چرا BBC سخنان آیت الله خامنه ای درباره موسیقی را تحریف می کند؟
شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب: 37692
در برنامه صفحه دو BBC فارسی، مجری برنامه بدون اشاره به نظر آیت الله خامنه ای درباره موسیقی، مدعی شد که موضع ایشان درباب موسیقی، سلبی است، حال آنکه رهبر ایران در این باره معتقد است " هنر موسيقي، تلفيقي از دانش، انديشه و فطرت خداداد است؛ که مظهر فطرت خدادادي در درجه اول، حنجره انسان ها و در درجه دوم ساز ها است که به دست انسان ها ساخته شده است."

در برنامه " صفحه دو آخر هفته " BBC فارسی، موضوع لغو برگزاری کنسرت ها در مشهد در بُعد سیاسی، با حضور احمد سلامتیان، محمد صادق جوادی حصار و علی اصغر رمضانپور، بر روی آنتن رفت.

به گزارش رسانه ایران، در قسمتی از برنامه محمدصادق جوادی حصار، روزنامه نگار مقیم مشهد درباره موضوع لغو کنسرت ها اظهار داشت " استاندار خراسان دیروز مصاحبه ای داشت و در آنجا اعلام کرد که اولا آنچه که در قانون هست، از نظر جمهوری اسلامی قانونی است و وقتی در حوزه کنسرت اتفاق بیافتد، و هنگامی که می خواهیم از نظر شرعی و فقهی بخواهیم بررسی کنیم نظر ولی فقیه باید جاری و ساری باشد که نظر آقای خامنه ای این نیست. "

در واکنش به این اظهارنظر جوادی حصار، مهدی پرپنچی مجری برنامه مدعی شد " چرا آقای جوادی حصار نظر آقای خامنه ای این نیست، در مورد موسیقی اظهارنظرهایی که درباره آقای خامنه ای داشتیم، که قطعا به آنچه که آقای علم الهدی می گویند نزدیک تر هست، حالا چه درباب اینکه موسیقی حالت غنای ماجرا یا اینکه بگوییم ابراز احساسات، به خاطر دارید که سخنان بسیار تند آقای خامنه ای علیه دکتر معین داشت که سر دانشگاه همین که گفتند " این چه بساطی هست که راه انداختید! یا همین بحثی که می گویند جوانی که موسیقی گوش می دهد روی مین نمی رود، خوب این ها نظر آقای خامنه ای بهش نزدیکتر است."

فیلم

در ادامه برنامه جوادی حصار با اشاره به برخورد گزیشی BBC در برخورد با اظهار نظرات رهبری و آیت الله علم الهدی تاکید داشت " آقای خامنه ای معتقد است دانشگاه ذاتا یک ساحتی است برای ترویج و تبلیغ یک سری از کارها، اگر قرار بود این جوری باشد که دانشگاه و دانشکده های موسیقی را حذف می کردند. ایشان بحث شان این بود که دانشگاه کرسی های آزاد اندیشی داشته باشد نه اینکه هر کی تو دانشگاه جمع شود فقط برای کنسرت جمع شود، نظر ایشان فراتر بود و معتقد بود که داشنگاه را نباید جولانگاه مباحث هیجانی و سطحی بکنیم، اصراری هم که رهبری تو این حوزه برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در این سال ها داشتند و دارند، به نظرم خیلی جالب است که با این رویکرد( علم الهدی ) کاملا مغایرت دارد. ایشان معتقدند که در دانشگاه ها باید با عمق بیشتر با بینش بیشتر مسائل واکاوی بشوند. "

نکته قابل توجه آنکه آیت الله خامنه ای در هفته گذشته در واکنش به موضوع لغو برگزاری کنسرت در استان خراسان رضوی بیان داشتند " در فرهنگ باید روحیه آزاداندیشی همراه با برنامه‌ریزی عادلانه وجود داشته باشد و با هدایت و کمک به رویشهای خوب جلوی ضربات فرهنگی گرفته شود."

