بررسی ظلم سیستماتیک به اقلیت های دینی در ایران
چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب: 38394
مولف : محمود شریعتی
 
در دوره مشروطه که اولین بار حقوق اقلیت ها در مجلس شورای ملی آن زمان مطرح شد، آیت الله بهبهانی نمایندگی کلیمیان و آیت الله طباطبایی وکالت ارامنه ایران را به عهده گرفتند. در آن زمان زرتشتیان تنها اقلیت مذهبی بودند که اجازه‌ی داشتن نماینده مستقیم داشتند. بعد از انقلاب اسلامی ایران علی رغم جمعیت کمتر از ۱درصدی اقلیت ها، ۵ کرسی برای نمایندگی آن ها در نظر گرفته شد که با رای مستقیم اقلیت های هر مذهب انتخاب می شوند. اقدامی که در برخی کشور های پیشرفته مثل انگلیس و آمریکا انجام نشده است.
در دوره مشروطه که اولین بار حقوق اقلیت ها در مجلس شورای ملی آن زمان مطرح شد، آیت الله بهبهانی نمایندگی کلیمیان و آیت الله طباطبایی وکالت ارامنه ایران را به عهده گرفتند. در آن زمان زرتشتیان تنها اقلیت مذهبی بودند که اجازه‌ی داشتن نماینده مستقیم داشتند. بعد از انقلاب اسلامی ایران علی رغم جمعیت کمتر از ۱درصدی اقلیت ها، ۵ کرسی برای نمایندگی آن ها در نظر گرفته شد که با رای مستقیم اقلیت های هر مذهب انتخاب می شوند. اقدامی که در پارلمان بسیاری از کشور های پیشرفته مثل انگلیس و آمریکا انجام نشده است.
رسانه ایران: مجلس شورای اسلامی در کنار تعیین اسلام به عنوان دین‏ رسمی‏ ایران‏، در اصل سیزدهم قانون اساسی، زرتشتیان‏، کلیمی ها‏ و مسیحیان‏ را به عنوان اقلیت‌های‏ دینی‏ - که‏ در حدود قانون‏ در انجام‏ مراسم‏ دینی‏ خود آزادند و در احوال‏ شخصیه‏ و تعلیمات‏ دینی‏ بر طبق‏ آیین‏ خود عمل‏ می‌کنند- شناخته‏ hsj. شرط داشتن نماینده برای هر اقلیت مذهبی داشتن جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر در شهر است. این درحالی است که به گفته نمایندگان اقلیت در مجلس جمعیت همه آنها با هم به ۲۰۰ هزار نفر نمی رسد. این مسئله نیز خود نشان از احترام به رای و حقوق شهروندی فرا تر از قانون می باشد.
در عین حال توهین، هتاکی، آزار روحی و روانی، آزار فیزیکی، آزار زبانی و تحقیر اقلیت های مذهبی طبق قانون جرم محسوب می شود و قانون با پیش بینی نمایندگاه اقلیت دینی پیگیری این حقوق را به طور سیستماتیک و از موضع قدرت فراهم نموده است. حال آنکه در پارلمان انگلستان هیچ کرسی برای اقلیت دینی و یا کمیسیون و فراکسیونی برای اقلیت های مذهبی و حتی قومی و نژادی دیده نشده است. از این رو می توان قوانین مجلس شورای اسلامی در حوزه اقلیت های مذهبی را مترقی تر از قوانین بریتانیا و پارلمان این کشور یافت.
علی رغم تبلیغات منفی که از سوی رسانه های فارسی زبان در مورد ظلم به حقوق شهروندی اقلیت مذهبی در ایران می شود می توان موارد نقض این ادعا را مشاهده کرد. به عنوان مثال و به اقرار بی بی سی فارسی در واکنش به صحبت های جنجالی امام جمعه اصفهان که گفته بود: «زرتشتیان قائل به این هستند که جهان دو خدا دارد که یکی از آن‌ها برای خوبی‌ها است و دیگری برای بدی‌ها که آن‌ها را یزدان و اهریمن نامیده‌اند.»، نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی از تریبون نمایندگی این اقلیت مذهبی استفاده کرد و با انتشار نامه ای به صحبت های امام جمعه اصفهان واکنش نشان داد.
اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در نامه ای بلند بالا و سرگشاده که ایسنا آن را منتشر کرد از دین زرتشت دفاع کرده و موارد ادعایی علیه زرتشتی ها را رد کرده است. مواردی از این دست نشان می دهد که نه تنها فضای اختناق و خفقان برای اقلیت دینی در ایران وجود ندارد که ساز و کار دموکراتیک برای رسیدگی به مسائل و مشکلات آنها در سطح یک نهاد تصمیم ساز مثل مجلس دیده شده است. علاوه بر این، اقلیت های مذهبی در موارد بسیاری پایبندی خود به منافع ملی را ابراز کرده اند. چند ماه پیش بود که خبر تحریم های حقوق بشری ایران از سوی آمریکا پررنگ تر شد. اقلیت های مذهبی با تشکیل نشست مطبوعاتی در تهران، بیانیه وزارت خارجه آمریکا در خصوص عدم رعایت حقوق اقلیت ها در ایران را رد کردند. این نشست به همت شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران و با حضور نمایندگان اقلیت‌های مذهبی در مجلس شورای اسلامی، رهبران دینی و مسئولان جوامع اقلیت‌های دینی، ۱۹ آبان‌ماه در کلیسای خلیفه‌گری ارامنه تهران برگزار شد.
بیشتر بدانید: «نشست مطبوعاتی با موضوع جوامع اقلیت های دینی در جمهوری اسلامی ایران»
این درحالی است که در موارد مشابه در انگلیس و آمریکا به مراتب آزار و اذیت اقلیت ها و توهین های بیشتری به مسلمانان، پیامبر اسلام و حتی عیسی مسیح عنوان می شود اما در حد خبرسازی رسانه ای و شلوغ کاری رسانه ای باقی می ماند و هیچ گاه هیچ نماینده ی اقلیت مذهبی در بدنه حاکمیت انگلیس و کشور های اروپایی وجود نداشته که با اختیارات دولتی پیگیر حقوق از دست رفته مسلمانان و حتی سایر اقلیت های مذهبی شود.
با این وجود رسانه های فارسی زبان به خصوص بی بی سی فارسی همواره سعی در القای ظلم سیستمی در جمهوری اسلامی ایران به اقلیت های مذهبی دارند. هرچند نمی توان گفت ایران بهشت اقلیت های مذهبی است اما توانسته است با ابتکار عمل اتهام ظلم سیستماتیک به اقلیت های دینی را منتفی کند.
در این رابطه می توانید بیشتر بدانید: «حقوق اقلیت ها در راس امور است»
Share/Save/Bookmark