زدن چندین هدف تنها با یک تیر؛
علاوه بر قدرت موشکی، ایران ذکاوت خود را هم به رخ کشید
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۵
کد مطلب: 41011
مولف :
 
علاوه بر قدرت موشکی، ایران ذکاوت خود را هم به رخ کشید
ایران با عملیات موشکی خود علیه داعش نشان داد چیزی بیش از قدرت نمایی در چنته دارد و دیگر دوران «مادر همه بمب ها» تمام شده بلکه هوشمندی نظامی بیش از قدرت نظامی اثر دارد.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
روزی که ارتش امریکا بزرگترین بمب غیرهسته ای خود را با عنوان «مادر همه بمب ها» به بهانه مبارزه با طالبان و القاعده بر افغانستان انداخت، بیش از هر چیز قصد به رخ کشیدن قدرت جنگ افزارهای نظامی خود را داشت. دونالد ترامپ، رییس جمهور تازه امریکا، با اجازه دادن به انجام این عملیات نشان داد که تنها یک تاجر است اما تاجری که تجارت ترس و جنگ افزار می کند. بلافاصله روسیه نیز از «پدر همه بمب ها» سخن گفت که خیلی قبل تر، پر قدرت تر اما دقیق تر از بمب امریکایی ساخته و تست شده تا بافته های تجاری آقای ترامپ را بر باد دهد.

امریکا در دوران کوتاه دونالد ترامپ از این دست قدرت نمایی های بی حاصل کم نداشته: حمله به یمن و تلفات نظامی در میان سربازان امریکایی در اولین دستور حمله آقای ترامپ به ارتش این کشور که با انتقاد بسیار رسانه ها همراه شد. موشک باران پایگاه نظامی الشعیرات متعلق به ارتش سوریه که با کمترین دستاورد برای امریکا همراه بود. تلاش برای نصب سامانه پدافند موشکی در کره جنوبی به بهانه مقابله با تهدیدهای کره شمالی که سرانجام با مخالفت سران کره جنوبی متوقف شد. اعزام ناو ارتش ایالات متحده به دریای ژاپن برای مقابله با کره شمالی در حالی که خبر رسید به یک کشتی تجاری ژاپنی برخورد کرده و شماری از سربازان امریکایی نیز غرق شده اند.

همه اینها به نوعی قدرت نمایی است اما بی حاصل. هیچ عایدی جز تلفات برای امریکا نداشته و چه بسا از هیبت ایالات متحده در افکار عمومی جهان کاسته است.

در مقابل، بررسی عملیات موشکی ایرن علیه مواضع داعش در سوریه نشان می دهد که ایران نه تنها با این عملیات، قدرت موشکی خود را نشان داده، بلکه بیش از آن، هوشمندی خود را به رخ کشیده است چرا که توانسته با یک تیر، اهداف گسترده ای را مورد اصابت قرار دهد.

1- ایران با عملیات موشکی خود علیه داعش نشان داد چیزی بیش از قدرت نمایی در چنته دارد و دیگر دوران «مادر همه بمب ها» تمام شده بلکه هوشمندی نظامی بیش از قدرت نظامی اثر دارد.

2- ایران نشان داد اراده ای جدی در مبارزه و نابودی داعش دارد و در این مسیر مقتدرانه، با صبر و حوصله و هشیاری قدم بر می دارد.

3- عملیات موشکی ایران بهانه های امریکایی ها را در موجه نشان دادن تصویب تحریم های جدید علیه سپاه پاسداران و برنامه های دفاعی موشکی ایران نقش بر آب کرد تا مشخص شود تحریم ها نه تنها بر اراده ایران در مبارزه با تروریسم و پیشبرد صلح اثر نمی گذارد بلکه ایرانی ها را مصمم تر می سازد. جهانیان نیز با مشاهده اقدام جدی موشکی ایران علیه داعش، بهانه های امریکا علیه سپاه در تروریستی معرفی کردن این نهاد را بی اساس یافتند.

