بازی با عواطف، راه حل سوریه نیست
بی بی سی فارسی مردم را نسبت به نیروهای قاسم سلیمانی دلسرد می کند
دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
کد مطلب: 38123
مولف : محمود شریعتی
 
بمبارانی که در آن کودکان و زنان بی گناه قربانی باشند در هیچ نقطه دنیا و برای هیچ قومی پسندیده نیست. اما وقتی تصاویر و گزارش های بمباران از دریچه دوربین های جهت دار نمایش داده می شوند به صداقت کارگردان باید شک کرد. راه حل سوریه نمایش مظلوم نمایی برای مردم خسته از جنگ این کشور نیست. اگر بود طی این سالها قدمی برداشته می شد.
بمبارانی که در آن کودکان و زنان بی گناه قربانی باشند در هیچ نقطه دنیا و برای هیچ قومی پسندیده نیست. اما وقتی تصاویر و گزارش های بمباران از دریچه دوربین های جهت دار نمایش داده می شوند به صداقت کارگردان باید شک کرد. راه حل سوریه جریحه دار کردن عواطف بر ضد یک طرف و سانسور طرف مقابل نیست. اگر بود طی این سالها لااقل بخشی از مشکلات را حل می کرد.
زخم کهنه سوریه دارد به ۶ سالگی می رسد. این طفل زائیده خشونت ابتدا قرار بود در ظاهر فریبنده آزادی خواهی، دموکراسی کامل برای مردم رنجیده سوریه به ارمغان آورد ولی بعد از گذشت ۵ و نیم سال شاید خیلی از معترضان نخستین حالا راضی به «مس» شدن باشند، ولی افسوس که عنان کار از دست آن ها هم درآمده.

آمریکا و روسیه ظاهرا بر سر سوریه دوئل می کنند. تا کنون دو بار توافق آتش بس میان آن دو بسته شده. توافقی که به دلیل ناقص بودن طرفین دعوا هیچگاه پایدار نبود. طبق آخرین گزارش های «دی میستورا» نماینده سازمان ملل که سال گذشته اعلام شد، گروه های شورشی تروریست ریز و درشت در سوریه عددشان از ۲۰ هم گذشته، در این بین معلوم نیست آتش بس را چه گروه هایی قبول دارند و چه گروه هایی نه. اوضاع سوریه انقدر پیچیده شده که گاهی این گروه ها با یکدیگر درگیر می شوند و از گوشه کنار خبر می رسد که مثلا فرماندهان احرار شام با ابوبکر بغدادی بیعت کردند و در عوض جبهه النصره از بیعت با داعش خارج شد.
در این اوضاع تشخیص اینکه کدام گروه آتش بس را نقض کرده کار پیچیده ای است. شاهد مثال هم حمله ائتلافی مشترک آمریکا و روسیه در چند روز پیش بود که آمریکا به اشتباه مواضع ارتش سوریه را بمباران کرد و سپس از همان ناحیه تروریست های داعش حمله کردند و بلندی های دیرالزور را تصرف کردند. بعد از آن حمله ها به حلب نیز از سر گرفته شدند.

البته دولت سوریه همواره به آتش بس پایبند بوده است. نمونه آن را در توافق چند ماه پیش برای انتقال گروه های شبه نظامی مخالف بشار اسد از جنوب دمشق به همراه خانواده های آنها بود که ماه ها در محاصره نیروهای ارتش سوریه بودند. ارتش سوریه آن ها را از طریق کانال محافظت شده به مناطق شمالی سوریه منتقل کرد و حتی به کامیون های سازمان ملل اجازه رساندن مواد غذایی و کمک های دارویی داد. بی بی سی فارسی در همین قضیه با ارسال گزارش های متعدد از گرسنگی مردمی سخن گفت که به خاطر وجود تروریست ها در محاصره قرار داشتند. در همین حال در منطقه فوعه و کفریا مردم دیگری در محاصره تروریست ها گیر افتاده بودند. اما بی بی سی فارسی هیچ تصویر از آنها پخش نکرد.
این تناقض برای منطقه حلب که پایگاه اصلی و محل دعوای داعش و جبهه النصره است به شکل پررنگ تری اتفاق افتاد. بی بی سی فارسی ظرف چند هفته گذشته با پخش تصاویر رقت انگیز از وضعیت مناطق جنگی حلب وضع مردم آن منطقه را به تصویر کشیده است. بی بی سی مدعی است که بمباران هوایی سوریه و روس ها این بلا را به سر مردم آورده است. اما معلوم نیست چرا تنها بمباران ماطق تروریست نشین تنها از سوری دوربین های رسانه های غربی شکار می شوند! هرچند بمباران کودکان و زنان بی گناه در هیچ نقطه ای پسندیده نیست اما انتخاب تصاویر و پخش گزینشی گزارش ها و اخبار این منطقه بی طرفی رسانه ای را دچار خدشه کرده است.
این درحالی است که چند سال قبل تر زمانی که اسرائیل غزه را بمباران می کرد بی بی سی می گفت پیکارجویان حماس از لابلای خانه های مسکونی اقدام به شلیک موشک می کنند از این رو حمله جنگنده های اسرائیل به خانه فلسطینی ها امری طبیعی است. آن توجیه و این تهییج باهم در تناقضی آشکار است.

بمباران رسانه ای، آن هم علیه نیروهای مردمی مقاومت مثل حزب الله، سپاه قدس، تیپ فاطمیون به رهبر قاسم سلیمانی و ارتش سوریه به رهبری بشار اسد از سوی رسانه های فارسی زبان خارجی عواطف عمومی فارسی زبان ها را جریحه دار می کند و ممکن است افکار عمومی را علیه سپاه قدس، حزب الله و ارتش سوریه بسیج کند. اثرات این کار در دراز مدت بر نظر مردم فارسی زبان منطقه اگر تاثیر منفی آنچنان نگذارد، مردم ایران را در دفاع از نیروهای حزب الله و تیپ فاطمیون که در حال حاضر موفقیت های چشمگیری هم به دست آورده اند، دلسرد خواهد کرد.
جریحه دار کردن عواطف مردم علیه یکی از طرف های درگیر در جنگ، راه حل سوریه نیست. در طول این 5 و اندی سال رسانه هایی مثل بی بی سی فارسی به کررات عواطف و احساسات عمومی را علیه بشار اسد و نیروهای مقاومت تحریک کرده است اما در عمل هرگاه صحبت از صلح به میان آمد، منافع اسرائیل و تروریست های مسلح مانع از آتش بس پایدار شد.
Share/Save/Bookmark