آقای باستانی مهاجرت داریم تا مهاجرت!
سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۱
کد مطلب: 38691
مولف : محمود شریعتی
 
افسوس که برخی افراد قلم هایشان را در استتار دستگاه فریب رسانه ای می فرسایند بی آنکه بدانند چه خیانتی به بشریت روا می دارند. با آمار و ارقام به تنهایی نمی توان رویداد های انسانی در جهان را تجزیه و تحلیل کرد. توجیه شانه خالی کردن اروپا از زیر بار مهاجران جنگ زده نیز با قیاس نظرات ترامپ و موافقان برگزیت به قلم حسین باستانی بیشتر شبیه یک حقه رسانه ای است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
افسوس که برخی قلم ها در استتار دستگاه فریب رسانه ای می فرسایند بی آنکه بدانند چه خیانتی به بشریت روا مکنند. با آمار و ارقام به تنهایی نمی توان رویداد های انسانی در جهان را تجزیه و تحلیل کرد. توجیه شانه خالی کردن اروپا از زیر بار مهاجران جنگ زده نیز با قیاس نظرات ترامپ و موافقان برگزیت به قلم حسین باستانی بیشتر شبیه یک حقه رسانه ای است.
نظرات نژاد پرستانه ترامپ قبل از انتخابات نگرانی بسیاری را از جمله، سیاه پوستان، مهاجران و مسلمانان برانگیخته بود. او البته بعد از انتخابات مواضع خود را نسبت به تغییرات رادیکال که قبلا وعده آن را داده بود نرم تر کرد.
دیروز اما حسین باستانی تحلیل گر ارشد بی بی سی فارسی از مواضع و سخنان ترامپ بهره برداری کرد تا برخی سیاست های ضد انسانی در اروپا به ویژه از سوی انگلستان را توجیه نماید و گناه نابخشودنی سیاستمداران مشوّق جنگ و آوارگی در خاورمیانه را به ظاهر عقلانیت مدرن برآمده از دموکراسی معرفی کند. چند ماه پیش حکومت بریتانیا از پذیرش ۳۰۰۰ کودک بی سرپرست مهاجر ممانعت کرد (در این باره بیشتر بدانید) و اعلام نمود برنامه مهاجر پذیریش اش را محدود کرده است.
حسین باستانی در نوشته خود ضمن مقایسه انتخابات آمریکا با برگزیت (همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) مهاجرت ستیزی را وجه اشتراک این دو انتخابات نامید و مدعی شد که مهاجرت اصلی ترین دغدغه راست گراهای افراطی در آمریکا که در این انتخابات با چهره ترامپ ظهور کردند بوده است و این مسئله باعث شده ترامپ رای بیاورد. حسین باستانی همچنین نتیجه همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را ناشی از نارضایتی مردم انگلیس از مهاجرت دانست و همین وجه اشتراک را چاشنی تحلیل خود مبنی بر تاثیرگذاری حزب ملی گرای ضد مهاجرت فرانسه در انتخابات آتی این کشور کرد.
در همین زمینه به نظر می رسد دو نکته در تحلیل ایشان مغفول واقع شده است:
اولا: اختلاف رای مردم در انتخابات آمریکا حدود ۷۰۰هزار نفر و به نفع هیلاری کلینتون بوده است و صرفا تفاوت در ضریب سهم ایالت ها در تعداد رای الکترال ترامپ را پیروز کرد. به این معنا که برخلاف نظر حسین باستانی اکثریت مردم به سیاست های ضد مهاجرت ترامپ رای ندادند. یعنی پیروزی ترامپ به دلیل کسب آرای الکترال بیشتر بود نه آرای مردمی بیشتر. بنابراین حسین باستانی یا به این نکته توجه نداشته و یا می خواسته به هر ترتیبی مشابهتی بین انتخابات آمریکا و همه پرسی در بریتانیا ایجاد کند.
در ثانی در مقایسه مهاجرت در آمریکا و اروپا مغالطه ظریفی وجود دارد که از نظر پنهان مانده. باید به این نکته توجه کرد که یک تفاوت اساسی میان این دو وجود دارد و آن هم جنگ در خاورمیانه است. مهاجرت به آمریکا به اقرار خود آقای باستانی به منظور کسب رفاه بیشتر و درآمد بالاتر و حتی قاچاق مواد مخدر بوده است. حال آنکه بحران میلیونی مهاجرت در اروپا که از سال ۲۰۱۲ شروع شده ناشی از حمله گروه های تروریستی به خاورمیانه است. مردم سوریه و عراق نه برای کسب رفاه بیشتر و طمع زندگی لوکس بلکه برای زنده ماندن باید مهاجرت می کردند. شرایط کشوری که سیاست های تفرقه آمیز برخی دولت های غربی، آن را رقم زده امکان زندگی عادی در شهر هایشان را از آن ها سلب کرده است. از این رو پذیرش مهاجران علیرغم سختی هایی که برای اروپا دارد، «آش کشک خاله» است. چراکه تجهیز و تقویت گروه های افراطی تروریست در خاورمیانه با فروش سلاح های سبک و سنگین ساخت اروپا و آمریکا به جانیان داعش و جبهه النصره و ... محقق شده است.
حسین باستانی یک خبرنگار تازه کار نیست که از اشتباهات اینچنینی وی بتوان به راحتی عبور کرد. او فعال رسانه ای است، به قدرت شکل دهی رسانه به افکار عمومی اشراف دارد و سال ها است در قدیمی ترین رسانه انگلیس توپ می زند. آقای باستانی شاید متوجه نباشد اما با این قیاس مع الفارق میان مهاجرت اروپا آمریکا، آوارگی ۳۰۰۰ کودک بی سرپرستی که چندی پیش از سوی دولت بریتانیا دیپورت شدند و یا هزاران زن و مردی که این روزها پشت مرز های فرانسه جایی به اسم جنگل های کاله گیر افتاده اند را توجیه می کند. (در این باره بیشتر بدانید)
Share/Save/Bookmark