بی بی سی فارسی را چه به دلار سعودی!
آدرس غلط بی بی سی به مخاطبان در قضیه حج
سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۴
کد مطلب: 37827
مولف : ابوذر علی نژاد
 
از سال گذشته که روابط ایران و عربستان رو به تیرگی نهاد پیش بینی می شد که کارشکنی ها علیه جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین گردهمایی جهان اسلام یعنی کنگره «حج» نیز سرایت کند. چند ماه پیش مسئولان ایرانی در سفر به عربستان برای توافق با سعودی ها برای حضور در حج به شرط های محدود کننده سعودی نه گفتند تا ایرانیان از حج ۹۵ باز بمانند. حالا انتقاد از مسئولان سعودی در پیام رهبر انقلاب به مناسبت مراسم حج از سوی بی بی سی فارسی عامل تشدید روابط تهران ریاض معرفی شده است.
از سال گذشته که روابط ایران و عربستان رو به تیرگی نهاد پیش بینی می شد که کارشکنی ها علیه جمهوری اسلامی ایران به بزرگترین گردهمایی جهان اسلام یعنی کنگره «حج» نیز سرایت کند. چند ماه پیش مسئولان ایرانی در سفر به عربستان برای توافق با سعودی ها برای حضور در حج به شرط های محدود کننده سعودی نه گفتند تا ایرانیان از حج ۹۵ باز بمانند. بی بی سی در حمایت از سیاست عربستان سعودی گفته سخنان رهبر ایران تنش ها بین دو کشور را تشدید کرده است.

به گزارش رسانه ایران، بی بی سی فارسی در گزارشی یک طرفه چهره دیپلماتیک عربستان سعودی را تطهیر کرد. بی بی سی در گزارش شب گذشته خود تلویحا از دلیل سعودی ها در تعطیلی حج برای ایرانیان مبنی بر دخالت ایران در امور داخلی این کشور دفاع کرد. این درحالی است که از 7 ماه پیش رایزنی های ایران برای باز کردن گره روابط با عربستان سعودی آغاز شده و ۳ ماه پیش رییس سازمان حج ایران در صدر هیئتی به عربستان سعودی رفت تا موانع بر سر راه حجاج ایرانی را برطرف نماید اما با موانعی جدی تر از مسائل موجود در روابط سیاسی ایران و عربستان مواجه شد.

۱۱ بند محدود کننده ایرانی ها در حج ۹۵ در حالی از سوی مقامات سعودی به ایران تحمیل شد که آنها معتقد بودند حج باید غیر سیاسی باشد. از جمله موارد محدودیت عربستان برای زائران ایرانی ممنوعیت استفاده از ناوگان حمل و نقل داخلی مختص ایران در عربستان سعودی است. لازم به ذکر است که تا پیش از این طبق نظر سنجی ها در مکه و مدینه از زائران، ناوگان حمل و نقل ایران در حج منظم ترین و کارآمد ترین ناوگان شناخته شده بود. بعد از آن ناوگان حمل و نقل ترکیه با مدیریت یک ایرانی، بهترین نظم و کارآمدی را هخود اختصاص داده بود.

از موارد دیگر که تحریم حج را برای ایران نتیجه داشت ممنوعیت نصب پرچم ایران در ساختمان ها و چادر های و همچنین در مسیر های حرکت حجاج می باشد. همچنین سعودی ها مقرر کردند تعداد درمانگاه های ایرانی در مکه و مدینه از عدد ۱۲ به ۳ درمانگاه در مدینه و ۴ درمانگاه در مکه کاهش پیدا کند و اعمال محدودیت در انتقال دارو از ایران به مکه و مدینه به حداکثر برسد. که اعمال این دو محدودیت با توجه به کشته شدن ۷هزار زائر از جمله ۷۰۰ ایرانی در حادثه منای سال گذشته و حوادث مشابه از جمله سقوط جرثقیل و بیماری های مسری فراوان غیر قابل توجیه می باشد.

بی بی سی فارسی گویی این حقایق و جنایات دیگر آل سعود در منطقه از جمله کشتار کودکان یمنی، اعمال خشونت علیه شیعان معترض بحرین و عربستان و اعدام روحانی شیعه معترض محمد باقر النمر را نمی بیند. این چه رسانه ای است که دم از استقلال می زند ولی استقلال مردم مسلمان ایران را تشدید تنش در روابط بین ایران و عربستان می خواند.

این مسئله شائبه وابستگی مالی بی بی سی فارسی به لابی های قدرت سعودی در منطقه را تقویت می کند. چندی پیش در خبرها آمد که هیأتی از مدیران و مجریان بی بی سی از جمله رزیتا لطفی (رییس بخش فارسی) و بهروز آفاق (رییس بخش خاورمیانه) با عادل الطُریفی وزیر فرهنگ و اطلاعات عربستان سعودی در روز شنبه ۱۹ تیر امسال در ریاض دیدار کرده اند. به گزارش سایت پانوراما الشرق الاوسط رزیتا لطفی ریاست این گروه را به عهده داشته است و دو طرف در راستای همکاری های رسانه ای در منطقه با یکدیگر گفتگو کردند. رزیتا لطفی ۲۲ دی ماه ۹۴ به ریاست بی بی سی فارسی رسید. با توجه به عدم حضور صادق صبا در این مذاکره می توان گفت علت اصلی جدایی او از بی بی سی فارسی و پیوستنش به رادیو فردا سیاست های گسترش رسانه ای بی بی سی فارسی در منطقه خاورمیانه باشد.
Share/Save/Bookmark