۱
نقد BBC بر عفو رهبری برای حسین درخشان
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۴۲
کد مطلب: 19043
مولف :
 
در سفر دومش به اسرائیل (ژوئیه ۲۰۰۳، برای شرکت در کنفرانس "اصلاحات، مقاومت، و تعارض در خاورمیانه" در دانشگاه بن گوریون در شهر بئرشبع) با نگاهی جدید از انقلاب اسلامی ایرن سخن گفت.هاآرتص در این خصوص نوشت: با وجود مشکلات، درخشان به انقلاب ایران، خمینی و جمهوری اسلامی اعتقاد دارد.
در پی عفو حسین درخشان توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران، بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی به این موضوع پرداختند.

حسین درخشان پس از آزادی از زندان از رهبر تشکر کرد.
او نوشت: پس از اینکه مرخصی دو هفته ای ام تمدید نشد و دستور دادند به زندان برگردم، ساعت ۶ عصر از قرنظینه به اندرزگاه ۸ اوین رسیده بودم و تازه داشتم با همه سلام و علیک می کردم که ابلاغ شد باقی مانده حبسم مورد عفو مقام معظم رهبری قرار گرفته است. آزاد شدم؛ پس از شش سال. خدایا شکرت. ممنون از حضرت آیت الله خامنه ای.

شبکه BBC نیز از جمله رسانه هایی بود که چند خطی را در این باره منتشر کرد، البته این اولین باری نیست که BBC از درخشان سخن می گوید، بلکه بارها و به مناسبت های مختلف خبرهایی از این ژورنالیست جوان ایرانی در این شبکه منتشر شده است، البته از زاویه نگاه مطلوب خودش.

اما حسین درخشان،که با BBC همکاری داشته و کارمندانش را می شناسد، راجع به BBC نظرات جالبی دارد. وی بار ها در نوشته های وبلاگش (قبل از بازگشت به ایران) و حتی نامه هایش در اوین، به این موضوع اشاره کرده که بودن در وطن (حتی با وجود بند و زندان) برایش ارجحیت دارد!


درباره ی درخشان:

حسین درخشان از اولین وبلاگ نگاران ایرانی است که به همین دلیل نیز برخی او را پدر وبلاگ نویسی ایران می نامند.

او دوره کارشناسی جامعه شناسی را در دانشگاه شهید بهشتی گذراند و در سال ۸۷ به کانادا مهاجرت کرد و هفت سال بعد نیز برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مطالعات رسانه در دانشکده مطالعات مشرق‌زمین و آفریقا، راهی لندن شد.

وی در ابتدای فعالیتش (که با آغازدولت اصلاحات همراه بود) برای چند روزنامه اصلاح طلب در باره اینترنت می نوشت و پس از مهاجرت به کانادا نیز تا چند سال به حمایتش از اصلاح طلبان ادامه داده (به عنوان نمونه بازگشت وی به ایران برای حمایت از محمد معین در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴) و به شدت به فعالیت های جمهوری اسلامی و مسئولینش انتقاد میکرد.

در تصمیم درخشان برای سفر به اسرائیل گرفت او در وبلاگ شخصیش نوشت: "من به عنوان یک شهروند-خبرنگار و فعال صلح به اسراییل می‌روم. به عنوان یک شهروند-خبرنگار می‌خواهم به بیست هزار خواننده‌ی روزانه‌ی ایرانی‌ام نشان دهم که اسراییل واقعاً چه شکلی است و مردم آنجا چگونه زندگی می‌کنند. جمهوری اسلامی مدت هاست که اسراییل را به عنوان یک حکومت شیطانی تصویر کرده است که هدف سیاسی مورد توافق همه‌ی مردمش کشتن هر زن و مرد مسلمان است، از جمله ایرانیان. من می‌خواهم این تصویر را به چالش بکشم."

اما در سفر دومش به اسرائیل (ژوئیه ۲۰۰۳، برای شرکت در کنفرانس "اصلاحات، مقاومت، و تعارض در خاورمیانه" در دانشگاه بن گوریون در شهر بئرشبع) با نگاهی جدید از انقلاب اسلامی ایرن سخن گفت.

هاآرتص در این خصوص نوشت: با وجود مشکلات، درخشان به انقلاب ایران، خمینی و جمهوری اسلامی اعتقاد دارد.

شنیدن اینها از یک جوان با ظاهری کاملاً
او خوشحالیش از این خبر را اینگونه در صفحه گوگل پلاسش ابراز می کند: "آزاد شدم. خدايا شكرت. بسيار ممنون از حضرت آيت الله خامنه ای. ممنون از همه ياوران و دعاگويان گمنام روزهای سخت ..."
غربی، در حالی که در بعد از ظهری گرم روی چمن دانشگاه بن گوریون نشسته عجیب است. ولی اینها چیزهایی است که او می‌گوید: "انقلاب خمینی به اهمیت انقلاب فرانسه است. اندیشه مرکزی خمینی عدالت و استقلال بود. من هم به آنها باور دارم. من قبلاً خیلی منتقد ایده‌ی جمهوری اسلامی بودم. اما امروز فکر می‌کنم ایده‌ای پست‌مدرن و درست است."

