رادیو فردا: مدیر اطلاعات ملی امریکا گفته ایران به دنبال حفظ توافق اتمی است
شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۶
کد مطلب: 39465
رادیو فردا: مدیر اطلاعات ملی امریکا گفته ایران به دنبال حفظ توافق اتمی است
مدیر اطلاعات ملی امریکا روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت گفت که از نظر ایالات متحده، ایران تلاش می‌کند توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ را حفظ کند.
مدیر اطلاعات ملی امریکا روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت گفت که از نظر ایالات متحده، ایران تلاش می‌کند توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ را حفظ کند. او اما تهران را متهم کرد که از قابلیت‌های پیشرفته سایبری برای حمله به امریکا استفاده می‌کند.

به گزارش رسانه ایران، خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که دان کوتس که برای جلسه پرسش و پاسخ درباره تهدیدهای جهانی در نشست کمیته امنیتی سنا حاضر شده بود، افزود: «منطق تهران این است که به توافق بچسبد، از مزیت‌های رفع تحریم‌های امریکا بهره‌مند شود و برخی از توانایی‌های هسته‌ایش را حفظ کند».

به گفته وی، این توافق سبب شده تا زمان لازم برای تولید مواد کافی به منظور ساخت سلاح هسته‌ای از سوی ایران طولانی‌تر شود. آقای کوتس با اشاره به برآورد دولت باراک اوباما گفت که این زمان‌بندی از چند ماه به یک سال افزایش یافته است.

مدیر اطلاعات ملی امریکا همچنین تصریح کرد که توافق هسته‌ای میزان شفافیت در فعالیت‌های اتمی ایران را بهبود بخشیده است. با این حال، او گفت که ایالات متحده نمی‌داند آیا ایران ممکن است به طور ناگهانی تصمیم بگیرد تا سلاح هسته‌ای بسازد.

ایران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ در وین اتریش به توافقی دست یافتند که به برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام موسوم شده است با این حال، دونالد ترامپ، رییس جمهور جدید امریکا، همواره از عدم پایبندی احتمالی به برجام سخن گفته و تلاش کرده محدودیت ها را علیه ایران حفظ کند.

به نوشته رادیو فردا، تهران همواره از کند بودن مبادلات بانکی و ارتباط با نظام بانکی بین‌المللی شکایت داشته و بارها از امریکا و کشورهای اروپایی خواسته تا به بانک‌های بزرگ اطمینان دهند که در صورت معامله با ایران هدف تحریم‌های جدید قرار نخواهند گرفت.

مدیر اطلاعات ملی امریکا در بخشی دیگر از سخنان خود، روسیه و سایر کشورها از جمله چین، کره شمالی و ایران را متهم کرد که از جنگ سایبری برای ضربه زدن به ایالات متحده و متحدانش بهره می‌گیرند که این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ایران نیز در این زمینه از قابلیت‌های با فناوری بالا استفاده می‌کند.
Share/Save/Bookmark