پدیده های آمریکایی
يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۰
کد مطلب: 34965
پدیده های آمریکایی
هر دو داوطلب نامزدی انتخابات ریاست حمهوری آینده آمریکا، در میان کارگران و اعضای اتحادیه‌های کارگری که از مخالفت آنها با توافق های تجارتی آمریکا حمایت می‌کنند، موفقیت‌های عمده‌ای کسب کرده‌اند.با این حال در بسیاری از مسائل، بویژه در باره موضوع مهاجرت، اختلاف نظر دارند. دونالد ترامپ پیشنهاد کرده است دیواری در مرز آمریکا با مکزیک ساخته شود و ورود مسلمانان به آمریکا موقتا ممنوع شود .

به گزارش رسانه ایران، برنی سندرز و دونالد ترامپ را می توان به عنوان دو تن از چهره های سرشناس انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی کرد.
هفته گذشته، مهدی پرپنچی، مجری برنامه صفحه دو BBC فارسی، در گفتگویی با آرش غفوری و علی عبدی، از کارشناسان نظام انتخاباتی آمریکا به بررسی ابعاد این نظام پرداختند.

فیلم

در این برنامه عبدی با اشاره به اختلاف طبقاتی در میان مردم آمریکا، از اقبال عمومی مردم این کشور نسبت به وعده های انتخاباتی برنی سندرز حول مخالفت با وال استریت گفت. همچنین وی با اشاره به انتقال ثروت از دهک های پایین جامعه به  طبقه بالا مدعی شد که ثروت 0.1 درصد از آمریکا تقریبا معادل با ثروت 90 درصد پایین جامعه است و طبقه متوسط در حال نابودی است به همین دلیل مقابله با سیاست های وال استریت را جان مایه وعده های انتخاباتی سندرز معرفی کرد.

علی عبدی در ادامه برنامه رقابت سندرز با کلینتون را به دلیل رقابت با پرقدرت ترین خانواده آمریکایی رقابتی دشوار معرفی کرد.

در طرف مقابل آرش غفوری، از عدم تمایل جمهوری خواهان نسبت به دو نامزد خود گفت. آرش غفوری در این برنامه از تد کروز به دلیل سیاست های جنگ طلبانه و دونالد ترامپ به علت مواضع تند علیه مسلمانان و مهاجران انتقاد کرد و مدعی شد که اگر در مرحله نهایی کلینتون و ترامپ روبروی هم قرار بگیرند، جمهوری خواهان برای نه گفتن به ترامپ به کلینتون رای می دهند.

تقدیر دونالد ترامپ از برنی سندرز
در روزهای گذشته دونالد ترامپ داوطلب در حالی که با پیروزی های پی در پی در انتخابات مقدماتی به کسب نامزدی نهایی این حزب نزدیک می‌شود، از برنی سندرز داوطلب حزب دموکرات، که شانس پیروزی او بر هیلاری کلینتون اندک است، تقدیر کرد.

این سرمایه دار میلیارد به سندرز پیشنهاد کرده است اگر نامزدی حزب دموکرات را کسب نکند، به عنوان نامزد مستقل وارد رقابت شود و گفته است ممکن است در رویارویی احتمالی با هیلاری کلینتون در انتخابات نهایی هشتم نوامبر، از نقطه نظرهای وی در انتقاد از خانم کلینتون استفاده کند.

دونالد ترامپ روز سه شنبه پس از پیروزی در انتخابات مقدماتی در پنج ایالت شمال شرقی آمریکا، اظهارات برنی ساندرز – که خود را یک سوسیال دموکرات معرفی می‌کند – درباره هیلاری هیلاری را "باور نکردنی" توصیف کرد و گفت سندرز "حقیقت" را بیان کرده است.
با این حال، اطلاعات و نظرسنجی‌های فعلی و نیز مصاحبه‌هایی که با طرفداران سندرز انجام شده، نشان می‌دهند جلب نظر آنها ممکن است برای دونالد ترامپ جمهوریخواه دشوار باشد.
با وجود آن که این دو داوطلب در برخی از مسائل مانند انتقاد از وال استریت و توافق‌های تجارتی بین المللی
نقطه نظرهای مشترکی دارند، اما امکان این که طرفدارانشان موضع خود را تغییر دهند، اندک است.

هر دو داوطلب نامزدی انتخابات ریاست حمهوری آینده آمریکا، در میان کارگران و اعضای اتحادیه‌های کارگری که از مخالفت آنها با توافق های تجارتی آمریکا حمایت می‌کنند، موفقیت‌های عمده‌ای کسب کرده‌اند.

با این حال در بسیاری از مسائل، بویژه در باره موضوع مهاجرت، اختلاف نظر دارند. دونالد ترامپ پیشنهاد کرده است دیواری در مرز آمریکا با مکزیک ساخته شود و ورود مسلمانان به آمریکا موقتا ممنوع شود .
Share/Save/Bookmark