در پی دستگیری 21 داعشی در مشهد
پس از مرکز، غرب و جنوب کشور، شرق ایران نیز برای داعش ناامن شد
پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۷
کد مطلب: 41084
مولف : ابوذر حیدری
 
پس از مرکز، غرب و جنوب کشور، شرق ایران نیز برای داعش ناامن شد
با توجه به اینکه داعش پیاپی ایران را به حملات تروریستی در ماه رمضان تهدید کرده بود، به نظر می رسد افراد دستگیر شده در مشهد، کسانی هستند که موفق نشدند در هفته های اخیر، عملیات طراحی شده خود را پیاده کنند.

امروز روزنامه خراسان به نقل از قاضی حیدری، معاون دادستان مشهد خبری مبنی بر دستگیری ۲۱ عضو داعش در مشهد توسط وزارت اطلاعات را منتشر کرد[اینجا]. حیدری درباره سابقه تروریستی افرد دستگیر شده اظهار داشت : «برخی از عوامل داعش پس از فراگیری آموزش های جنگی و انتحاری و یا بیعت با سرکردگان داعش با شناسنامه های جعلی وارد کشور شده اند به طوری که بعضی از آنان اقدامات و عملیاتی را به نفع داعش در خارج از کشور نیز انجام داده اند».

از حدود ۲ سال پیش بود که ایمن الظواهری، رهبر القاعده در پیامی ویدیویی از همه نیروهای تکفیری خود در منطقه می خواهد تا «اختلاف بین خود را کنار بگذارند و علیه دشمن اصلی یعنی ایران بجنگند». [اینجا بخوانید]

ایمن الظوهاری در کنار بن لادن


۸ ماه پس از این فراخوان رهبر القاعده و همزمان با شروع ایام محرم، BBC فارسی نیز با انتشار فایل ویدیویی فراخوان رهبر القاعده، در پی تحریک نیروهای تندرو داخل و خارج از کشور شد.[اینجا بخوانید]

پس از آن بود که تیم های مختلف تروریستی در بخش های مختلفی از کشور توسط نیروهای امنیتی کشف و منهدم شدند. از دستگیری تمام اعضای گروه تروریستی «توحید و جهاد» که به «داعش ایرانی» شناخته می شدند، گرفته تا هلاکت یک تیم تروریستی در جنوب شرقی و گروه های مختلف در مرکز ایران که ۶ نفر از آنها توانستند دست به عملیات کور در تهران بزنند. بیشتر بخوانید (1 2 3 )

اعضای گروهک تروریستی توحید و جهاد

اما برخلاف رویه گذشته، این بار داعش در یک تغییر تاکتیکی، برآن بود تا جبهه عملیات های خود را به سمت شرق کشور بکشاند اما دستگیری اخیر نشان داد که شرق کشور نیز برای این گروه تروریستی ناامن است.

با توجه به اینکه داعش پیاپی ایران را به حملات تروریستی در ماه رمضان تهدید کرده بود، به نظر می رسد افراد دستگیر شده در مشهد کسانی هستند که موفق نشدند در هفته های اخیر، عملیات طراحی شده خود را پیاده کنند.
Share/Save/Bookmark