چه کسی درباره سوریه راست می گوید؟ تروریست ها یا BBC؟
چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۱
کد مطلب: 38088
BBC: موشک های ضد تانک تاو ساخت آمریکا به مخالفان بشار اسد داده شد تا علیه تانک ها وارد عمل شوند، اما سیستم های دوش پرتاب هواپیما در میان اقلام ارسالی به چشم نمی خورد. فرمانده جبهه النصره: ما به کمک موشکهای آمریکائی تاو کنترل خود را بر رخی از مناطق حفظ کرده ایم. آمریکا با ما مستقیم همکاری می کند.

پرده اول:
در روز گذشته BBC فارسی در گزارشی از جدیت برخی کشورهای عرب خلیج فارس و آمریکا برای مسلح کردن " مخالفان بشار اسد " به تسلیحات ضدهوایی خبر داد.

در ابتدای این گزارش، مجری BBC با کم سابقه خواندن " بمباران مواضع شورشیان در حلب و دیگر مناطق " از اعتراض آمریکا و متحدان واشنگتن در منطقه و نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در روز یکشنبه اخیر خبر داد.

سپس گزارشگر BBC با استناد به صحبت های سه سال پیش جان مک کین، سناتور آمریکایی در مجلس سنا، با دست آویز قرار واژه " ارتش آزاد سوریه "، همه شورشیان و مخالفان بشار اسد را در زمره آنان قرار داده و با بسط جز به کل نتیجه می گیرد که همه کمک های نظامی آمریکا، صرفا کمک به ارتش آزاد سوریه ( مخالفان میانه رو بشار اسد ) بوده است، به گونه ای که جان مک کین در این باره در مجلس سنا گفته است " ارتش آزاد سوریه، باید به سلاح های ضد تانک و ضدهواپیما مجهز شوند، باید توانایی هوایی سوریه از بین برده شود".

گزارشگر در پایان گزارش خود با تاکید به کمک های آمریکا به گروه هایی که او " مخالفان بشار اسد " و یا " شورشیان سوریه " می نامد، تاکید داشت " موشک های ضد تانک تاو ساخت آمریکا به مخالفان داده شد تا علیه تانک ها وارد عمل شوند، اما سیستم های دوش پرتاب هواپیما در میان اقلام ارسالی به چشم نمی خورد".

فیلم

پرده دوم:
یورگن تودن هوفر، روزنامه‌نگار معروف آلمانی، که به دلیل مصاحبه های متعدد با چهره های گروه های تروریستی در خاورمیانه، شهرت جهانی دارد، اخیرا از مصاحبه ای با ابوالعز، فرمانده جبهه النصره خبر داد.

به گفته هوفر این مصاحبه در تاریخ ۱۶ سپتامبر در یک معدن سنگ صورت گرفته است.

در این مصاحبه ابولعز در پاسخ به سوال هوفر مبنی بر ارتباط جبهه النصره با آمریکا تاکید داشت " بله. آمریکائی ها از اپوزیسیون حمایت می کنند، اما نه مستقیم. آنها از کشورهائی حمایت می کنند که ما را مورد حمایت قرار می دهند. اما ما با این میزان از حمایت هنوز راضی نیستیم. آنها باید با سلاحهای مدرن از ما حمایت کنند. ما به یمن موشکهای تاو در نبردهائی پیروز شدیم... ما بخشی از موشک اندازها را از رژیم غنیمت گرفتیم و بخش بزرگی را از خارج دریافت کردیم. اما ما به کمک موشکهای آمریکائی تاو کنترل خود را بر رخی از مناطق حفظ کرده ایم."

سپس هوفر که از ارتباط آمریکا با جبهه النصره متعجب شده بود از این فرمانده جبهه النصره پرسید: آیا آمریکایی ها این موشکها را نخست به ارتش آزاد سوریه دادند و بعد به دست شما رسید؟"

ابولعز در پاسخ اظهار داشت " نه. این موشکها مستقیما به خود ما تحویل داده شدند. آنها به یک گروه معین تحویل داده شدند. هنگامی که جاده بسته شده بود و ما در محاصره قرار گرفته بودیم، افسرانی از ترکیه، قطر، عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا اینجا بودند."

جالب آنکه حمایت و حضور آمریکایی ها آن قدر برای هوفر تعجب برانگیز بود که سوال " آیا آمریکایی ها هم بودند " را سه بار پیاپی از ابولعز پرسید.

