عملیات روانی علیه صنعت هسته ای ایران
يکشنبه ۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۵
کد مطلب: 38835
مولف : محمود شریعتی
 
عملیات روانی علیه صنعت هسته ای ایران
دستیابی ایران به انرژی هسته ای هزینه زیادی داشته است. با این حال هزینه کسب دانش و فناوری در مقایسه با هزینه های سیاسی تحمیلی از سوی ابر قدرت ها ناچیز است و پافشاری در بدست آوردن آن، قیمت و ارزش اصلی اش را رقم زده است. در این شرایط زیر سوال بردن ارزش بهره مندی از تکنولوژی هسته ای مردم را دلسرد می کند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
دستیابی ایران به انرژی هسته ای هزینه زیادی داشته است. با این حال هزینه کسب دانش و فناوری در مقایسه با هزینه های سیاسی تحمیلی از سوی ابر قدرت ها ناچیز است و پافشاری در بدست آوردن آن، قیمت و ارزش اصلی اش را رقم زده است. در این شرایط زیر سوال بردن ارزش بهره مندی از تکنولوژی هسته ای مردم را دلسرد می کند. نمونه آن را پیش از توافق هسته ای می شد در شبکه های اجتماعی با موضوع مخالفت با داشتن انرژی هسته ای به خاطر هزینه های آن مشاهده کرد.
بی بی سی فارسی در میان اخبار فناوری هسته ای برچیده شدن نیروگاه های هسته ای در جهان را سوژه خود کرده است. این شبکه گزارش داده است که سوییس برای برچیدن نیروگاه های هسته ای خود همه پرسی به راه انداخته است.
بی بی سی از عوارض، خطرات و گرانی نیروگاه های هسته ای و روی آوردن به انرژی تجدید پذیر به عنوان دلایل موجه برچیده شدن آن نیروگاه ها سخن گفته است. این درحالی است که عمر استفاده از نیروگاه های هسته ای در این کشور به ۴۰ سال می رسد. در عین حال مخالفان حذف انرژی هسته ای در سوییس که حالا تعدادشان به بیش از ۵۰% رسیده است معتقدند که می توان با بازسازی نیروگاه ها جلوی خطرات آن را گرفت. چرا که عمر نیروگاه های هسته ای بسیار زیاد است و می توان مادام العمر از آن ها استفاده نمود. همچنین روش های جدید بازفراوری زباله هسته ای آژانس حفظ محیط زیست آمریکا را قانع کرده که تا ۱۰ هزار سال هیچ تهدید زیست محیطی برای انسان ها و گیاهان وجود نخواهد داشت.
این اولین بار نیست که بی بی سی فارسی درباره برچیده شدن نیروگاه های اتمی گزارش تهیه کرده است. این شبکه پیش از توافق هسته ای هم از جمع شدن نیروگاه های هسته ای در آلمان خبر داده بود.
بی بی سی فارسی اولین بار شش سال پیش از برنامه آلمان برای برچیدن نیروگاه هسته ای اش تا سال ۲۰۲۰ خبر داد. این گزارش در سال ۲۰۱۱ در حالی که ۹ سال به اجرای آن زمان باقی مانده است و در عین حال ایران در کورس مذاکرات هسته ای به سر میرد این گمانه را تقویت می کند که بی بی سی فارسی با عملیات روانی می خواسته ارزش انرژی هسته ای در افکار عمومی را پایین بیارد.
همچنین گسترش استفاده از انرژی هسته ای در کشورهایی مثل برزیل، هند، روسیه و حتی انگلستان که در شهریور امسال نیروگاه اتمی جدیدی را با جذب سرکایه گذاری خارجی احداث کرد نشان از رو به رشد بودن استفاده از انرژی هسته ای دارد. اما تکنولوژی هسته ای محدود به نیروگاه هسته ای نمی شود. امروز رادیو داروها و روش های درمانی جدید هسته ای سالانه عمر هزاران نفر را نجات می دهد.
از طرف دیگر یک مغالطه پیچیده و عملیات روانی در گزارش های بی بی سی فارسی نهفته است. چرا که برای بسیاری از کشورهای دارای صنعت هسته ای مثل سوییس، آلمان، سوئد و ... بحث داشتن یا نداشتن انرژی هسته ای مطرح نیست درحالی که ایران برای داشتن اولین نیروگاه خود سال ها درگیر کش و قوس با قدرت های جهان بوده است. مذاکره برای به رسمیت شناختن حق ایران برای غنی سازی 13 سال به طول انجامید. حال که توافق هسته ای به سرانجام رسیده،ایران تازه در اول راه کاربردی سازی به روز ترین تکنولوژی جهان در زندگی روزمره قرار گرفته است. نکته ای که در تحلیل های بی بی سی مغفول مانده.

در این مقطع، اقنای افکار عمومی در برابر رفتار دولت آمریکا بخصوص در نقض برجام و فشار بر ایران برای عقب نشینی از مواضع مسئولیت رسانه های دولتی در غرب است. در همین راستا روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده که طرف های مذاکرات هسته ای پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل نگرانی برای آینده توافق، مذاکرات محرمانه جدیدی برای فشار بر ایران جهت اجرای محدودیت های فراتر از تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای، آغاز کرده اند. صدای آمریکا این گزارش را منتشر کرده است. مسئولان ایرانی این مذاکره را تکذیب کرده اند اما در صورت صحت این ادعا نشانه ای است بر تلاش بی بی سی برای اقنای افکار عمومی.
Share/Save/Bookmark