نیویورک تایمز نیز می نویسد: "او گفت که اگر جنگی بین ایران و آمریکا در بگیرد، او به کشورش باز می گردد و برای وطنش می جنگد."

این سیر تغییر عقاید در درخشان کم کم شتاب می گیرد به طوری که در سال ۸۶ (حدود یک سال پیش از بازگشت به ایران) در مطلبی با عنوان "پشیمانم، بخاطر نگاه سابقم درباره فلسطین و لبنان" به صراحت مواضع سا بقش درباره‌ی اسراییل را تک بعدی دانسته و می نویسد:

"اعتراف می‌کنم که می‌شد در عین پرداختن به هدفم، به رفتار غیرانسانی حکومت اسراییل با ساکنان مناطق اشغالی و همینطور تا اندازه‌ای با شهروندان عرب مسلمان ساکن خود اسراییل حداقل اشاره بکنم. ولی متأسفانه من کمی از روی ترس بخاطر از دست دادن حمایت معنوی دوستان سابق و نیز رسانه‌های اروپایی و آمریکایی و همینطور کمی احساسات خفیف نژادپرستانه‌ی ضد عرب و کمی هم تنبلی، حتی یک کلمه هم در این باره ننوشتم."

و در ادامه‌ در شهریور ۸۷ در مطلبی با عنوان "بهترین استراتژی برای دفاع در مقابل اسراییل: جدا کردن صهیونیزم از یهودیت" نوشت:
«این کارها اصلاً نباید به حمایت ایران از مردم آواره و استعمارشده‌ی فلسطین و نهضت‌های مقاومت و آزادی‌بخش آنها مثل حماس لطمه‌ای بزند. همینطور نباید حتی یک قدم از موضعش در نامشروع دانستن کشوری به اسم اسراییل که روی جسد و خانه‌های غصب‌شده‌ی میلیونها فلسطینی مسلمان و مسیحی بنا شده است کوتاه بیاید. بلکه برعکس، باید در این زمینه جلوتر هم برود و تمام زوایای ایده‌ی سهیونیزم به عنوان یک جنبش کاملاً سیاسی و استعماری را زیر سوال ببرد و با سند و مدرک آن را از یهودیت جدا کند. لطمه‌ای که از این گفتمان (که خمینی بزرگ آغاز کرد) به اسراییل خواهد خورد بسیار بزرگ‌تر از هرجور اقدام نظامی یا عملی برضد اسراییل است و از همین حیث دقیقاً بر طبق دفاع از امنیت ملی ایران است.»


در خشان آبان ماه ۱۳۸۷ به ایران بازگشت و بعد از مدتی به اتهام همکاری با دول متخاصم، تبلیغ علیه نظام اسلامی، تبلیغ به نفع گروهک‌های ضد انقلاب، توهین به مقدسات، راه‌اندازی و مدیریت سایت‌های مبتذل و مستهجن بازداشت شد.

و در مهرماه ۸۹ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به «۱۹ سال و نیم حبس تعزیری، پنج سال محرومیت از عضویت در احزاب و فعالیت در رسانه‌ها و بازگرداندن وجوه اخذ شده به مبلغ ۳۰ هزار و ۷۵۰ یورو، ۲ هزار و ۹۰۰ دلار و ۲۰۰ پوند انگلیس» محکوم شد.

در مرداد ۱۳۹۲، به مناسبت عید فطر، یک سوم از هفت سال و نیم از کل حکم او (بخش مربوط به اهانت به مقدسات، رهبری و رییس جمهور) مورد بخشودگی حضرت آیت الله خامنه‌ای قرار گرفت و به این ترتیب حکم او به ۱۷ سال حبس کاهش یافت.

وی در این مدت بارها با قرار وثیقه به مرخصی رفته بود و آخرین بار نیز در پی عدم تمدید مرخصیش به زندان برگشته بود که خبر عفو ما بقی محکومیتش را شنید.

او خوشحالیش از این خبر را اینگونه در صفحه گوگل پلاسش ابراز می کند:
"آزاد شدم. خدايا شكرت. بسيار ممنون از حضرت آيت الله خامنه ای. ممنون از همه ياوران و دعاگويان گمنام روزهای سخت ..."

نظر درخشان درباره شبکه BBC را میتوان در نامه او به دوست و همکار قدیمیش فرناز قاضی زاده (گوینده خبر و مجری برنامه دیده بان شبکه BBC) جستجو کرد. رسانه ایران پیش تر در مطلبی با عنوان «نامه ای از زندان اوین به مجری بی بی سی فارسی» به آن پرداخت.
Share/Save/Bookmark
حامد
۱۳۹۳-۰۹-۰۸ ۲۲:۲۰:۱۳
ایشان معشوقه سابق صنم دولتشاهی مجری بی بی سی فارسی در ایران بود، (7142)