توهین به گنجی در بی بی سی، "از پیراهن عثمان تا پیراهن یوسف"
پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب: 25811
اکبر گنجی: من فکر می کنم کمترین وظیفه اخلاقی و حقوق بشری حکم می کند که اگر بی‌بی‌سی مدارکی برای این گونه اتهام های بزرگ در دست دارد، آنها را منتشر سازد. در غیر این صورت، لازم است برای انتشار دروغ ها و تهمت های بزرگ به معتقدان مبارزه غیر خشونت آمیز برای گذار به دموکراسی، رسماً عذرخواهی کند.
رسانه ایران(rasanehiran.com):

بی‌بی‌سی فارسی در برنامه‌ی پرگار با اجرای داريوش کريمی موضوع "براندازی" را با حضور سه مهمانِ برنامه، شهريار آهی؛ آذر ماجدی و بيژن حکمت درميان نهاد. در بخشی از برنامه آن‌جا که سخن از کنفرانس برلين و اعتراض خانم ماجدی و حزبی که وی در مرکزيتِ وقتش قرار داشت به ميان آمد، خانم ماجدی با نام بردن از اکبر گنجی که از جمله شرکت‌کننده‌گان در کنفرانس برلين بود "اتهاماتی" از قبيل عامليت و آمريت در شکنجه را متوجه ايشان کرد. داريوش کريمی مجری پرگار در برنامه‌ی بعدی توضيحی بدين معنا داد: «در برنامه‌ی هفته‌‌ی قبل يکی از مهمان‌‌ها در بحث اتهاماتی عليه آقای اکبر گنجی مطرح کرد که ما به دلايل حقوقی آن‌را در موقع تکرار برنامه از تلويزيون و هم‌‌چنين از نسخه‌ی اينترنتی حذف کرديم»

این روند عذرخواهی همچنان در برنامه‌ی پربيننده‌ی "ديده‌بان" که حدود يک سوم از زمان برنامه را به خواندن ايميل-طولانی- اعتراضی آقای گنجی و پوزش‌خواهی رسمی مدير بخش فارسی بی بی سی (صادق صبا) اختصاص داد؛ ادامه دارد و در پایان با تاخيری چند روزه متن ايميل ارسالی آقای گنجی و پوزش‌خواهی صادق صبا در ستون سمت چپِ تارنمای بی‌بی‌سی فارسی با عنوانِ "عذرخواهی برای اشتباه در بی‌بی‌سی فارسی" به ديد نهاده شده.

در این ایمیل آمده است"سبب این اتهام‌ها هم برای من روشن است. تهمت‌گران به غلط فکر می‌کنند مبارزانی که برای دموکراسی در ایران روش‌های غیر خشونت آمیز را تجویز می‌کنند٬ سد راه آنان هستند. به همین دلیل حتی وقتی ناگزیر باشند از اتهام آمر و عامل شکنجه و جنایت علیه بشریت کوتاه بیایند٬‌‌ خواهند گفت امثال گنجی‌ها عامل رژیم‌اند. در واقع کسانی را که مخالف روش های خشونت آمیز مبارزه و حمله نظامی به ایران به بهانه‌‌های مختلف باشند٬ متهم به دفاع از جمهوری اسلامی می‌کنند. در صورتی که مبارزه غیرخشونت آمیز محصول تجربه خونبار انقلاب ایران و رویدادهای منطقه است...آنان که مشی مبارزه غیر خشونت آمیز را دنبال می کنند، در عمل مانع آن نبوده و نیستند که افراد یا گروه هایی اسلحه به دست گرفته و به عنوان گروه های پیشکام و پیشتاز با جمهوری اسلامی بجنگند تا شاید موفق شوند با کشتن و کشته شدن، جامعه را به "وضعیت انقلابی" سوق دهند. اما نمی توان در لندن و لس آنجلس و ژنو و پاریس نشست و به مبارزان داخل کشور که هزینه های سنگین متقبل شده اند تاخت و آنان را مقصر عدم مبارزه مسلحانه خود برای سرنگونی رژیم قلمداد کرد...من فکر می کنم کمترین وظیفه اخلاقی و حقوق بشری حکم می کند که اگر بی‌بی‌سی مدارکی برای این گونه اتهام های بزرگ در دست دارد، آنها را منتشر سازد. در غیر این صورت، لازم است برای انتشار دروغ ها و تهمت های بزرگ به معتقدان مبارزه غیر خشونت آمیز برای گذار به دموکراسی، رسماً عذرخواهی کند."

از دیگر سو، بخشی از اپوزسیون تندرو خارج نشین که از موافقان مبارزات مسلحانه در ایران هستند با انتقاد شدید از بی بی سی فارسی به پرداختن بیش از حد به موضوع عذرخواهی، و با توجه به پشینه اکبر گنجی و فعالیت او در ایران، بی بی سی را به دفاع از ارزش های جمهوری اسلامی متهم می کند و می نویسد" آقای گنجی سپس با ادبياتی که شباهت‌‌هايی غريب به سپاهِ واژه‌گانِ حکومتی دارد می‌نويسند: «نمی‌توان در لندن و لس‌آنجلس و ژنو و پاريس نشست و به مبارزان داخل کشور که هزينه‌های سنگين متقبل شده‌اند تاخت و آنان را مقصر عدم مبارزه مسلحانه خود برای سرنگونی رژيم قلمداد کرد» با اين منطق می‌توان گفت نمی‌توان در نيويورک نشست و به مردم ايران به جای کليتِ حکومت اسلامی گفت "نابخردان" جمهوری اسلامی و اتحادهای منطقه‌ای قرار است ايران را تبديل به يمن کنند. می‌توان ساعت‌ها با آقای گنجی و مدافعان اين خط که بن‌مايه‌‌ی نظری‌اش تبليغ خط اصلاح‌طلبی در ايران است بحث کرد و از قضا به هيچ نتيجه‌ای هم نرسيد...مراد من از آوردن اين همه، نقدِ سياست بی‌بی‌سی در نحوه‌ی پوزش‌خواهی‌اش و تصحيح يک خطای رسانه‌ای می‌باشد. يک خوانش از برخوردی چنين ويژه با اکبر گنجی و خواندن و انتشار اعتراض(بيانيه‌ی سياسی) آقای گنجی می‌تواند اين باشد که بی‌بی‌سی خود را هم‌نظر با نظريات آقای گنجی دانسته و با آن تفاهم دارد.

به نظر می رسد این اختلافات بنیادین مابین اپوزسیون خارج نشین به معضلی تبدیل شده که رسانه های فارسی زبان برای نمایش بی طرفی از آن فرار می کنند.
Share/Save/Bookmark