ارتش سوریه انبار جنگ افزارهای اهدایی امریکا به رژیم اسرائیل را منهدم کرد!
پنجشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۰
کد مطلب: 40616
مولف : سامان شیرکوه
 
تصویری که BBC فارسی از حمله اسرائیل به پایتخت سوریه منتشر کرده
تصویری که BBC فارسی از حمله اسرائیل به پایتخت سوریه منتشر کرده
«ارتش سوریه به تلافی حملات رژیم اسرائیل به خاک این کشور، انبار جنگ افزارهای اهدایی امریکا به اسرائیل را منهدم کرد.»
رسانه ایران (rasanehiran.com):
«ارتش سوریه به تلافی حملات رژیم اسرائیل به خاک این کشور، انبار جنگ افزارهای اهدایی امریکا به اسرائیل را منهدم کرد.»

بگذارید درستی یا نادرستی این خبر را بررسی نکنیم و فرض کنیم که خبر درست است. واکنش دولت های غربی چه خواهد بود؟ سازمان ملل چطور؟ به احتمال بسیار بالا، اقدام سوریه تجاوز به خاک رژیم اسرائیل محسوب می شود. دولت های غربی نه تنها آن را محکوم می کنند بلکه یک حمله سراسری و همه جانبه را علیه سوریه تدارک می بینند.

دولت های غربی حمله سوریه را اعلان جنگ به رژیم اسرائیل تلقی می کنند. پای همه نهادها و قانون های بین المللی برای یاری رژیم اسرائیل به میان خواهد آمد. حقوق بشر جان تازه می گیرد و باید آن را احیا کرد. اما فقط این نیست. اجرای قانون های بین المللی، سوریه را به درستی تنبیه نمی کند و باید فراتر از قانون ها علیه سوریه اقدام کرد. خودشان تصمیم می گیرند که نقطه نقطه خاک سوریه را برای جبران حمله به اسرائیل و تنبیه آیندگان، بمباران کنند. دولت قانونی سوریه را سرنگون خواهند کرد و سوریه را به اراضی اشغال شده از سوی رژیم اسرائیل ملحق می کنند. این آخری دیگر زیاده روی است، نه؟ اتفاقا طنز ماجرا این نیست که چنین اتفاقی نخواهد افتاد، بلکه طنز تلخ این است که آنها به خود حق می دهند که به تلافی، همه چیز را به توبره بکشند و ببرند و ما در این پندار باشیم که چنین نشده.

ماجرا چیست؟
روز پنجشنبه ۷ اردیبهشت یک جنگنده رژیم اسرائیلی با شلیک پنج موشک، نقاطی را در فرودگاه بین‌المللی دمشق، پایتخت سوریه، هدف قرار داد. شبکه تلویزیونی المنار گفت که علت این انفجار احتمالا حمله هواپیماهای نظامی اسرائیل و اصابت موشک هوا به زمین به یک تانکر سوخت و انبار تدارکاتی واقع در این محل بوده است. خبرگزاری سوریه نیز اعلام کرد که یک موضع نظامی واقع در جنوب غرب فرودگاه بین‌المللی دمشق هدف اصابت موشک‌های پرتاب شده از داخل سرزمین‌های اشغالی قرار گرفته که باعث انفجار و بروز خسارات مادی شده است.

اما رسانه های غربی چه چیزی مخابره کردند؟ رویترز، هاآرتص، بی بی سی، صدای امریکا، رادیو فردا، رادیو زمانه؛ همه آنها به طور هماهنگی یک تیتر را نشر دادند؛ اینکه اسرائیل انبار تسلیحاتی ایران در سوریه را که متعلق به حزب الله بوده، منهدم کرده است.

همه چیز برای فرافکنی آماده است. دیگر کسی نمی پرسد که اسرائیل با چه مجوزی به پایتخت کشور سوریه حمله کرده و آنجا را بمباران کرده است. آوردن نام ایران، حزب الله و انبار سلاح در تیتر کافی است تا همه قانع شوند که کار رژیم اسرائیل کار درستی بوده. قانون مهم نیست. اخلاق مهم نیست. انسانیت مهم نیست. هیچ چیز دیگر مهم نیست جز درستی کار اسرائیل.

به همین سادگی و فقط با یک تیتر می توان قربانی را به جای جانی جنایتکار جا زد و جانی را درستکار نشان داد. ما در چنین جهانی زندگی می کنیم.واکنش علی علیزاده، استاد علوم سیاسی ساکن انگلیس و کارشناس سابق بی بی سی فارسی به اخبار رسانه های غربی
Share/Save/Bookmark