همچنین در این گفتگو ابولعز با اشاره به عدم پابیندی به قوانین آتش بس و عدم اجازه برای ورود کامیون کمک های ارسالی به منطقه شرق حلب ( مناطق تحت کنترل شورشیان ) تاکید داشت " ما مطالباتی داریم: تا زمانی که رژیم در مسیر جاده کاستیلو، در الملاح و در مناطق شمالی حضور دارد، ما به این کامیونها اجازه ورود نخواهیم داد. رژیم باید خود را از تمام این مناطق عقب بکشد تا ما به کامیونها اجازه ورود بدهیم."

نکته قابل تامل آنکه در این مصاحبه ابوالعز تاکید دارد که گروه های تروریستی مختلفی که تحت نام های احرار شام، جیش الاسلام و ... در سوریه حضور دارند، همه در اصل زیر پرچم جبهه النصره به مبارزه می پردازند. وی در این باره می گوید " ما همگی جبهه النصره هستیم. یک گروه تشکیل می شود و اسمش را میگذارد "ارتش اسلامی" یا "فتح الشام". هر گروه اسم خودش را دارد، اما باورها یکی است. نام عمومی همان جبهه النصره است. به طور مثال یک نفر از ۲۰۰۰ رزمنده برخوردار است. او از رزمندگان یک گروه جدید تشکیل می دهد و اسمش را میگذارد "احرار الشام". اینها برادرانی اند که اعتقاداتشان، افکارشان و اهدافشان با جبهه النصره یکی است."
فیلم

پرده سوم:
اگر در گزارش BBC ( گزارش بالا ) به جای واژه " مخالفان اسد " یا " گروه های شورشی "، از واژه گروه تروریستی جبهه النصره استفاده کنیم، گویا پرده دوم یعنی مصاحبه یورگن تودن هوفر با یکی از فرماندهان جبهه النصره را بازخوانی کرده ایم. اگر چه BBC در گزارش خود سعی کرده تا با کلی گویی و عدم مشخص کردن گروه های طرف جنگ در حلب، کل آنها را ارتش آزاد سوریه ( مخالفان میانه رو اسد ) بنامد، اما شواهد و قرائن نشان می دهد که کمک هایی که در گزارش BBC از طرف آمریکا و کشورهای خلیج فارس به " شورشیان " داده می شود، همان تسلیحات نظامی است که در ابولعز در مصاحبه با هوفر به آنها اشاره می کند.

فرهنمد علیپور، مهمان و کارشناس BBC در برخی از برنامه های این شبکه، در روزهای اخیر، پس از شکسته شدن آتش بس در سوریه بوسیله آمریکا و محکوم شدن روسیه در نشست شورای امنیت در یکشنبه اخیر، در صفحه مجازی خود در مطلبی با عنوان " حقایقی درباره حلب "، نوشت:

ديپلمات ها و رسانه هاي غربي به شدت نگران شرق حلب هستند و از مقاومت جنگجويان دليري كه در برابر ارتش سوريه مقاومت مي كنند تمجيد مي كنند. و از حملات روسيه و سوريه به آنها سريعا واكنش نشان مي دهند و آشفته مي شوند. اما اين شورشيان چه كساني هستند؟
٢٢ گروه از مبارزان حلب كساني هستند كه دولت آمريكا رسما آنها را در فهرست تروريستي خود جاي داده است!
جبهه النصره ، نورالدين الزنكي، جيش الاسلام، جبهه فتح الشام، حزب اسلامي تركستان! فليق الشام، لواء الحق و .. فقط چند گروه از اين ٢٢ گروه هستند و جالب اينكه النصره ( شاخه القاعده در سوريه ) به تنهايي داراي ٨٠ درصد نيروهاي مخالف حكومت سوريه در شرق و اطراف حلب است!


حال سوالی که به ذهن خطور می کند آن است که چرا BBC از به کار بردن واژه " گروهک تروریستی جبهه النصره " در گزارش حمایت آمریکا از " گروه های مخالف اسد " شرم دارد.

آیا به گفته علیپور، BBC هم مانند دیگر رسانه ها و دیپلمات های غربی از از سقوط شرق حلب ( که در دست جبهه النصره محاصره شده) نگران است؟
Share/Save/Bookmark