4- عملیات موشکی ایران به خوبی نشان داد که با تکیه بر توان داخلی و حفظ استقلال به راحتی می توان در برابر هزینه های 400 میلیاردی وادادگان منطقه ایستاد و با فشار یک انگشت آنها را دود کرد و به هوا فرستاد. سکوت و بایکوت خبری رسانه های عربی-سعودی شوکه شدن سران سعودی را در برابر اراده ایران در مبارزه برای صلح آشکار ساخت. کشورهایی که با حمایت از تروریسم به طور علنی علیه ایران و جنگ علیه ایران سخن گفتند پس از این عملیات یا باید پول بیشتری خرج کنند و منتظر بمانند که بلافاصله دود شود، یا جنون زده دست به اقدام نظامی مستقیم بزنند که نتیجه اش از پیش برای هر تحلیلگر نظامی روشن است، یا باید عاقلانه در مسیر عقب گرد از سوداهای خود قرار گیرند و تاوان اقدامات ضدصلح خود را نیز در منطقه پرداخت نمایند.

5- عملیات موشکی ایران نه تنها هزینه های مالی عربستان سعودی و حامیانش را در منطقه بر باد داد بلکه سرمایه های سیاسی-اجتماعی سعودی ها را نیز به حراج گذاشت. در شرایطی که سعودی ها مدام در حال یارکشی از میان کشورهای منطقه علیه ایران بود و همچنین در شرایطی که سران سعودی، قطر را نیز در برابر خود قرار داد تا به دامان ایران هل بخورد، موشک های ایرانی به راحتی تزلزل را به قلب صف آرایی سعودی ها تزریق کردند.

6- در حالی که سران سعودی در تقابل با ایران رو به سوی رژیم اسرائیل کردند، موشک های ایرانی ضعف و ناتوانی سامانه های پدافندی ارتش رژیم اسرائیل را به خوبی آشکار نمودند. ارتش اسرائیلی تنها توانست چهار موشک از شش موشک شلیک شده ایرانی ها را شناسایی کند در حالی که ایران با اقتدار فیلم های اصابت هر شش موشک را به مواضع از پیش تعیین شده به نمایش گذاشت تا در برابر رژیم اسرائیل نیز دست به قدرت نمایی بزند.

7- موشک های ایرانی، اراده ایران را در مبارزه به داعش در سوریه بدون اتکا به قدرت های خارج از منطقه به نمایش گذاشتند. این عملیات به ویژه در برابر امریکایی ها با توجه سیاست های تجزیه طلبانه آنها و تحرکاتشان در جلوگیری از انسجام محور مقاومت علیه تروریسم و حملات ارتش امریکا علیه ارتش سوریه معنای روشن تری می یابد.

8- واکنش های ایرانیان در داخل و خارج از کشور به عملیات موشکی ایران علیه داعش نشان داد که این عملیات با استقبال ملی مواجه شده تا همگی از غرور ایرانی سخن بگویند. این عملیات موجب اتحاد و یکدلی بیشتر آنها در حمایت از ایران شد. اتفاقی که بیش از هر چیز به زیان امریکایی است که آشکارا از تلاش برای براندازی حکومت ایران سخن گفتند و به علاوه، تلاش های رسانه ای رسانه هایی مانند BBC فارسی، VOA، رادیو فردا و ... را در تضعیف اتحاد ایرانیان تضعیف کرد.

9- دستاوردهای نظامی این عملیات در رونمایی از قدرت نظامی ایران نیز آنقدرها هست که نیاز به گفتنش نباشد. اما از آنجا که اصل مهم در این یادداشت، نشان دادن درایت ایرانی ها به عنوان داشته بزرگتر و مهمتر ایرانی ها بود، چندان به دستاورهای نظامی پرداخته نشد. درایتی که این روزها قدرت های جدی نظامی جهان، با وجود داشتن جنگ افزارهای پرقدرت تر، خود را از آن بی بهره نشان می دهند.
Share/Save/Bookmark