بن بست BBC؛ دفاع از زندانی یا سوگواری برای بنیتا
يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۹
کد مطلب: 41165
مولف : سامان شیرکوه
 
بن بست BBC؛ دفاع از زندانی یا سوگواری برای بنیتا
بن بست این رسانه همین جا است؛ وقتی از یک سو، در سیاسی ترین وجه دم از حقوق بشر می زنند و خواستار حذف مجازات اعدام و تخفیف دهی به محکومان و زندانیان می شوند و از سوی دیگر، برای دخترکان مقتول شهر سوگواری می کنند تا قصورشان دیده نشود که پیش از این چه می گفتند و چه می خواستند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
1- یکی از کارکردهای رسانه ها و وسائل ارتباط جمعی، نظارت اجتماعی است. البته مشکل بتوان این کارکرد را برای BBC فارسی و رسانه هایی مانند صدای امریکا، رادیو فردا و ... نیز در نظر گرفت. نسبت میان این رسانه ها و جامعه ایران، در لایه سیاسی تعریف شده تا با بهره برداری از رخدادها، جریان ها و موج های اجتماعی و سیاسی در ایران و خارج از ایران، بر سیاست داخلی و خارجی ایران تاثیر بگذارند.

2- در طول سالیان گذشته، پلیس ایران، عملیات های گسترده ای را برای دستگیری افراد شروری که در سطح شهرها برای مردم مزاحمت ایجاد می کردند، به زورگیری می پرداختند، به توزیع مواد مخدر و روان گردان مشغول بودند و ... انجام داده است. عملیات هایی که به جراحی های بزرگ بر تن بیمار شهرها در ایران شباهت داشت تا به درمان و سلامت اجتماعی شهرها و محلات منجر شود. واکنش BBC، صدای امریکا و دیگر رسانه های فارسی زبان سیاسی خارج از کشور همواره انتقاد از این دست عملیات های پلیسی بوده است. با هر بار جمع آوری افراد شرور و زورگیر در سطح شهرها، پرچم حقوق بشر در استودیوهای این شبکه ها برافراشته شده که چه نشسته اید که حقوق بشر در ایران پایمال شد.

3- هر اعدامی که در ایران پس از هر محاکمه در دادگاه رخ می دهد، شمارشگر حقوق بشر شبکه ها هشدار می دهد که باز هم اعدامی دیگر در ایران. برنامه می سازند، کارشناس می آورند، بیانیه ها را می خوانند که مگر اعدام با حقوق بشر می خواند؟ نیاز به گفتن نیست که از حقوق بشر، تاثیر سیاسی آن را بر اهداف نظام سیاسی ایران می خواهند. نشان به آن نشان که در هر بار بخشایشی که از جانب قصاص کننده ها صورت می گیرد، لب از لب به تحسین و تقدیر و حتی آگاهی بخشی نمی گشایند.

4- نوک پیکان رسانه های سیاسی خارج از کشور همواره به سوی دستگاه قضایی در ایران بوده و همواره قوه قضائیه متهم بوده که مجازات های سنگینی برای محکومان در نظر می گیرد، اعدام زیاد است و حقوق زندانیان رعایت نمی شود. این رسانه ها همواره به بهانه حقوق بشر خواهان توجه به حکم اعدام در ایران و همچنین اوضاع زندانیان بوده اند؛ وضعیت زندگی زندانیان در زندان، دیدار با خانواده هایشان، مرخصی هایشان و ... همواره به عنوان دغدغه ای سیاسی از سوی رسانه های خارج از کشور منتشر شده است.

5- در روزها و هفته های اخیر، ماجرای قتل های چندگانه ای که در ایران رخ داده، همه خانواده ها را متاثر کرده است؛ به ویژه قتل آتنا اصلانی، دختر هفت ساله توسط یک محکوم سابقه دار و همچنین قتل بنیتا، دختری 8 ماهه، توسط دو محکوم در مرخصی از زندان. خانواده های سوگوار خواهان بالاترین مجازات یعنی اعدام برای قاتل ها شده اند و دستگاه قضا گفته که فوری به پرونده ها رسیدگی می کند. رسانه ها اما قصور را به گردن دستگاه قضا می اندازند. اینکه چرا مثلا در جریان قتل بنیتا، به زندانی ها مرخصی داده شده است؟ همان رسانه هایی که دم از حقوق بشر می زدند و توجه به وضعیت محکومان و اعدام ها.

6- بن بست این رسانه همین جا است؛ وقتی از یک سو، در سیاسی ترین وجه دم از حقوق بشر می زنند و خواستار حذف مجازات اعدام و تخفیف دهی به محکومان و زندانیان می شوند و از سوی دیگر، برای دخترکان مقتول شهر سوگواری می کنند تا قصورشان دیده نشود که پیش از این چه می گفتند و چه می خواستند.

اینکه نقش و تاثیر دستگاه قضا و نهاد انتظامی کشور در رخ دادن این ماجراها چه اندازه است، موضوع این یادداشت نیست و صد البته نیاز به بررسی دارد. بحث اینجا بر سر این است که BBC فارسی، VOA، رادیو فردا و دیگر رسانه های سیاسی فارسی زبان که با بهره برداری سیاسی، حقوق بشر از زبانشان نمی افتد چقدر مسئولیت قصور در قبال این رخدادها را قبول می کنند؟

پاسخ مشخص است؛ هیچ. آنها برای کارکرد نظارتی در اجتماع راه اندازی نشده اند. آنها باید همچنان سیاسی کاری کنند؛ به هر بهانه ای.
Share/Save/Bookmark