مچ BBC خوابید؛
تعریف و تمجید BBC از خندوانه و ماه عسل
سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۸
کد مطلب: 41101
مولف :
 
تعریف و تمجید BBC از خندوانه و ماه عسل
بی بی سی فارسی نوشت که برنامه‌های تلویزیونی مانند ماه عسل و خندوانه، در حوزه معضلات اجتماعی، به خوبی بیننده‌هایشان را به مخاطبان فعال تبدیل کرده اند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
بی بی سی فارسی در یادداشتی تحلیلی به بررسی عملکرد برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان و ماه عسل با اجرای احسان علیخانی پرداخت و از این دو برنامه تمجید کرد.

رامبد جوان با همراهی پیمان معادی در برنامه تلویزیونی خندوانه، طی دو هفته موفق به جمع آوری نزدیک به یک میلیارد تومان برای کمک به تغذیه سالم کودکان شدند. در ماه رمضان امسال نیز، احسان علیخانی در برنامه پربیننده‌اش، ماه عسل، به جمع‌آوری کمک برای آزادی زندانیان مالی اقدام کرد. طی دو هفته، فراخوان علیخانی به جمع شدن ۱۷میلیارد تومان پول انجامید - معادل بودجه یکسال یک موسسه بزرگ و پرکار خیریه‌ای- که می‌تواند به آزادی ۱۰۰۰ زندانی منجر شود.

این دو، اتفاق هایی بزرگ در تلویزیون ایران بودند که باعث شد BBC فارسی تا حدودی دست از سیاست پیشین خود در تخریب این دو برنامه بردارد و حتی به تعریف و تمجید از آن بپردازد.

تحلیلگر این شبکه با اذعان به موفقیت دو برنامه خندوانه و ماه عسل نوشت که «برنامه‌های تلویزیونی مانند ماه عسل و خندوانه به دلیل محدودیت‌های موجود برای فعالیت نهادهای مدنی در حوزه معضلات اجتماعی، به خوبی بیننده‌هایشان را به مخاطبان فعال تبدیل کرده و از ظرفیت حساسیت مسایل اجتماعی به عنوان مثال کودکان و معضلاتشان یا مناسبت‌های خاص مانند ماه رمضان برای جلب کمک مالی استفاده کرده و می‌کنند.»

اعتراف BBC به توفیق بزرگ خندوانه و ماه عسل در حالی اکنون بیان می شود که پیشتر این شبکه، تلاش می کرد با حاشیه سازی برای این دو برنامه به تضعیف نقاط قوت و تاثیرات مثبت آنها بپردازد. به ویژه که این بار، نه تنها آمار مخاطبان تلویزیون ایران را افزایش دادند و از مخاطبان تلویزیون بی بی سی کاستند بلکه مخاطبان را به تاثیرگذاری فعالانه در امور اجتماعی واداشتند.

ببینید: سیاه نمایی BBC از برنامه ماه عسل و مادرانگی بانوان ایرانی

با این حال، این شبکه در نقد برنامه های تلویزیون ایران همچنان خط سیاسی خود را حفظ می کند. از این رو مناسب بود BBC فارسی در بررسی خود به مقایسه تطبیقی نمونه یا نمونه های خارجی از سایر شبکه های تلویزیونی مطرح و حتی تلویزیون BBC انگلیسی - اگر چنین برنامه هایی دارد - با این دو برنامه پربیننده می پرداخت تا از بار سیاسی نقدهای شبکه کاسته شده و به تقویت این دست برنامه ها برای مردم منجر گردد.
Share/Save/Bookmark