آنچه بی بی سی نگفت:
جلسات عربستان با اسرائیل
دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۷
کد مطلب: 25695
مولف :
 
در تیرگی روابط بین ایران و عربستان بعد از تجاوز به یمن سیاستهای خبری این شبکه بزرگنمایی این اختلاف از یک سو و از سوی دیگر حمایت ضمنی از حمله عربستان به یمن بود در این میان اما خبرهایی وجود داشت که بی بی سی فارسی پوشش نداد
رسانه ایران(rasanehiran.com):

تیرگی روابط بین ایران و عربستان بعد از تجاوز به یمن از زاویه های زیادی مورد توجه بی بی سی قرار گرفت. یکی از سیاستهای خبری این شبکه بزرگنمایی این اختلاف از یک سو و از سوی دیگر حمایت ضمنی از حمله عربستان به یمن بود. در این میان اظهارات رهبر یا رئیس جمهور ایران در انتقاد از عربستان و یا انتقادات مقامات عربستان یا سایر کشور عربی در انتقاد از ایران پوشش داده میشد.


در این میان اما خبرهایی وجود داشت که بی بی سی فارسی پوشش نداد:


به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، دیپلمات‌های دو کشور از آغاز
انور ماجد عشقی، ژنرال بازنشسته سعودی و معاون پیشین شاهزاده بندر بن سلطان (سفیر پیشین ریاض در واشنگتن و رئیس سابق استخبارات عربستان سعودی) در سخنرانی روز پنجشنبه خود درباره ایران به اتحاد بیشتر میان اعراب، خلق نیروی نظامی عربی و استقلال کردستان پرداخت
سال ۲۰۱۴ تا کنون پنج بار با یکدیگر دیدار و گفتگوی محرمانه داشته‌اند. با این وجود، این روابط تا روز پنجشنبه، زمانی که انور ماجد عشقی، رئیس هیات عربستان و همتای اسرائیلی وی، دُر گُلد، پس از یک سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند، علنی نشده بود.


انور ماجد عشقی، ژنرال بازنشسته سعودی و معاون پیشین شاهزاده بندر بن سلطان (سفیر پیشین ریاض در واشنگتن و رئیس سابق استخبارات عربستان سعودی) در سخنرانی روز پنجشنبه خود در این اتاق فکر، با ارائه گزارشی اجمالی از تاریخ ایران پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ و با اشاره به سوابق «تروریستی»، «تجاوزکارانه» و «گروگانگیری های» جمهوری اسلامی ایران، برنامه پیشنهادی هفت ماده‌ای خود را برای خاورمیانه ارائه داده است که در صدر آن، دستیابی به صلح میان اعراب و اسرائیل قرار دارد. موضوع دوم این برنامه، تغییر رژیم سیاسی ایران است. رئوس دیگر طرح این ژنرال بازنشسته سعودی، اتحاد بیشتر میان اعراب، خلق نیروی نظامی عربی و استقلال کردستان بود.


اما هدف از این سانسور چیست؟ به نظر میآید این اخبار موید سخنان رهبر ایران باشند که در باره جنگ یمن گفته بود :


"کاری که امروز دولت سعودی در یمن دارد انجام میدهد، عیناً همان کاری است که صهیونیست‌ها در غزّه انجام دادند. دو جنبه دارد: یکی اینکه جنایت است، نسل‌کشی است، قابل تعقیبِ بین‌المللی است، بچّه‌ها را میکشند، خانه‌ها را خراب میکنند، زیربناها را نابود میکنند، ثروتهای ملّی را در یک کشور از بین میبرند؛ خب، این یک جنایت بزرگ است"


البته این عجیب نیست زیرا بی بی سی فارسی همواره بعد از هر سخنرانی و موضع گیری رهبر انقلاب به سرعت و رادیکال ، واکنش میدهد و تلاش میکند با آن مقابله نماید.
Share/Save/Bookmark