وقتی حسین باستانی نتوانست اختلاف بیاندازد
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۹
کد مطلب: 39177
مولف : محمود شریعتی
 
سیاست های کلی بی بی سی فارسی در چند سال اخیر القای اختلاف اساسی میان رهبر معظم انقلاب و آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده است. در چند مورد بی بی سی فارسی اما نتوانسته تناقض میان ادعا هایش و برخی رویدادهای سیاسی در ایران را رفع کند. صحبت های اخیر آقای هاشمی در خصوص بازنگری مجمع تشخیص در سیاست های کلی نظام از همین جنس بود که حسین باستانی را به چالش انداخت.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
سیاست های کلی بی بی سی فارسی در چند سال اخیر القای اختلاف اساسی میان رهبر معظم انقلاب و آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده است. در چند مورد بی بی سی فارسی اما نتوانسته تناقض میان ادعا هایش و برخی رویدادهای سیاسی در ایران را رفع کند. صحبت های اخیر آقای هاشمی در خصوص بازنگری مجمع تشخیص در سیاست های کلی نظام از همین جنس بود که حسین باستانی را به چالش انداخت.
سیاست های کلی نظام بالاترین سند راهبردی است که رهبر انقلاب موظف به تعیین آن و ابلاغ به دستگاه ها اجرایی و نظارتی می باشد. سیاست های کلی نظام همان خط مشی است که حکم می کند جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه چه موضعی داشته باشد. از سال ۱۳۷۹ رهبر ایران ابتکار عمل در بازنگری در این سیاست ها را به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده است. جایی که ریاست آن به عهده علی اکبر هاشمی رفسنجانی است. فردی که بی بی سی فارسی در سال های اخیر به عنوان مخالف رهبر انقلاب معرفی اش کرده و مدام از این ادعای خود بهره برداری سیاسی کرده است.

حال آقای هاشمی خبر از ماموریت جدید رهبری برای بازنگری تازه در سیاست های کلی نظام داده. او دو روز پیش در جمع «رییس، دبیر و اعضای شورای سیاست گذاری کیفیت کشور» گفت: «در جلسه اخیری که با آیت‌الله خامنه‌ای داشتم، ایشان با هوشمندی اجازه دادند که سیاست‌های کلی به روز و مبتنی بر شرایط فعلی باشد؛ به ویژه مواردی که مربوط به مسائل علم، فن و تکنولوژی است که تغییرات آن بسیار سریع اتفاق بیفتد.»
حسین باستانی تحلیل گر ارشد بی بی سی فارسی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. او طی مقاله ای که دیروز منتشر شد به این نتیجه رسید که جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام با این ابتکار تقویت شده است.
اتاق فکر بی بی سی فارسی این مسئله را که از حکومت ایران وجهه دموکراتیک و متحدی نمایش می دهد را را بر نتابید. حسین باستانی در مقاله اش مدعی شده رهبر ایران با این کار می خواهد هاشمی رفسنجانی را حذف کند و از پست ریاست مجمع تشخیص مصلحت کنار بگذارد. او دو دلیل برای این ادعایش ذکر کرده:
۱- اختلاف ۵ ساله سن آقای هاشمی با رهبر انقلاب
۲- بخشی از صحبت های آقای هاشمی که بازنگری را معطوف به سیاست های کلی نظام در مورد مسائل علمی، فنی و تکنولوژی دانسته بود.

در مورد استدلال اول ناگفته پیداست اختلاف سنی رهبری و هاشمی رفسنجانی چیز تازه ای نیست و اگر بنا بود رهبری، ایشان را به خاطر اختلاف سنی کنار بگذارد، مدتها پیش این اتفاق می افتاد. اگر فرض کنیم ادعای آقای باستانی درست باشد، سپردن یک امر اجرایی به اهمیت تعیین پیش نویس سیاست های کلی نظام به مجمع تشخیص مصلحت که قرار است اعضای آن تغییر کنند کاری عبس و بیهوده است.

در مورد استدلال دوم باید گفت
اولا: آقای هاشمی نگفته که بازنگری در مسائل علمی و فنی منحصر خواهد بود. بلکه سیاست های علمی و فنی را به صورت ویژه بیان کرده و دلیل آن اینست که در جمع «رییس، دبیر و اعضای شورای سیاست گذاری کیفیت کشور» این مطالب را بیان کرده و طبیعی است که واژه «به ویژه» در جمله اش معطوف به نقش این شورا بوده نه حصر در وظایف مجمع تشخیص مصلحت.
«در جلسه اخیری که با آیت‌الله خامنه‌ای داشتم، ایشان با هوشمندی اجازه دادند که سیاست‌های کلی به روز و مبتنی بر شرایط فعلی باشد؛ به ویژه مواردی که مربوط به مسائل علم، فن و تکنولوژی است که تغییرات آن بسیار سریع اتفاق بیفتد.»

ثانیا: مسائل علمی، فنی و تکنولوژیک ایران آنچنان که او می پندارد بی اهمیت نیست. بخش اعظمی از تولید ناخالص ملی ایران را بخش های کشاورزی و صنعت تشکیل می دهند. تعیین سیاست های کلی نظام در این خصوص هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی کشورمان موثر است. به عنوان مثال سیاست کلی نظام بر خودکفایی در تولید گندم و یا کاهش وابستگی به مصالح وارداتی و یا جلوگیری از خام فروشی و ... می تواند سرنوشت دولت ها را رقم بزند.

به نظر می رسد آقای باستانی شکست خورده و نتوانسته است نتایج مطلوب خود را استحصال نماید. اختلاف میان سران و مسئولان کشور در ایران نشان داده که از جایگاه استراتژیک نبوده و اختلافات عموما در روش و شیوه رسیدن به اهداف واحد می باشد.
Share/Save/Bookmark