بازخوانی یک مقاله:
لحظه شماری BBC برای عملیات انتحاری در ایران از چه زمانی آغاز شد؟
يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب: 38187
مولف : سید ابوذر حیدری
 
همزمانی انتشار گزارش BBC با شروع ایام عزاداری امام حسین، در حالی بود که چند روز بعد از انتشار این خبر، مشخص شد که فایل ویدیوی ایمن الظواهری مبنی بر حمله به ایران، مربوط به شش ماه پیش از اول محرم بوده است. موضوعی که نشان می دهد انتشار این خبر، شیطنتی از طرف BBC برای تهییج برخی افراد و گروه های تکفیری و سلفی در کشورهای همسایه برای ایجاد عملیات تروریستی در داخل ایران بوده است.
با توجه به خبر حمله تروریستی داعش در مجلس شورای اسلامی و مرقد امام خمینی، تحریریه رسانه ایران برآن شد تا برای مقابله با عملیات روانی رسانه های فارسی زبان، مقاله زیر را دوباره منتشر کند.
مقاله پیش رو در تاریخ 25 مهر 95 ( روز تاسوعا) در حالی منتشر شد که برخی از گمانه ها، حکایت از عملیات تروریستی نیروهای داعش در روزهای تاسوعا و عاشورا را داشت.

رسانه ایران

همزمان با افزایش تحرکات نیرو های تروریستی در منطقه ایران از چه زمانی رسما تهدید به عملیات تروریستی  شد؟!

درست یک سال پیش و با شروع ماه محرم بود که BBC فارسی در گزارشی، از دستور ایمن الظواهری، رهبر القاعده، برای حمله به ایران خبر داد. الظواهری در یک ویدیوی ۱۹ دقیقه ای خطاب به دیگر گروه های تروریستی در منطقه از ایشان خواست تا اختلافات خود را کنار بگذارند و «با دشمن اصلی یعنی ایران بجنگند». (خبر مربوطه را اینجا ببینید)


همزمانی انتشار گزارش BBC با شروع ایام عزاداری امام حسین، در حالی بود که چند روز بعد از انتشار این خبر، مشخص شد که فایل ویدیوی ایمن الظواهری مبنی بر حمله به ایران، مربوط به شش ماه پیش از اول محرم بوده است ( خبر مربوطه را اینجا ببینید ). موضوعی که نشان می دهد انتشار این خبر، شیطنتی از طرف BBC برای تهییج برخی افراد و گروه های تکفیری و سلفی در کشورهای همسایه برای ایجاد عملیات تروریستی در داخل ایران بوده است.

شواهد نشان می دهد، همانگونه BBC عبارت «اکنون ساعت، دقیقا نیمه شب است» رمز کودتای ۲۸ مرداد بود که از طرف انگلیس صادر شد، انتشار فیلم شش ماه پیش رهبر القاعده از BBC فارسی در شب اول محرم نیز، خود یک رمز عبوری بود که به تروریست های منطقه بفهماند، باید جبهه مبارزاتی خود را از عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان، به سمت ایران متمرکز کنید.

گواه بر این مدعا نیز، اخباری است که هر از چندگاهی درباره سرکوب، هلاکت و یا خنثی سازی گروه های تروریستی در نقاط مختلف مرزی از رسانه های داخلی می شنویم.

لازم به ذکر است که در این رویکرد رسانه ایِ BBC فارسی، دیگر رسانه ها و تلویزیون های فارسی زبان مخالف جمهوری اسلامی هم حضور داشتند. نمونه بارز آن، حمایت این رسانه ها، از گروهک تروریستی توحید و جهاد بود. این گروهک تروریستی تکفیری که در عملیات های خود ۲۰ تن از چهره های بومی کردستان از جمله چند روحانی سرشناس اهل سنت را به شهادت رساندند؛ در زمان اعدام از طرف رسانه های فارسی زبان به شدت مورد حمایت و تمجید قرار گرفتند. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

در طرف دیگر اما، همزمان با سال نو، گروهک ضدانقلاب «حزب کردستان ایران» به رهبری مصطفی هجری، رسما اعلام کرد که در این سال، مبارزات خود را جمهوری اسلامی را در مناطق غرب کشور از سر می گیرد.

