دانشگاه های آمریکا، به جنبش تحریم اسراییل پیوستند
چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب: 27648
دانشگاه های آمریکا، به جنبش تحریم اسراییل پیوستند
فعالان شرکت کننده در این جنبش می‌گویند قصد دارند از دانشگاه‌ها و کلیساها به عنوان تریبونی برای حمایت از حقوق مردم فلسطین استفاده کنند.

کمپین تحریم‌ اسرائیل در دانشگاه‌ها و نهادهای مذهبی به دلیل سیاست‌های تجاوزکارانه این رژیم علیه مردم فلسطین جان تازه‌ای گرفته است.

شوراهای دانشجویی بیش از ۲۹۰ دانشگاه امریکا آمادگی خود را برای پیوستن به تحریم بین‌المللی علیه رژیم اسرائیل اعلام کرده‌اند.

علاوه بر این انتظار می‌رود یک کلیسای معروف «متدیست» با حدود ۸ میلیون پیرو در امریکا، به این جنبش ضد اسرائیلی بپیوندد. در حال حاضر سه کلیسای امریکایی به این کمپین پیوسته‌اند.

فعالان شرکت کننده در این جنبش می‌گویند قصد دارند از دانشگاه‌ها و کلیساها به عنوان تریبونی برای حمایت از حقوق مردم فلسطین استفاده کنند.

یکی از فعالان شرکت کننده در این جنبش از برگزاری یک کنفرانس با موضوع تحریم اسرائیل در یکی از کلیساهای اورگون در ماه می سال آینده خبر داد.

وی افزود شرکت کنندگان در این کنفرانس در جریان مشروح جنایات رژیم اسرائیلی علیه مردم فلسطین قرار خواهند گرفت.

در سالهای اخیر، شمار زیادی از سازمان‌های آکادمیک و اتحادیه‌های دانشجویی در امریکا و اروپا خواستار تحریم دانشگاهی اسرائیل شده‌اند.

کلیسای «متحد مسیح»، یکی از بزرگترین کلیساهای پروتستانِ امریکا، با یک میلیون عضو و ۵ هزار انجمن در سراسر امریکا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار تحریم شرکت‌هایی شده است که از اشغالگری اسرائیل در سرزمین فلسطینیان حمایت می‌کنند.

در عین حال، دو کلیسای «اسقفی» و «منونیت» در امریکا نیز در حال رایزنی بر سر تصویب قطعنامه‌ای مشابه علیه اسرائیل هستند.

افزایش تلاش‌های فعالان حامی فلسطین برای تحریم اسرائیل مقامات این رژیم را به شدت نگران کرده است.

وزارت دارایی رژیم اسرائیل، ماه گذشته اعلام کرد در صورتی که جنبش جهانی تحریم علیه تل آویو به شدیدترین شکل اعمال شود، این رژیم سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دلار خسارت خواهد دید.

جنبش تحریم اسرائیل موسوم به «انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم» از سال ۲۰۰۵ آغاز به کار کرده و سازمان‌ها و موسسه‌هایی مثل دانشگاه‌ها و کلیساها را ترغیب می‌کند که تا زمان به رسمیت شناخته شدن حقوق اساسی فلسطینیان، اسرائیل را تحریم کنند.

در این کمپین از موسسه‌های بسیاری خواسته شده است «تا زمانی که اسرائیل به تعهدات خود بر مبنای قوانین بین‌الملل عمل نکرده است، این رژیم را به روش‌های مختلف تحریم کنند.»
Share/Save/Bookmark