نظر آیت الله خامنه ای درباره موسیقی
اما مجری BBC فارسی در حالی مدعی است " در مورد موسیقی اظهارنظرهایی که درباره آقای خامنه ای داشتیم، که قطعا به آنچه که آقای علم الهدی می گویند نزدیک تر هست " که اظهارات رهبر ایران در دو دهه قبل در جريان بازديد از صدا و سيما و پس از اجراي موسيقي توسط ارکستر صدا و سيما و چند تن از هنرمندان چیز دیگر را نشان می دهد.

گزیده ای از اظهارات ایشان در جمع هنرمندان و برخی خوانندگان:
1- هنر موسيقي، محاسبه متکي به طبيعت و فطرت بشر است؛ که خرد انساني، آن محاسبه را بر اساس تجربه استخراج کرده و براي آن پيشرفت قواعدي- موازيني گذاشته است.

2- هنر موسيقي، تلفيقي از دانش، انديشه و فطرت خداداد است؛ که مظهر فطرت خدادادي در درجه اول، حنجره انسان ها و در درجه دوم ساز ها است که به دست انسان ها ساخته شده است.

3- پس مي بينيد که پايه، پايه ي الهي است. حال اگر در اين زمينه به سراغ سروده هاي مولوي بروم و بگوييم موسيقي، انعکاس صداي افلاک است و آن را به عالم عرفاني مورد اشاره او وصل کنيم، از واقعيات به تخيلات نقب زده ام. زيرا گفته هاي او در اين خصوص، شبيه خيال است و نه واقعيت؛ و طبعاً مفهوم ديگري خواهد داشت.

4- مي دانيد که من به طور طبيعي از جمله آدم هاي غرب ستيزم. چنانکه هيچ ويژگي غرب، مرا مبهوت و مجذوب نمي کند. در عين حال، ويژگي هاي مثبت غرب را از روي محاسبه، تأييد مي کنم. يکي از آن ويژگي ها، مقوله موسيقي است.

5- درست است که در غرب، موسيقي هاي منحط وجود دارد. اما در همان نقطه از جهان، از دير باز موسيقي هاي آموزنده و معنا دار هم بوده است؛ موسيقي اي که براي گوش سپردن به آن، انسان عارف واقف خردمند، مي تواند بليت تهيه کند، در سالن اجراي کنسرت بنشيند و ساعتي، از آن لذت ببرد. در غرب موسيقي هايي که گاهي يک ملت را نجات داده و گاهي يک مجموعه فکري را به سمت صحيح هدايت کرده، کم نبوده است.

6- توجهي که بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بايستي از طرف دست اندرکاران موسيقي نسبت به موسيقي صورت مي گرفت، نگرفت. البته اين بدان معنا نيست که کارها خوب انجام نشده است. مسلماً شده است که ما اينجا مي نشينيم و به کار شما گوش مي سپاريم.

7- درخواست من از شما آقايان موسيقي دان ها و افرادي که در اين زمينه بسيار مهم صاحب نظر و هنر هستيد، اين است که احساس مسئوليت کنيد و موسيقي را نجات دهيد. البته من دلم نمي خواهد مفاهيم با هم مخلوط شود. بعضي از موسيقي دان هاي سنتي اصيل و ريشه دار، گاهي مي گويند که موسيقي قبل از انقلاب دچار ابتذال شده بود؛ ولي در دوران انقلاب الحمدا… آن ابتذال از بين رفت. من اين را نمي خواهم بگويم. از ديد يک متخصص، همان است که موسيقي دچار ابتذال شده بود.

8- به ياد دارم در زمان گذشته که ما مشغول مبارزه بوديم يک وقت بحث از موسيقي و سمفوني هاي بتهوون پيش آمد. از برخي مطلعين شنيدم که شور «اميراف» در جنگ جهاني، باعث نجات شوروي، شده بود! از همين آهنگ شور موسيقي شما، آهنگساز و نوازنده اي در شوروي، قطعه اي ساخته که ملت را تکان داده است! من اگر چه «اميراف» را نمي شناسم و شور او را نشنيده ام اما مي دانم «شور» چيست و مي دانم که انساني با قريحه مي تواند با يک آهنگ ، ملتي را منقلب کند و تکان دهد.


Share/Save/Bookmark