واکنش مخاطبان به رپرتاژ خبری VOA برای «اتحاد علیه ایران اتمی»
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۹
کد مطلب: 40175
امضای توافقنامه همکاری میان مصطفی خویی، مدیر بخش اکتشاف و تولید انرژی‎دانا و یوهان پلینینگر، مسئول بخش بالادستی شرکت OMV باعث اعتراض نهاد ضدایرانی «اتحاد علیه ایران اتمی» و انعکاس آن در VOA شده
امضای توافقنامه همکاری میان مصطفی خویی، مدیر بخش اکتشاف و تولید انرژی‎دانا و یوهان پلینینگر، مسئول بخش بالادستی شرکت OMV باعث اعتراض نهاد ضدایرانی «اتحاد علیه ایران اتمی» و انعکاس آن در VOA شده
دیوید ایبسن، رئیس نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» اظهاراتش را علیه ایران در یک ایمیل برای صدای امریکا ارسال کرده و VOA آن را منتشر کرده است.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
بخش فارسی صدای امریکا در خبری اظهارات نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» را درباره توافق های نفتی میان ایران و اتریش منتشر کرد و نوشت که این نهاد گفته توافق اخیر اتریش و ایران برای همکاری ها در حوزه نفت، «ترسناک» و «نگران کننده» است.

اشاره این نهاد به توافقنامه همکاری امضا شده در بهمن ماه میان مصطفی خویی، مدیر بخش اکتشاف و تولید انرژی‎دانا، و یوهان پلینینگر، مسئول بخش بالادستی شرکت OMV، است.

دیوید ایبسن، رئیس نهاد «اتحاد علیه ایران اتمی» اظهاراتش را در یک ایمیل برای صدای امریکا ارسال کرده است. او در این ایمیل برای VOA نوشته که توافق همکاری جدید ایران و اتریش برای همکاری در حوزه توسعه نفت که به تازگی در دیدار سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ایران، از وین امضا شد، یک «پیشرفت نگران کننده» است چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش نفت اقتصاد ایران فعال است.

نهاد اتحاد علیه ایران اتمی گروهی است که توسط مقام های امنیت ملی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات رهبری می شود. این نهاد، ایران را یک خطر برای جهان معرفی کرده و علیه ایران فعالیت می کند.

آقای ایبسن در این ایمیل به صدای امریکا نوشته: در حالی مقام های اتریشی برای امضای توافق با ایران اشتیاق دارند که جمهوری اسلامی ایران همچنان اصلی ترین کشور حامی ترور است. هرگونه سرمایه گذاری در این کشور خطر بسیار بالایی دارد. یک نگرانی بزرگ از اینگونه توافق ها این است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک گروه تحت تحریم، بر بخش گاز و نفت ایران تسلط دارد. سپاه پاسداران سابقه بدی در نقض حقوق بشر دارد و این مخوف و ترسناک است که شرکت های اتریشی مایل به داد و ستد و عادی سازی روابط با کسانی هستند که چنین رفتار شنیعی دارند.

به تازگی دولت امریکا تصمیم داشت تحریم های جدیدی علیه سپاه ایران اجرا کند که اجرای آن را به تعلیق درآورد. گفته شد که این تعلیق در پی هشدار مقام های امنیتی امریکا به دولت دونالد ترامپ درباره وضع هرگونه تحریم جدید علیه سپاه صورت گرفته است.

سال ۲۰۱۶، شرکت او ام وی، گروه گاز و نفت اتریشی در بیانیه ای اعلام کرده بود با شرکت ملی نفت ایران یک تفاهم نامه برای توسعه بالقوه و بررسی منطقه زاگرس در غرب ایران امضا کرد. این شرکت اتریشی با شرکت ملی گاز ایران یک قرارداد مطالعاتی برای میدان گازی فارس نیز امضا کرد. ژانویه امسال نیز شرکت اتریشی و گروه انرژی‌دانا تفاهم‌نامه ای برای بررسی انرژی های بازگشت پذیر امضا کردند. شرکت او ام وی همان زمان در اطلاعیه خود اعلام کرد که طرفین برای ارزیابی پروژه های آینده و همچنین توسعه دوباره پروژه های فعلی صنعت گاز و نفت ایران توافق کردند.

واکنش مخاطبان
اما انعکاس خبری ایمیل نهاد ضدایرانی «اتحاد علیه ایران اتمی» از سوی VOA با واکنش مخاطبان این رسانه دولتی امریکا همراه بود. صدای امریکا در حالی اظهارات یک نهاد ضدایرانی را پوشش داده که بر اساس توافقنامه برجام، حق استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای را دارد. با تکیه زدن دونالد ترامپ بر صندلی ریاست جمهوری در کاخ سفید، شبکه دولتی VOA نیز تحت تاثیر سیاست های ایران هراسی دولت جدید قرار گرفته است.

Share/Save/Bookmark