اعلام حضوری که با استقبال گسترده دیگر گروه های تروریستی در منطقه مانند گروه تروریستی جیش العدل ( از زیرشاخه های گروهک تروریستی ریگی ) روبرو شد. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

اما پس از سرکوب سنگین این گروهک در مرزهای غربی توسط سپاه پاسداران، در چهار ماه گذشته، این گروهک به دلیل ضعف نظامی و مالی، به صورت رسمی از اسراییل به دلیل «دشمنی مشترک با ایران» درخواست کمک نظامی و مالی کرده بود. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

درخواست کمکی که به صورت سریع از طرف آمریکا پاسخ مثبت داده شد و صدای آمریکا از «دریافت کمک و آموزش گروهک شورشی کرد ایرانی در قالب مبارزه با داعش» خبر داد. ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

حمایت نظامی آمریکا از یک طرف، و پشتیبانی رسانه ای BBC از طرف دیگر باعث شد تا مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان، در BBC اعلام کند که «با جمهوری اسلامی وارد جنگ شده ایم».( خبر مربوطه را اینجا ببنید )


اگرچه انتشار این خبر در لحاظ ساعات اولیه، برای مخاطبان بهت آور بود، اما گذشت زمان نشان داد که این ادعا در حد یک بولوف سیاسی بیشتر ارزش خبری ندارد.

با این وجود BBC یا بهتر است بگوییم کشورهای غربی که BBC فارسی را وسیله ای برای اعلان سیاست های خود قرار داده اند، همچنان از عملیات تروریستی و یا بمبگذاری و در نتیجه آن اختلاف پراکنی میان شیعه و سنی ناامید نشده اند.

از جمله تحرکات این رسانه انگلیسی، معرفی گروهک های تروریستی به عنوان یک «گروه انسانی» بوده است. BBC در یک برنامه ای از بینندگان خود می خواهد تا با نگاه دیگری گروه های تروریستی را مورد قضاوت قرار دهند. در این برنامه کارشناس برنامه از ظهور القاعده جدید خبر می دهد که به علیرغم عملیات های تروریستی، از جنبه «انسانی» این گروه ها را به تصویر می کشد و از آنها قهرمان می سازد.( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

انتشار این برنامه و همچنین پخش مصاحبه BBC با مصطفی هجری، واکنش های تندی از مخاطبان این شبکه به همراه داشت، " دادن تریبون به تروریست ها " ، " حضور تجزیه طلبان در BBC " از جمله انتقاداتی بود که مخاطبان از BBC داشتند. عنایت فانی، سردبیر و مجری BBC فارسی، با دفاع از عملکرد خود در فرار رو به جلو مدعی شد « در دنیا هرکسی که مخالف گروه دیگر باشد و دست به اسلحه ببرد تروریست مورد خطاب قرار می گیرد و در قاموس BBC ما همچین چیزی نداریم و اگر کسی برای یک طرف تروریست هست برای طرف دیگر مبارز راه آزادی است». ( خبر مربوطه را اینجا ببینید )

این ادعای BBC درحالی درباره کشتار زنان و کودکان بیگناه در سوریه و عراق مطرح می شود که در حادثه تروریستی سال پیش فرانسه، BBC بارها از واژه «عملیات تروریستی» در معرفی این حادثه استفاده می کند.


حالا باید منتظر بود و دید، که آیا لحظه شماری BBC و شمردن شمارش معکوس از محرم سال پیش تا محرم امسال و احتمالا محرم سال های آینده می تواند مقدمه چینی برای ترور افکار عمومی و توجیه حمله گروه های تروریستی به ایران باشد؟
Share/Save/Bookmark