وقتی BBC در روایت بحران سوریه، از العربیه جهت دارتر عمل می کند!
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۹
کد مطلب: 39348
گزارش هایی که BBC فارسی از جنگ سوریه و طرف های درگیر در این جنگ روایت می کند، به قدری جهت دار، یک طرفه و مبالغه آمیز است که حتی العربیه، رسانه وابسته به عربستان سعودی که علنا از تروریست ها دفاع می کند؛ به اندازه BBC در گزارش این اخبار غیر حرفه ای نیست.

به گزارش رسانه ایران، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، منابع محلی در منطقه وادی بردی در حومه دمشق اعلام کردند که در پنجمین روز آتش‌بس درگیری‌ها میان ارتش سوریه و شورشیان در این منطقه ازسر گرفته شده است. به گفته منابع محلی، بالگردهای ارتش سوریه در این منطقه مواضع شورشیان را به شدت هدف قرار داده‌اند.

اما دلیل درگیری ارتش سوریه با گروه های شورشی، قطعی آب دمشق توسط تروریست هاست. مناطق بسیاری در دمشق پایتخت سوریه در چند روز گذشته با قطعی و جیره بندی آب آشامیدنی مواجه هستند، چرا که ۶۵ درصد آب آشامیدنی دمشق از طریق لوله کشی و تصفیه خانه و چشمه الفیجه این منطقه تامین می شود که در تصرف تروریست هاست.[اینجا بخوانید]

همچنین تروریست‌ها روز جمعه آب آشامیدنی دمشق را با گازوئیل آلوده‌ کردند. این اقدام پس از تشدید بمباران‌ها در منطقه وادی بردی در حومه دمشق صورت گرفته است.

ارتش سوریه تجهیزات نظامی گسترده‌ای را به شمال غرب دمشق برده تا عملیات نظامی علیه تروریست‌ها را شدت بخشد، این در حالی است که ساکنان دمشق برای چند روز متوالی شاهد قطعی آب هستند و مقامات سوریه تاکید کرده اند که تروریست ها اقدام به آلوده کردن آب دمشق نموده اند.

گزارش BBC:
با این وجود BBC فارسی بدون اشاره به قطع و آلوده شدن آب دمشق توسط گروه های شورشی که منطقه وادی بردی را در اختیار دارند و عدم گزارش بحران کمبود آب در پایتخت سوریه، نیروهای بشار اسد را متهم به نقض آتش بس می کند.


کسری ناجی که پیش از این نیز به دلیل گزارشات جهت دار در منطقه مورد انتقاد برخی تحلیلگران قرار گرفته بود، در همین باره در گزارشی بدون اشاره به دلیل درگیری میان دو طرف در سوریه، با قرائت بیانیه گروه های شورشی، نیروهای بشار اسد را متهم به نقض آتش بس و تعلیق روند مذاکرات صلح کرد.

فیلم

کسری ناجی در این گزارش مدعی است که «موارد نقض آتش بس، آن را با خطر فروپاشی کامل روبرو کرده و موجب شده تا هر نوع مذاکره درباره روند صلح که قرار است این ماه در قزاقزستان برگزار شود، متوقف کرده است».

جالب آنکه سایت العربیه، وابسته به حکومت سعودی، علیرغم آنکه به حمایت علنی از برخی گروه های شورشی می پردازد؛ اما در پردازش و گزارش اخبار مربوط به سوریه توانسته نسبت به BBC حرفه ای تر به بررسی اخبار بپردازد.

العربیه که رسما از شورشیان سوری حمایت می کند، در مورد خبر درگیری های اخیر پس از آتش بس، با تایید درگیری میان طرف های جنگ به این نکته تاکید می کند که ارتش سوریه برای بازپسگیری منابع آبی و شکستن قحطی آب دمشق و برای جلوگیری از بحران انسانی در این شهر می جنگد.

«رژیم بشار اسد در تلاش است تا کنترل منطقه ای که ذخیره آب چهار میلیون نفر از ساکنان پایتخت و مناطق اطراف بدست آورد.»
Share/Save/Bookmark