اشاره شده است.

اين در حالي است که سران امريکا از تغيير موضع خود دربرخورد با مسئله مجازات اعدام خودداري کرده‌اند، با اين وجود موافقت خود را با ارتقاء وضعيت حقوق مدني، امنيت ملي مهاجران، شکنجه و رفتار غيرانساني با زندانيان بازداشت‌گاه گوآنتانامو اعلام کرده‌اند.

بسياري از اعضاء شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنين بر ضرورت کاهش شمار زندانيان در زندان‌هاي امريکا و نيز امضاء پيمان‌هاي بين‌المللي
کشورهاي کوبا، ونزوئلا و جمهوري اسلامي ايران نيز از اقدام امريکا در ناديده گرفتن اصلاحات مورد نظر شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد ابراز نارضايتي کرده‌اند.
از سوي اين کشور در زمينه حقوق زنان و کودکان تاکيد کردند.

اين شورا در ادامه پايان پرونده‌سازي‌ها در اين کشور عليه اتباع خارجي و مهاجران را خواستار شده است.

روسيه و چين با تاکيد به لزوم تعطيلي زندان گوآنتانامو، اعلام کرده‌اند که امريکا از انجام اقدامات لازم در جهت بهبود وضعيت اين زندان سر باز مي‌زند.

همچنين کشورهاي کوبا، ونزوئلا و جمهوري اسلامي ايران نيز از اقدام امريکا در ناديده گرفتن اصلاحات مورد نظر شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد ابراز نارضايتي کرده‌اند.

جميل داکوار مدير برنامه حقوق بشر اتحاديه آزادي‌هاي مدني امريکا، يکي از اصلي‌ترين مشکلات اين کشور را ناتواني سران واشنگتن
داکوار تاکيد کرده است که چنين کميته‎اي سال‎هاست که در بيشتر از ۱۰۰ کشور جهان تشکيل شده و مشغول فعاليت است.
در تاسيس يک کميته مستقل نظارت بر حقوق بشر در اين کشور دانسته است. 

داکوار تاکيد کرده است که چنين کميته‎اي سال‎هاست که در بيشتر از ۱۰۰ کشور جهان تشکيل شده و مشغول فعاليت است.

گفتني است، امريکا در سال ۲۰۰۹ ميلادي به عضويت شوراي ۴۷ عضوي حقوق بشر سازمان ملل متحد درآمده است.
Share/Save/Bookmark