ابهامات حل نشده از سوی آمریکا در مورد بن لادن
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۲۶
کد مطلب: 3903
ابهامات حل نشده از سوی آمریکا در مورد بن لادن
یک کارشناس مسائل سیاسی امریکا، سقوط بالگرد و کشته شدن 31 نظامی این کشور در افغانستان را به ابهامات و سوالات بی جوابی در مورد بن لادن مربوط می داند که دولت امریکا هنوز پاسخی قانع کننده برایشان مطرح نکرده است.
در مرگ‌بارترين حادثه از زمان حمله امريکا به افغانستان در حدود ۱۰ سال پيش، دست‌کم ۳۱ نيروي ويژه امريکايي بر اثر سقوط بالگرد کشته شده‌اند.

به گزارش رسانه ایران؛ شبه نظاميان طالبان يک بالگرد امريکايي را روز شنبه (۱۵ مرداد) هدف قرار داد که در اين حمله ۳۱ نظامي امريکايي کشته شدند. ۲۵ تن از اين نظاميان، از کماندوهاي امريکايي بودند.

فينيان کانينگام از اعضاي گلوبال ريسرچ در بلفاست در گفت‌وگو با پرس تي‌وي به بررسي اين موضوع مي‌پردازد.

پرس تي‌وي: "مردان مرده، حرف نمي‌زنند" اين نام مقاله شماست. شما در اين مقاله تلاش کرديد تا بگوييد که امريکا نيروهاي خود را که ممکن بود درباره عمليات کشتن بن لادن شهادت دهند، از بين برده است. چگونه اين بحث را ثابت مي‌کنيد؟

کانينگام: خب، مسلما پاسخي براي آن ندارم اما معتقدم تلاش داشتم در اين مقاله سوال‌هايي درباره کل عمليات کشتن بن لادن طرح کنم.

اين تنها يک
شبه نظاميان طالبان يک بالگرد امريکايي را روز شنبه (۱۵ مرداد) هدف قرار داد که در اين حمله ۳۱ نظامي امريکايي کشته شدند. ۲۵ تن از اين نظاميان، از کماندوهاي امريکايي بودند.
نقطه تاريک ديگر در بحث و ادعاي مقامات واشنگتن درباره کشتن بن لادن در تاريخ دوم مي است. داستان آن‌ها، ماهيت مرگ بن لادن، مکان جسد وي و مدارک حواشي آن، پر از ابهام و موارد ضد و نقيض است.

همچنين اخيرا تلويزيون پاکستان گزارش‌هايي درباره اظهارات مردم منطقه درباره اتفاقات منطقه ايبت آباد پخش کرد که اين مسئله کاملا در تضاد با اظهارات واشنگتن است.

مردم مي‌گويند، يکي از سه بالگرد امريکا منفجر شد که در اين حادثه همه سرنشينان آن کشته شدند. بنابراين به گفته ساکنان منطقه ايبت آباد چگونه مي‌توان جسد بن لادن را به دريا انداخت در صورتي که بالگرد حامل آن منفجر شده باشد؟

به نظر من همه داستان واشنگتن درباره اين موضوع مشکوک است. موارد ضد و نقيض بسياري در آن به چشم مي‌خورد. افرادي که مي‌توانند پرده از اين مسئله بردارند، همان افرادي هستند که در اين عمليات حضور داشتند؛ تيمي از شش تفنگ‌دار دريايي امريکا و همه اين افراد شنبه گذشته در حمله موشکي به بالگردي در افغانستان کشته شدند.

اين مسائل اين سوال را مطرح مي‌کند که آيا واشنگتن چيزي را پنهان مي‌کند، آيا آن‌ها تلاش دارند تا مسائلي را درباره ترور بن لادن در ماه مي مخفي کنند زيرا منابع آگاه زيادي معتقدند که بن لادن ۱۰ سال پيش به خاطر ناراحتي کليه مرده است.

همه اين داستان از نظر من و ديگر افراد بي اعتبار است. اين گونه به نظر مي‌آيد که واشنگتن در تلاش براي سرپوش گذاشتن بر حقايق و يا از بين بردن مدارک و شواهد حوادث مربوط به ماه مي در ايبت آباد پاکستان است.

پرس تي‌وي: بياييد فرض کنيم که حرف شما درست از آب در بيايد. اين که دولت امريکا به نيروهايش پشت کرده، بر روي روحيه سربازان امريکايي چه تاثيري خواهد
بنابراين حرف‌هايي که درباره کمک‌هاي تسليحاتي، مالي و غيره زده مي‌شود غيرعادي نيستند. شبه‌نظاميان طالبان ۳۰-۴۰ سال پيش سربازان پياده‌نظام امريکا بودند.
داشت؟

کانينگهام: تاثير ويرانگري خواهد داشت. جنگ افغانستان همچون فرورفتن در باتلاق است. تنها در سال جاري ۲۷۴ نيروي امريکايي کشته شدند و اين در حالي‌است که تنها نيمي از سال را پشت سر گذاشته‌ايم. ماموريت در افغانستان در حال تبديل‌شدن به جنگي بي‌پايان و بي‌امان بدون داشتن هدفي مشخص است.

اگر دولت امريکا درست مي‌گويد که بن‌لادن را کشته‌اند، خب او دليل رفتن به افغانستان بود؛ و اگر آن‌ها آدم مورد نظرشان را کشته‌اند، يعني تروريست شماره يک مورد نظرشان، پس چرا هنوز در افغانستان هستند؟

به نظر من اين ماموريت کاملا مبهم شده و اهداف آن مشخص نيستند. هيچ هدفي براي عمليات در نقاط مختلف وجود ندارد بنابراين مطمئن هستم براي شمار زيادي از سربازان و نيروهاي امريکايي که شاهد کشته‌شدن همرزمانشان هستند و آن هم براي هيچ دليلي براي اين جنگ خونبار، اين تجربه‌اي بسيار دردناک و آزاردهنده است.

پرس تي‌وي: دليل نخستي که براي حمله امريکا به افغانستان مطرح شد، شکست طالبان بود. برخي گزارش‌ها درباره روانه‌شدن پول و تسليحات پنتاگون به انبارهاي طالبان و يا گفت‌وگوهاي محرمانه با اين شبه‌نظاميان منتشر شده است. اين مسائل در درازمدت چه تاثيري بر ماموريت در افغانستان داشته‌اند.

کانينگهام: اگر به ريشه و پيشينه طالبان در افغانستان نگاه کنيم، مي‌بينيم که آن‌ها به دست و با کمک امريکايي‌ها و دستگاه‌هاي اطلاعاتي انگليس براي مقابله با شوروي، در افغانستان جان گرفتند.

بنابراين حرف‌هايي که درباره کمک‌هاي تسليحاتي، مالي و غيره زده مي‌شود غيرعادي نيستند. شبه‌نظاميان طالبان ۳۰-۴۰ سال پيش سربازان پياده‌نظام امريکا بودند.
Share/Save/Bookmark